Düşünülmesi gereken önemli şeyler

App Users - - DOSYA -

Kullanılmış bir akıllı telefon satın alırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var, bu nedenle üzerinden gidilecek bir kontrol listesi hazırladık. Bunlardan herhangi biri net değilse, satın almadan önce satıcıya danışmalısınız.

Herhangi bir ağda kullanılacak telefon mu, yoksa kilitli telefon mu?

Telekom şirketlerinin özel akıllı telefonları biraz daha ucuz olabilir, ancak SIM kilitlidirler; bu nedenle, servis aldığınız telekom şirketinden memnunsanız, onun özel cihazına bakabilirsiniz. Kilitli olmayan akıllı telefonlar, herhangi bir ağda kullanılabilir.

Telefon herhangi bir aksesuarla mı geliyor?

Orijinal kutusunda mı, birlikte gönderilen şarj cihazı ve kablo var mı? Kılıf veya kulaklık gibi fazladan aksesuar olup olmadığını bilmeniz gerekir. Orijinal kutu, telefonun çalınmadığının ve bir önceki sahibinin cihazı bakımlı tuttuğunu gösteren iyi bir işarettir.

Fabrika ayarlarına sıfırlanmış mı?

Temizlenmiş bir telefon istersiniz herhalde. Önceki sahibinin tüm kişisel hesaplarını kaldırdığından ve Fabrika Sıfırlama Koruması’na (FRP) dikkat ettiğinden emin olun. Bu, Google’ın yakın zamanda Android’e eklediği ve hırsızları yıldırmayı amaçladığı bir güvenlik özelliğidir. Telefon satılmadan önce FRP devre dışı bırakılmazsa, fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra bile, cihazı kullanmadan önce cihazla kayıtlı olan son Google hesabına kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenir.

Fiziksel bir hasar var mı?

İdeal olarak, satın almadan önce fotoğraflarını inceleyebilirsiniz, ancak verilen fotoğraflarda belli olmayan herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmeye değer. Ayrıca, satın almadan önce su hasarı olup olmadığını sormak isteyebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.