Akıllı Telefonu Casus Kamera Yapabilirsiniz

Artık casusluk yapmak veya bir bölgeyi izlemek için bir sürü pahalı ekipman satın almanız gerekmiyor. Tek ihtiyacınız olan şey kullanmadığınız akıllı bir telefon. Artık istediğiniz yeri izleyebilirsiniz. İşte yapacaklarınız.

App Users - - DOSYA -

Birisine veya bir yere göz kulak oluyorsanız, ancak çalışmak için de sınırlı bir bütçeniz varsa, korkmayın. 21. yüzyılın ikinci on yılındayız. Artık casusluk yapmak veya bir bölgeyi izlemek için bir sürü pahalı ekipman satın almanız gerekmiyor - ancak en iyi ev güvenlik kameralarının bazıları düşündüğünüzden daha uygun fiyatlılar. Bugün, tek ihtiyacınız olan şey kullanmadığınız akıllı bir telefon. Bir iPhone veya Android cihazı, bir şarj cihazı ve montaj amacıyla birtakım bant veya bir üçayak ile nereyi isterseniz izleyebilirsiniz. İşte yapacağınız şeyler. Başlamadan önce, güvenli ve şifre korumalı bir kablosuz ağ kullandığınızdan emin olun. Birisi ağınıza izniniz olmadan erişebileceği için bunları korumasız bir ağ üzerinde kurmanız önerilmez.

Android telefonunuzun casus kameraya dönüştürülmesi

Bir Android cihaza sahipseniz, kamera ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanabileceğiniz bir sürü uygulama var. Akıllı telefonunuza yazılım yüklemek ve kurmak kolaydır, ancak kameranızı kullanmak bundan farklı bir hikâye. İşleri basit tutmak için Alfred, WardenCam veya IP Webcam gibi bir uygulama yüklemenizi öneririz. Bunların hepsi, cihazların çoğunda çalışan basit, kullanımı kolay Android uygulamalarıdır ve burada yapmaya çalıştığımız şey için mükemmeldirler. Üçü de Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor, ancak bazı reklamlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Herhangi bir reklam istemiyorsanız, $4 verip IP Webcam Pro’yu alabilirsiniz. Dahası, hem Alfred hem de WardenCam, reklamsız sürümlere geçmenize izin veren uygulama içi satın alma özelliğine

sahipler. İster hareket algılama, gece görüşü veya uzaktayken gerçekleşen olayları inceleme beceriniz olsun isteyin, isterseniz olmasın, uygulamaların üçü de özellikler açısından aynı şeyleri sunuyorlar. Ayrıca video beslemenizin akışının çözünürlüğünü ayarlamanıza ve telefonunuzu konfigüre etmenize izin verirler, böylece kamera çalışırken uyku moduna geçmez. Her şey kişisel tercihlere bağlı. Alfred ve WardenCam, 3G / 4G / LTE’yi desteklerken, IP Webcam bir ağ bağlantısı gerektirir. İlk ikisi kameranın yanındaki başkalarıyla konuşmanıza izin veriyor. Uygulamaların doğru şekilde çalışıp çalışmadığından endişeleniyorsanız, Alfred ve WardenCam, sürekli bir desteği içerdikleri için daha iyi seçenekler olabilir. IP Webcam de son olarak geçen Ağustos ayında güncellendi. Bunun çalışması için Android telefonunuzun kamerasının tam kontrolünü IP Webcam’e vermeniz gereke- cektir. Yani, IP Webcam çalışırken kamerayı kullanan hiçbir uygulama bulunmamalıdır. Uygulama çalışmaya başladıktan sonra, akıllı telefonunuzu izlemek istediğiniz yere kurun, bir AC adaptörüne takın ve aşağıdaki talimatları yerine getirin.

iPhone’unuzun casus kamerasına dönüştürülmesi

Bir iPhone sahibi olarak, uzaktan görüntüleme sağlamak için birkaç seçeneğiniz var. People Power’ın Presence’ı, görüntüleme için başka bir iOS cihazına serbest bağlantı sunan, her işe yarayan bir otomasyon uygulamasıdır, ancak herhangi bir video kaydı veya diğer gelişmiş teknolojileri sunmaz. Uygulamanın ücretsiz sürümü, izlediğiniz alanın canlı görüntüsünü görmenize izin verir ve yakınlarda bir şey olduğunda uyarı gönderir. Presence Pro Video için uygulama içi satın alım, bulut depolama alanınızı ve video kalitesini artırır, telefonunuzun İnternet bağlantısı kesilmesi durumunda daha uzun video kayıtlarına izin verir. Bebeğinizi yatağında izlemek gibi bir şey için daha kaliteli bir görüntü beslemesi istiyorsanız, Baby Monitor 3G’yi düşünün, bunun fiyatı $4’dır. Uygulama, eski bir iPhone’u, iPad’i veya iPod touch’ı kablosuz bir bebek monitörü olarak kullanmanıza olanak tanır; böylece uyurken bebeğinizi gözlemenizi ve geleneksel bir telsiz çözümüne görsel bir katkı yapmanızı sağlar. Uygulamanın şu anki sürümü WatchOS’u destekliyor ve video zoom’u ve gece modunu içeriyor. Fazladan bir $5 dolar ile, uygulama bir Mac’e bağlanabilir ve bebeğinizle konuşmanıza izin verir. Bu seçenekler, çocuğunuzu izlemek ve onlarla bir veya iki oda öteden konuşmak için idealdir. Başka bir alternatif arıyorsanız, Circlely Networks Incorporated’tan AtHome Camera’ya ve diğer ürünü AtHome Video Streamer’a bir göz atın. Birlikte kullanıldıklarında, bir Wi-Fi veya cep şebekesi bağlantınız

