Android vs iOS Birbirlerine Karşı Üstün Tarafları Neler?

İyi haber, her iki akıllı telefon işletim sisteminin de mükemmel olmasıdır. Bunlar arasında bazı önemli farklılıklar var. Burada çeşitli kategorilerde Android ve iOS arasında seçim yapıp bir kazanan seçeceğiz.

App Users - - IÇINDEKILER -

Bugün yeni bir akıllı telefon satın alıyorsanız, daha çok Google’ın Android veya Apple’ın iOS mobil işletim sistemlerini çalıştırma şansları var. IDC’ye göre, bu iki platform geçen sene boyunca piyasaya sürülen tüm yeni akıllı telefonların yüzde 99’undan fazlasını oluşturuyordu ve bu rakam 2017’de yüzde 99,7’ye yükseldi. Microsoft ,Windows Phone ile havlu attı, BlackBerry şimdi Android cihazlar üretiyor ve dikkate alınması gereken başka çok az seçenek var. Sonuçta, sizin için en iyi platform size bağlıdır. En çok önem verdiğiniz şeyleri seçin, bu kategorideki kazananları sayın ve bir öneriye sahip olun.

Satın alınabilirlik

Apple her zaman fiyat açısından piyasanın en üst noktasında yer almıştır. iPhone X başlangıç fiyatını $1.000 ile tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Net ölçek ve çeşitlilik açısından hiçbir şey Android ile rekabet edemez. Farklı üreticilerin geniş bir yelpazesinden gelen çok sayıda düşük maliyetli telefon seti var ve platform kasıtlı olarak düşük düzeyli donanım üzerinde çalışacak şekilde optimize edilmiş.

Kazanan: Android

Uygulamalar

Mağazalarda var olan uygulama sayısına bakalım, Android için 2.8 milyon, iOS için ise 2.2 milyon uygulama var. Çoğumuz çoğunlukla bir avuç uygulama kullanıyoruz ve en popüler olanları her iki platformda da mevcut olduğundan, sayılar iyi bir ölçüt değil. Geleneksel olarak, iOS, geliştiriciler için daha karlı bir platform olmuştur, bu nedenle, önce orada görünen yeni uygulamalar için bir eğilim vardır, ancak Android’in pazar payı artmaya devam ederken bu da değişiyor.

Kazanan: iOS

Uygulama mağazası

Genel olarak, Apple’ın yeniden tasarladığı App Store’un iOS 11’de telefonunuzda daha iyi bir tarama deneyimi sağladığını

ve önerileri ile daha iyi bir iş çıkardığını düşünüyoruz. Play Store, daha kolay aranır ve web tarayıcısından bilgisayarınızdaki veya dizüstü bilgisayarınızdaki uygulamaları sıraya alabilir ve yükleyebilir. App Store, kullanışlılık ve içerik açısından kazanmaya daha yakın.

Kazanan: iOS

Alternatif uygulama mağazaları

Android’de Play Store’un ötesinde bir sürü alternatif Android uygulama mağazası var, ancak bu sizi kötü amaçlı yazılımlar açısından riske atabilir. Apple ise üçüncü parti uygulama mağazalarına karşıdır.

Kazanan: Android

Pil ömrü ve şarj

Akıllı telefon sahipleri için en büyük tereddüt noktalarından biri olan pil ömrü çok önemli bir faktördür. İki platformu karşılaştırmak zor çünkü ortak bir donanım yok. iOS’un, mAh derecelendirmesine göre pilden en iyi şekilde sonuç alınacak şekilde optimize edildiğini söyleyebiliriz, ancak iPhone’ununkini daha kolay geçebilecek daha büyük bir pile sahip bir Android cihazı satın alabilirsiniz.

Kazanan: Android

Güncellemeler

Apple’ın iOS’u tutarlı ve zamanında yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamaları sunmaktadır. Android’de aynı deneyimi istiyorsanız, o zaman Google’ın Pixel telefonlarından birini satın almanız gerekir. Tüm iOS cihazlarının yüzde 50’sinden biraz azı şimdi en son sürümü kullanıyor. Buna karşın, Android cihazların yalnızca yüzde 0,2’si en yeni Android 8.0 Oreo sürümünü kullanıyor.

Kazanan: iOS

Özelleştirilebilirlik

Bu, her zaman Android’in en güçlü yanlarından biri olmuştur. Telefonunuzu temalandırmak çok kolaydır, ana ekranınızda istediğiniz düzeni ayarlayabilir, widget’ları ve kısayolları ekleyebilir ve hatta tüm kullanıcı arayüzünü başlatıcılarla değiştirebilirsiniz.

