Android 8.0 Ne Getirecek?

Google tarafından sunulacak Android 8.0’ın getirdiği yenilikleri sizin için özetledik. Yeni sürümün son halinin bu ay sunulması bekleniyor.

App Users - - KAPAK KONUSU -

NAN Wi-Fi teknolojisi desteği

NAN (Neighbourhood Aware Networking) Wi-Fi teknolojisi, WiFi Aware standardına dayanıyor. Uyumlu çipler içeren Wi-Fi cihazları, bu standart ile bir ağa bağlı olmadan belirli bir mesafe içerisinde birbirleri ile iletişim kurabiliyor ve çok hızlı veri alışverişi yapabiliyorlar. Düşük enerji modu ile de küçük boyutlu dosya alışverişi de yapabiliyor, enerji tasarrufu sağlıyor.

Arka plan sınırlamaları

Yeni sürüm, arka planda çalışan uygulamaların aktif fonksiyonlarını sınırlamayı amaçlayan Arka Plan Sınırlamalarına sahip. Bunu da iki kategoride yapıyor. İlki, arka planda çalışan uygulamaların sisteme erişimini kısıtlıyor. İkincisi ise cihazın GPS, Wi-Fi gibi yararlandığı hizmetleri kısıtlıyor. Böylece daha sıkı bir batarya yönetimi gösteriyor. Yeni sürümde bildirimler gruplanabilir haldeler. Belirli kategori veya uygulamalardan gelen bildirimleri gruplayabiliyorsunuz. Bildirim çubuğundaki gruplar, ok işaretine tıklandığında aşağı doğru genişliyor. Ayrıca iOS ve farklı Android arayüzlerinde gördüğümüz ikonların üzerinde yer alan sayısal bildirimler artık Android arayüzünde de yer alacaklar.

aptX Bluetooth standardı desteği

Bluetooth üzerinden kaliteli ve az gecikmeyle ses aktarımı olan aptX Bluetooth standardı, Qualcomm tarafından geliştirildi. Android O ile artık Google da aptX standardına destek veriyor. Uyumlu Bluetooth çipleri taşıyan Android O cihazları yüksek kalitede ses aktarımı yapabilecekler.

Resim içinde resim (PIP)

PIP (resim içinde resim) özelliği çok tanıdık bir özellik. Video oynarken uygulamadan çıktığınızda ekranda küçük bir pencere sabit kalıyor ve böylece video deneyiminiz sekteye uğramıyor. Bunu başka markalarda görüyorduk. Google da Android TV sürümüne bunu eklemişti. Şimdi akıllı telefon ve tabletlere de ekliyor.

Zil sesleri

Önceki Android sürümlerinde istediğiniz bir müziği zil sesi yapmak zordu. Android O ile birlikte zil sesi ekleme penceresinde özel ses ekleme seçeneği de yer alıyor ve böylece kullanıcılar kolay bir şekilde istediği müziği zil sesi yapabiliyorlar.

Harici kaynaklara sınırlama

Android için tek yetkili uygulama yükleme merkezi Google Play’dir. Bunun dışında farklı sitelerden indirme yaparak kurmak için Ayarlar menüsünden buna izin vermeniz gerekiyor. Android O’da iş biraz daha sıkı tutulmuş. Özel bir izin vermeniz gerekiyor. Böylece bir beyaz liste oluşturuluyor. Android O da bu listeyi dikkate alarak yanıt veriyor.

Ekstra menü tuşları

Android O ile gelen en önemli yeniliklerden biri de menü tuşlarına ekstra tuş ekleyebilmek. Ayarlar menüsünde Arayüz Ayarlama sekmesine girdikten sonra ekstra menü tuşları karşınıza çıkıyor. Ekstra tuşlar ana tuş menünüsünün sağında ve solunda yer alıyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.