Uygulamalar ile Uyku Kalitenizi Arttırın

Uyku düzeninizi ayarlamada sorun yaşıyorsanız, uykunuzu kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler var. Bu uygulamalar size bu konuda yardımcı olacaktır.

App Users - - IÇINDEKILER -

Yeterli uykuyu almak için zaman bulmak, yapay ışığı icat ettiğimizden beri bir mücadele durumudur. Artık gece-gündüz döngüsüne bağlı değiliz, geceleri daha da zor geçiyor, yataklarımızın dışında daha fazla zaman harcıyoruz. Bazen geceyi gündüze katarak çalışmak gerekirken, mümkün olduğunca iyi bir uyku için zaman bulmak da sağlığımız için zorunludur. Ama bazen iş bu kadar kolay değildir. Modern yaşam streslidir ve işi durdurmanın daha kolay olabileceği söylenir. Uyku düzeninizi ayarlamada sorun yaşıyorsanız, uykunuzu kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler var. Papatya çayı, canlı akşam yürüyüşleri ve yatakta bir şeyler okumak size yardımcı olmuyorsa, gevşemenize, uyku rutininizi bulmanıza yardımcı olabilecek iOS’unuz veya Android cihazınız için en iyi uyku uygulamalarından bazılarını bulduk. İster doğanın dinlendirici seslerini arayın, ister doğru zamanda sizi uyandıran akıllı bir alarm veya uykunuzu izlemek için sadece basit bir saat sistemi isteyin, ihtiyacınız olan uygulamalar işte burada.

SleepBot

Uykunuzu izlemenize, doğru zamanda uyanmanıza ve uykunuzla ilgili bir fikir edinmenize yardımcı olacak ücretsiz bir uygulama arıyorsanız, ilk başvuracağınız uygulama SleepBot olmalıdır. SleepBot, uyumaya gittiğinizde saati başlatan ve uyandığınızda saatin durmasını sağlayan basit bir sistem kullanarak, uyku zamanlarınızın

oldukça iyi bir günlüğünü tutabilir. Uyku moduna geçmeniz biraz zaman alan biriyseniz, bu süreyi de kaydeder. SleepBot, uykunuz esnasında hareketinizi izlemek için telefonunuzun sensörlerini de kullanabilir ve uykuda konuşmalarınızı kaydetmek üzere ayarlanabilir. SleepBot bu verileri siz derin bir uykudayken kaydetmek için kullanırken ve hafif uyku döneminde uyanmak daha kolay olduğundan, hafif uyku döneminde sizi uyandırmak için alarm kurulur. SleepBot’un ilginç istatistikler ve grafiklerle dolu olduğu ve hatta uyku yaşam tarzınızın nasıl geliştirileceği hakkında bilgi edinebileceğiniz bir kılavuz bölümü de bulunurken, istatistiklerle düşünen kafalar burada sevilecek çok şey bulabilirler.

Sleep Cycle

Sleep Cycle, uyku döngüsünün daha hafif bir döneminde uyanmanın tüm avantajlarını elde etmek isteyenler için kısıtlı bir deneyimdir, ancak bunu yaptıkları belirli saatleri takip etme konusunda bir telaşı yoktur. SleepBot gibi Sleep Cycle de uykudaki hareketlerinizi, seslerinizi ve konumunuzu takip etmek için telefonunuzun sensörlerini kullanır, böylece en uygun zamanda yavaşça uyandırabilir, kendinizi güne hazır hissetmenizi sağlayabilir.

Sleep Better

Popüler fitnes uygulaması geliştiricisi Runtastic’in Sleep Better’ı, uykunuzu günlük bir ev işinden daha az ve bir günlük tutmaktan daha fazla bir şey haline getirmeyi amaçlıyor. Sleep Better uyku zamanlarınızı kaydetmeyi destekler, sizi doğru zamanda uyandırmayı hedefleyen akıllı bir alarmı vardır ve uyku durumunuzu izlemek için sensörleri kullanır. Sleep Better iyi bir rüya günlüğünü, kafein ve alkol izleyiciyi ve hatta ayın evrelerini dahil ederek uykunuzun

çeşitli ayrıntılarına daha da derinlemesine girmenize izin verir. Bu biraz fazla gibi görünebilir ancak hepsi, size uyku konusunda neyin gerçekten yardımcı olduğunu ve neyin sizi uyanık tuttuğunu görmenize izin vermek içindir. Bu uygulama sizden çok şey isteyebilir, ancak yoğun günlük çılgınlığın içine girmeye razıysanız, uykunuzun nasıl olduğu konusunda da çok şey öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Rain Rain Sleep Sounds

Çocukluğunuzu hatırlayın, arabadayken yağmurun sesi sizi uyutur muydu? Bu paylaştığınız bir hatıra ise ve uyku sorunlarınız varsa, o zaman Rain Rain Sleep Sounds rahatlamanıza yardımcı olabilir. Rain Rain Sleep Sounds, bir çadırın üzerine yağan yağmur, uzaktaki gök gürültüleri ve patlayan okyanus dalgaları gibi uykuya yardımcı olacak 25’den fazla doğal ses içeren bir kataloğa sahip. Çadırınızdan okyanusun üzerindeki gök gürültülerini duyuyor musun? Size yardımcı olacak mükemmel sesi elde etmek için çeşitli seslerden bir karışım da oluşturabilirsiniz. Bunun bütün gece olmasından endişelenmenize gerek yok - özel bir zamanlayıcı sesleri yavaş yavaş azaltır, siz uyuduktan sonra huzurlu bir gece uykusu sağlar.