olduğu sürece, nerede olursanız olun seçtiğiniz alanı izlemenize izin verirler. Ayrıca, kayıtları önceden programlayabilir, bölünmüş bir ekran özelliği sayesinde tek bir cihazda birden fazla kamerayı izleyebilir ve odaya veya çevredeki bölgeye daha iyi bir bakış sağlamak için kameranızı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Presence, Baby Monitor 3G ve AtHome Camera, birkaç yıl önce olduğundan çok daha çeşide sahip olan iOS için kullanılabilen seçeneklerden sadece birkaçı. Bir IP Kamerayı çalıştırmanın yolları var, ancak size aylık bir abonelik ücretine mal olabilir ve başlangıçta ne kadar ekonomik görünseler dahi yatırıma değer olmayabilirler. Aylık olarak ödeme yapacaksanız, gerçek güvenlik teknolojisine yatırım yapmalısınız.

Telefonunuz PC’nize nasıl bağlanır

Uzak kameranızdan tam olarak yararlanmak için, kameranın sağladığı görüntüleri izleyebilmeniz, çekimi kaydedebilmeniz ve hareket algılamayı ayarlamanız gerekir. Neyse ki, bahsedilen uygulamalarda bunları doğrudan yapmanın yolları var, ancak bazen gelen görüntüleri uzaktan izlemek, kaydetmek ve hareket veya sesi tespit etmek için PC’nizi kullanmak isteyebilirsiniz. Bahsettiğimiz iOS uygulamalarından herhangi birini kullanıyor ve bir Mac’e sahipseniz, zaten iyi yoldasınızdır. Hem Baby Monitor 3G hem de AtHome Camera, Mac’lerinizi bir izleme istasyonuna dönüştürebilen Mac sürümlerine sahipler. Windows kullanıcıları da AtHome Camera’yı indirebilirler, ancak Baby Monitor 3G’nin Windows uyumlu bir sürümünü beklemek zorunda kalacaklar. Bu arada Presence, kullanmak için kayıt yaptırmanız gereken bir browser sürümüne sahip. Android tarafında, hem Google Chrome’u hem de FireFox’u destekleyen kendi tarayıcı sürümü olduğundan, Alfred muhtemelen en kullanımı kolay olan uygulamadır; uygulamada kullanılanla aynı hesap bilgilerini kullanıp giriş yapmanız yeterlidir. Maalesef WardenCam şu anda bir PC veya Mac bileşeni sunmuyor. Bir Android cihazında IP Webcam kullanıyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Akıllı telefonunuzun video görüntülerini, VLC, Windows Media Player veya akan videoya uyumlu olan herhangi bir video oynatıcı kullanarak izleyebilirsiniz. VLC kullanıyorsanız, Medya> Açık Ağ Akışı’na gidin ve uzaktaki kameranızın URL’sini girin. URL’yi girdikten sonra akıllı telefonunuzun kamerası yoluyla bağlanıp izleyebilirsiniz. Ne yazık ki, görüntüleri VLC ile çok iyi kaydedemezsiniz; bunun için, daha güçlü yazılımlar tercih etme- lisiniz. Daha sağlam kurulum isteyenler için WebcamXP veya Netcam Studio’yu öneririz. Hem WebcamXP hem de Netcam Studio aynı şirket tarafından üretildi, ancak Netcam Studio daha yeni ve çekimi izlerken filigran görürsünüz. Filigranı istemiyorsanız, yazılımı $50’lık bir fiyatla satın alabilir ya da filigran olmadan eski ama yetenekli olan kardeşi WebcamXP’yi kullanabilirsiniz. Her ikisi de aynı anda yalnızca bir kamera ile sınırlıdırlar, bu nedenle, üç farklı akıllı telefon ile biraz çılgınca bir kurulum istiyorsanız, Netcam Studio’nun ücretli sürümüne yatırım yapmalısınız. Hem WebcamXP hem de Netcam Studio, Android cihazınızın uzak kamerasından tam olarak yararlanmak için ihtiyaç duyacağınız aynı basit işlevleri sunuyorlar. Her iki yazılım da kameradan gelen canlı yayınları görüntüleyebilir, görüntüleri kaydedebilir, hareket veya ses algılandığında etkinleşebilir ve IP Webcam ile bağlantı kurabilirler. Kameranın odaklanması ve LED kontrolü gibi küçük özelliklerde eksiklikler var ancak IP Webcam yoluyla bunları uzaktan kontrol edebilirsiniz. Hem WebcamXP hem de Netcam Studio, özellik seti göz önüne alındığında çok yönlüdürler ve bir adım öteye gitmeye karar verirseniz, Android cihazınızı onlarla birlikte gerçek bir güvenlik kamerasına dönüştürebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.