iPhone’un 10 Yıllık Serüveni

Apple geçtiğimiz 10 yıl önce teknoloji dünyasının zirvesine doğru yolculuğuna başlamıştı. O zaman sunduğu iPhone şimdi tüm zamanların en başarılı ürünlerinden biri . İşte cihazın bu süreçteki belirli gelişme noktaları.

App Users - - DOSYA -

10 yıl önce, iOS’un ilk sürümünü çalıştıran ilk iPhone piyasaya çıkmıştı. Bir önceki Ocak ayında Steve Jobs tarafından yapılan unutulmaz bir konuşmada gösterilmişti. Dokunmatik kontrollere sahip geniş ekranlı bir iPod, devrim niteliğindeki bir mobil telefon ve çığır açan bir internet iletişim cihazı nitelemelerini birleştirerek, “tek bir cihazda üç devrimci ürün” demişti.

Gelin son on yılda telefonun hangi yollardan geçtiğine bir göz atalım.

iPhone’un 10 yıllık geçmişi

On yıl önce bir Haziran günü, Apple ilk iPhone’u piyasaya tanıttı. Steve Jobs’un ve şirketin on yılda gerçekleştirdiği şeyin önemini abartmak zor olsa da, tam olarak ne kadar ilerlendiğini gözden kaçırmak kolay. 10. yıldönümünü anmak için, her iPhone sürümüne eşlik eden kilometre taşlarının bir listesini hazırladık.

iPhone (2007)

Orijinal iPhone’un sunduğu pek çok özellik var, ancak büyük ilerlemeleri ikiye ayırabilirsiniz: Çoklu dokunma ve iOS. iPhone, kapasitif dokunmatik ekranla piyasaya çıkan ilk telefon olmamasına karşın, daha önce çıkmış olanlardan daha iyi kaydırma ve hareket algılamasına sahipti. Sonuç olarak, navigasyon sadece hızlı değil, aynı zamanda daha pratikti.

iPhone 3G (2008)

iPhone 3G’nin ürün yelpazesinde o ana kadar yayınlanan en önemli ürün olduğuna karar verebilirsiniz. Burada da başka iki ek geliyor: 3G veriler ve App Store. Evet, web’de gezinme ve e-posta gönderme teknik olarak orijinal iPhone’daki GPRS ve EDGE üzerinden mümkün olmuştur, ancak son derece yavaş indirme hızları nedeniyle, her ne pahasına olursa olsun Wi-Fi lehine bunlardan kaçınabilirdiniz.

iPhone 3GS (2009)

Üçüncü nesil iPhone, bugün hala pratikte kullanılan “S” modeli için bir örnek oluşturdu. Apple, iPhone 3GS’i duyurduğunda S harfinin “Hız” anlamına geldiğini ve bunun esas olarak iyileştirmenin ana alanı olduğunu söyledi. Burada sunulan kesme, kopyalama ve yapıştırma ve MMS desteği gibi yeni özelliklerin birçoğu, bir yazılım güncellemesi aracılığıyla eski iPhone’lara da sunuldu. Donanım bakımından ana güncelleme noktası, otomatik odaklamalı ve video kaydeden, tamamen yeni bir 3 megapiksellik kamera idi.

iPhone 4 (2010)

3GS’den sonra, dördüncü nesil büyük bir sıçrama oldu. iPhone 4, ön tarafa bakan bir kameradan önemli ölçüde daha güçlü bir işlemciye ve bellek kapasitesinin iki katına çıkmasına kadar son derece önemli geliştirmelere imza attı. Ancak, gösterinin

gerçek yıldızları tamamen yeni bir tasarım ve Retina ekranıydı. iPhone 4’ün cam ve metal bileşimi, sonraki beş yıl boyunca ürün serisinin stilini belirledi ve iPhone 6 daha kavisli bir biçim kazandı.

Bu arada, 3,5 inç Retina panelinin artan piksel yoğunluğu akıllı telefonlarda daha önce hiç görülmemiş bir netlik seviyesi sağladı.

iPhone 4S (2011)

Daha önceki iPhone’larda ses kontrolü desteklenirken Apple, Siri’nin iPhone 4S ile birlikte sunulmasıyla bu özelliğe çok fazla yatırım yaptı. Siri, soruları cevaplayabilen ve metin gönderme, ajandayı programlama ve alarmları ayarlama gibi bazı görevleri yerine getirebilen kişisel bir asistan olarak sunuldu. Çıkışında bugünkü asistanların çoğunu bu kadar yararlı kılan işlevsellikler yoktu. 4S, bir bilgisayar veya iTunes olmadan tamamen kurulabilen ilk iPhone idi.

iPhone 5 (2012)

Bir başka önemli iPhone modeli önemli bir yeniden tasarım getirdi - ancak bu, iPhone 4’ünki kadar derin değildi. Telefon, önceki modelin temel stilini korudu, ancak gerçek geniş ekran desteği için 16: 9 en / boy oranını benimseyip ekran boyutunu 4 inç seviyesine yükseltti.

iPhone 5S ve 5c (2013)

Apple, iPhone 5’i tek bir cihazla izlemedi, onun ardından iki cihaz çıkardı – üst seviye 5S ve alt seviye 5c modellerini açıkladı. 5c, önceki modelin içeriğini renkli plastik bir dış kaplama ile yeniden paketledi. 3GS’den bu yana ağırlıklı olarak polikarbonattan üretilen ilk ve son iPhone’dur.

iPhone 6 ve 6 Plus (2014)

Jobs’a göre orijinal iPhone’un 3,5 inçlik ekranı 2007’de gerçekten büyüktü, ancak iPhone 5’in piyasaya sürülmesiyle artık o kadar büyük görünmüyordu.

Üstte ve altta bırakılan yerler oralarda daha fazla şeye yer verilmesine pek yardımcı olmadı.

iPhone 6S ve 6S Plus (2015) iPhone 6S ve 6S Plus, önemli bir yeni özellik nedeniyle eşsizdi: 3D Touch. Teknoloji, Apple’ın Taptic motoruna dayanıyor ve ekrandaki bileşenlere yalnızca bir dokunmadan daha büyük bir kuvvetle basıldığında tıklama benzeri bir tepki veriyorlar.

iPhone SE (2016)

Apple 2016’da iPhone SE ile geri döndü. 4 inçlik iPhone 5S ile aynı genel tasarıma sahip olan SE, getirdiği yeni özelliklerden ziyade koruduğu şeylerle belirgindi.

iPhone 7 ve 7 Plus (2016)

En yeni iPhone Apple’ın en tartışmalı ürünü olabilir mi? Kulaklık jack’ı tartışmasında nereye dayandığınıza bağlı.

Şirketin 3.5 milimetre konektör desteğini kaldırma kararı, geçtiğimiz yıl Apple iPhone 7 ve 7 Plus piyasaya sunulduğunda son derece eleştirildi. Yedinci nesil model, IP67 seviyesinde su geçirmez olarak derecelendirilen ilk modeldi. 2017 yılının iPhone’un 10. yılı olmasıyla birlikte, yeni iPhone’un 7S olarak mı iPhone 8 olarak mı adlandırılacağına ilişkin söylentiler Eylül’e yaklaştıkça artıyor ve ayrıca iPhone X’in özel bir sürümünü de görebiliriz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.