Sleep Genius

Sleep Genius, NASA’nın astronotların uykularına yardım etmeye yönelik kendi araştırmalarından elde ettiği bilgileri kullanarak geliştirilen, uykuya yardım için dünyanın ilk gerçek bilimsel uygulamasını sunduğunu iddia ediyor. Bunu, kalp atış hızınızı yavaşlatan, beyninizi sakinleştiren ve günlük gerginlik ve stresten kurtulmanıza yardım eden, sizin uyku durumuna geçmenize yardım eden özel bir rahatlama programı yoluyla yapıyor. Dinlenme sonrasında sizi yavaş ve doğal olarak uyandırmayı hedefleyen, yavaş yavaş yükselen bir alarm ile birlikte, akıllı bir alarm olarak da işlev görüyor. İlginçtir, aynı zamanda gün boyunca performansınızı artırmak için kısa, dinlendirici uykular almanıza olanak tanıyan bir kısa uyku işleviyle birlikte geliyor. Bu listedeki ücretli uygulamalardan biridir, ancak diğer uygulamalar başarılı olamadıysa kesinlikle göz atmaya değer, ücreti $5.

Sleep As Android

Böyle bir uyku uygulaması listesi Sleep as Android olmadan olur mu? Android’in en başarılı uyku uygulamalardan birine sahip olan Urbandroid, Android’in açık platformundan gerçekten yararlandı ve Sleep as Android, bir Android cihazında elde edebileceğiniz en birbirine bağlı uyku uygulamalardan biridir. Pebble, Android Wear ve Galaxy Gear akıllı saatleri ile iletişim yeteneğine sahip olan Sleep as Android, Google Fit ve S Health gibi fitnes uygulamalarıyla da entegredir; böylece, aktivite düzeylerinize uyacak kadar uyku aldığınızdan emin olabilirsiniz. Uyku, hareket ve horlamayı izlemeyle birlikte gelir, uyumanızda yardımcı olacak sesleri verebilir ve Philips HUE akıllı ampullerini bile kontrol edebilir. Bağlantılı bir Android uygulamasının en iyi örneklerinden biridir ve kurulum için harcayacağınız zamana değer.

S Health

Samsung’un kendi sağlık uygulaması, Samsung cihazlarında önceden kurulmuş olarak geliyor ancak diğer Android telefonlar için de mevcut. S Health öncelikle bir fitnes takipçisi, ancak bazı

uyku izleme yetenekleri de var. Normalde uyuma izleyicilerinin yer aldığı fitnes izleyicilerinden kaçınılırken, S Health’in diğer uyku izleme uygulamalarından öne çıkmasını sağlayan birkaç özelliği var. S Health, aktivitenize dayalı olarak uyku zamanlarınızı telefonunuzla otomatik olarak kaydetmeye çalışacaktır. Dolayısıyla, telefonunuzu uyumadan hemen önce bırakıp ve uyandıktan kısa bir süre sonra tekrar alırsanız, S Health uyku kayıtlarınızı sizinle az etkileşimde bulunarak takip etmenize yardımcı olabilir. Buna ek olarak uygulama, uyku ve uyanma sürelerinizi kaydeder ve buna göre derecelendirir, böylece daha iyi uyku için her zaman daha yüksek bir puan alırsınız.

Pillow

Pillow, normal bir uyku izleyiciden daha ayrıntılı bilgi sağlamak amacıyla, Apple Watch ile birlikte çalışan iOS cihazları için bir uyku izleyicidir. Apple Watch’un kalp atış hızı sensörü ile entegrasyon sayesinde Pillow, siz uyurken, kalp atış hızınızı ve gece boyunca yaptığınız hareketleri not ederek daha da yakından izlenmenize yardımcı olur. Pillow’un iOS cihazlarıyla entegrasyonu sayesinde, tüm iOS cihazlarınızda kullandığınız hesabı onda da kullanabilirsiniz. Pillow, aynı zamanda, kısa uyku modu, akıllı alarmlar ve ücretsiz iCloud desteği ile birlikte geliyor ve kişiselleştirilmiş uyku raporları gibi bir dizi üstün özelliği ve Apple’ın sağlık uygulamasıyla entegrasyonu bir sefer verilen $5’lık bir ücret karşılığında destekliyor.

Calm: Meditation

Bazen yatmadan önce biraz sakinleşmeniz yeterlidir ve Calm: Meditation gibi uygulamaların asıl yaptığı da budur. Tamamen uykuya yardımcı olmaya odaklanmamakla birlikte Calm, yatmadan önce stres azaltmayı sağlayan birkaç rehberli meditasyon kursu ve uyku öyküsü içermektedir ve kullanıcının daha derin ve daha rahat bir uyku çekmesini hedeflemektedir.

Ses işitmeyi sevmeyenler için Calm, rahatlamaya yardımcı olan doğal sesler çıkarıyor. Diğer kurslar stres gidermeye yardımcı olur ve size daha sakin ve daha rahat bir hayat yaşamanıza yardımcı olarak uykunuzu kolaylaştırabilir. Bazı dersler erişim için bir abonelik ücreti gerektiriyor.

Sleep As Android

Sleep Better

S Health

Sleep Cycle

Sleep Genius

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.