Siri ile Hoş Sohbet

Apple’ın akıllı kişisel yardım sistemine hangi soruları sorabileceğimizi araştırdık. Türkçe desteği ile birlikte artık pek çok şeyi ona Türkçe olarak sorup yanıt alabiliyoruz. Yani sorabileceğiniz şeyler buradakilerle sınırlı değil.

App Users - - DOSYA -

Yapay zekâ gelecektir. Google ve Microsoft gibi şirketler kendi kaynaklarının çoğunu buna yatırıyorlar. Apple, tüketicileri kazanmak için Google Assistant ve Microsoft Cortana ile savaşa hazırlanıyor. Teknoloji şirketleri, zaman geçerken dijital asistanları daha çok kullanmanızı ve onlara güvenmenizi istiyorlar. Siri’yi Cortana ve Google Now’la karşılaştırdık ve gördük ki Apple’ın sanal asistanı hâlâ mükemmel olmaktan uzak olsa da kesinlikle uzun bir yol kat etti. En iyi Siri komutları bunun avantajını kullanıyorlar. Yakın zamanda duyurulan HomePod’tan bir kenara bıraksak bile, iPhone, iPad ve Mac’iniz işinizi daha kolaylaştırmak için yeni teknolojiden yararlanıyor.

Gün geçtikçe Siri’de daha yararlı komutların ortaya çıktığı görülü- yor. Siri yıllar geçtikçe büyüdü ve Apple’ın gelişiminin büyük bir parçası oldu. Apple’ın her Siri komutunun bulunduğu bir listesi yok, ancak kullanabileceğiniz en kullanışlı Siri komutlarından bazılarını derledik.

Siri’yi aktive etmek

Siri ile konuşamıyorsanız özellik kapanmış olabilir. Siri’yi açmak için, Ayarlar > Siri ‘ye gidin ve sürgüyü kaydırın. Onu aktive etmenin birkaç yolu var.

➤ Ana ekran düğmesine basın ve basılı tutun.

➤ Ayarlar > Siri ‘ye gidin ve “Hey Siri”ye İzin Verme’yi seçin. Bunu bir kere yaptınızmı, sesli olarak “Hey Siri” diyerek Siri’yi aktive edebilirsiniz.

➤ Kulaklık kullanıyorsanız ana düğmesine basın ve basılı tutun.

➤ Bir Apple Watch’a sahipseniz, kurma kolunun altındaki düğmeye çift dokunarak da Siri’yi aktive edebilirsiniz.

Çağrı

➤ “[isim veya numara]’yı ara.” ➤ “[isim veya numara]’yı Facetime ile ara.”

➤ Hoparlörden bir görüşme başlatmak istiyorsanız Siri’ye şunu diyebilirsiniz “[isim veya numara]’yı ara hoparlör aç”.

Sesli mesaj

➤ “Yeni sesli mesajım var mı” veya “[isim]’den gelen sesli mesajı oynat.”

Mesajlar ve e-posta

➤ “Yeni mesaj var mı?” veya “Yeni mail var mı?”

➤ “Yeni mesajları oku” veya “Yeni maili oku.”

➤ “[isim]’e mail gönder.” Siri size konuyu ve mesajı soracaktır. Tüm komutu bir seferde şöyle söyleyebilirsiniz: “[isim]’e [konu]ile ilgili mail gönder: [mesaj].”

Para birimi dönüştürme, hesaplamalar, alarm ve zaman

➤ “What is [miktarı ve paranın adını] into [dönüştüreceğiniz paranın adını söyleyin].“

➤ Başka ölçüleri de dönüştürebilirsiniz. Örneğin: “What are 335 meters into feet?”

➤ “What is [sayı] plus/minus/divided/multiplied by [sayı],” veya örneğin, “What is the square root of [sayı].” ➤ “[süre] saat sonrasına bir alarm kur.“➤ “Saat [zaman]’a bir alarm kur.“➤ Bahşiş hesaplamak için şunu söyleyebilirsiniz “What is [yüzde] of [sayı]?”

➤ “[şirketin adı]’ın hisse senedi fiyatı ne?”

➤ “Bugün hava kaç derece?” veya “[ülke veya şehir]’de hava nasıl.“

➤ “[ülke veya şehir]’de saat kaç.”

Cihazınızın ayarlarını kontrol etme

➤ “[Wireless, Bluetooth, Rahatsız Etme veya Uçak Modu]kapat / aç.” ➤ “Fotoğraf/selfie çek.” ➤ “Ekran parlaklığını artır / azalt.” ➤ Müzik çalarken sesi açmak ve kısmak için şunu söyleyebilirsiniz “Sesi aç / kapa.”

Toplantı ayarlama, alarmlar, listeler ve hatırlatmalar

➤ “Bir sonraki toplantım nerede.” ➤ “[isim] ile [gün ve saat]’a toplantı ayarla.“

➤ “[zaman] [neyi hatırlatması gerektiğini]hatırlat.” Hatırlama notuna yeri de ekleyebilirsiniz. Örneğin: “İşe gittiğimde Ayşe’yi aramamı anımsat.”

➤ Belirli bir tarihin hangi güne denk geldiğini bilmek isteyebilirsiniz, şöyle sorabilirsiniz “15 Eylül hangi gün?” Alternatif olarak şunu da söyleyebilirsiniz “15 Eylül’e kaç gün var?” ➤ “[liste adı]adlı yeni bir liste yap.” ➤ “[liste adı]listeme [eklenecek şey]’i ekle.”

Ulaşım ve seyahat

➤ “Bana yakın [benzinci/restoran tipi /alışveriş merkezi /vs.]bul.“

➤ “[hedef]’e ne zaman varacağım [otomobil/yürüme/bisiklet]ile.“➤ “Beni eve götür.” ➤ “Trafik nasıl” veya “[yer adı] yakınında trafik nasıl.“➤ “[hedef]’e ne kadar var.” ➤ “[havayolu ve uçuş numarası]’nın uçuş durumunu kontrol et.”

➤ “[hedef]’e giden otobüsün rotası.”

Arama

➤ “[uygulamanın adı]’i aç.“➤ “[kelime] nedir?.” ➤ “App Store’da [uygulama veya uygulama kategorisi]’ni ara.”

➤ Herhangi bir soru sorarsanız Siri Internette onu araştırır. Örneğin: “Omlet nasıl pişer?”

➤ “[anahtar kelimeler] hakkında notları/epostaları bul.”

➤ “Yakınımdaki arkadaşları bul” veya “[arkadaşınızın adı]nerede?”

➤ Şunu söyleyerek fotoğrafları bulun, “[tarih]’deki veya [isim — eğer Fotoğraf albümündeki fotoğraflara isim atadıysanız]’nın fotoğraflarını göster.”

➤ “[sanatçının adı]’nın podcast’ini bul/indir.”

Eğlence, spor ve müzik

➤ “[takım veya maç]’ın sonucunu göster.”

➤ “Müzik çal,” veya bir müzik parçasını dinlerken Siri’ye şunları söyleyebilirsiniz, “Duraklat/Durdur/ Atlat” veya “sonraki/önceki şarkıyı çal.” ➤ “[şarkının adı]’nı çal.” ➤ “Bu şarkıyı favorilerime ekle” ➤ “[grup]’un parçalarını çal.“➤ “Yakınımda hangi filmler oynuyor?” veya “[filmin adı/sinemanın adı]’nın gösterim saatleri nedir?“

Üçüncü parti

uygulamaların kullanılması O anda hangi uygulamanızın Siri ile çalıştığını bulmak için Ayarlar> Siri > Uygulama Desteği menü bölümüne gidin. Lyft, Line, Facebook, Twitter ve pek çok başka uygulama Siri ile çalışıyor olabilir.

Şu komutları kullanabilirsiniz:

➤ “[kontağın adı]’na [mesajlaşma uygulamasının adı] mesajı gönder.”

➤ “[Facebook/Twitter]’da mesaj yayınla.”

Eğlenceli şeyler

Siri her şeyden önce bir iş değil. İsterseniz eğlenip biraz daha zor sorular sorabilirsiniz. Siri’den “yazı tura atmasını” veya “zar atmasını” isteyin. Siri’ye sormak için bir sürü eğlenceli soru var, bu nedenle bir ara ciddiyetsiz bulduğunuz Apple’ın sanal asistanını deneyin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.