Kazanan: Android

Erişilebilirlik

Android’in iOS’dan daha karmaşık olduğuna ilişkin yaygın bir algı var, ancak istemiyorsanız özelleştirme seçeneklerine dalmaya hiç gerek yok. Her iki platform da erişilebilirlik özelliklerine sahip. Sonuçta iOS, bazı önemli noktalarda daha basit ve kullanımı daha kolaydır. Tüm iOS cihazları standarttır, oysa Android, farklı üreticilerin cihazlarında farklılık gösteriyor.

Kazanan: iOS

Görüşmeler ve mesajlaşma

Temel arama ve mesajlaşma işlevleri her iki platformda da iyi, ancak Android’de kafa karıştırıcı olabilir. Google her şeyi, Wi-Fi veya veri ağınız yoluyla mesajlar, SMS, görüntülü sohbet, grup sohbeti ve daha fazlasına izin veren Hangouts’a yükledi, ancak sonra biraz karışık bir şekilde Allo ve Duo’yu çıkardı. FaceTime ve iMessage her iPhone ve iPad’e önceden kurulmuş olarak geliyor, bu nedenle arkadaşlarınıza ve ailenize bağlanmak son derece kolay.

Kazanan: iOS

E-posta

Android ve iOS’ta default e-posta uygulamaları çok kolay ve hızlı bir şekilde kurulabiliyor. İsterseniz, birden fazla e-posta hesabını çekebilir ve bunları tek bir gelen kutusunda görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte Gmail, iOS’un Mail’inden daha güçlü bir default e-posta uygulaması.

Kazanan: Android

Haritalar

Yeni navigasyon sistemi olarak Apple Maps harika bir başlangıç yapmadı, ancak önemli ölçüde geliştirildi. Temel özellikler benziyor; çevrimdışı kullanım için haritaları indirebilir, mevcut trafik koşullarına dayanan doğru tahminleri alabilir ve sürüş veya yürüyüş için adım adım yol tarifleri bulabilirsiniz. Google Haritalar’ın sunup Apple Haritalar’ın sunmadığı bir şey, bisiklet yol tarifidir. Genel olarak, Google Haritalar’ın kalitesi eşsiz.

Kazanan: Android

Kamera

Bu, zorlu bir kategori. Geçmişte, Apple’ın ışığı yakalama, renklendirme ve diğer ayrıntılarda en iyi işi yaptığını söyleyebiliriz ancak yeni Android telefonlar bu iddiada büyük şüphe uyandırdı. Google’ın Pixel 2 ve Pixel 2 XL, bugüne kadar kullanılan en iyi kameraları bir araya getiriyor. Mevcut Android ürün yelpazesinin en iyi parçaları, iyi veya bazen de mükemmel kameralarla geliyorlar, ancak çoğu orta seviye telefonların kamera kalitesi, iPhone kameraların kalitesine yaklaşamıyor.

Kazanan: iOS

Fotoğraf yedekleme

Android’de Photos uygulamasını kullanıyorsanız, tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. Hiç şüphe yok ki Google Photos en iyi seçenek, çünkü sınırsız ücretsiz depolama alanı sağlıyor. Bu kategori, iOS’da default olanın iCloud olması gerçeği nedeniyle bi- raz karmaşık, ancak Google’ın Photos’unu iOS’ta da kullanabilirsiniz.

Kazanan: Android

Bulut servisleri

Bulut depolama ve otomatik yedeklemeler konusunda Apple hala geride kalıyor. Google Drive, ücretsiz olarak 15 GB sunuyor ve platformlar arası destek sağlıyor. iCloud ise yalnızca 5GB veriyor ve yalnızca Windows, Mac ve iOS ile çalışıyor.

Kazanan: Android

Sesli yardımcılar

Aynı şeylerin birçoğunu Apple’ın Siri’si ve Google Assistant’ını kullanarak yapabilirsiniz, ancak Siri takvim randevularını ayarlamak, web’de arama yapmak veya çağrı yapmak için basit bir yardımcıya benzemekte. Google Assistant’ın fazladan bir katmanı var. Önceden yararlı öneriler sunabilir ve ne yaptığınızı temel alarak eğlendirici oyunlar ve bağlamsal bilgiler sunar. Siri’den daha akıllı ve çok yönlü.

Kazanan: Android

Güvenlik

Zararlı yazılım tehdidi abartıldı. Gerçek şu ki çoğu kişi bir sorun yaşamayacak, çünkü uygulamalar için Google Play Store’un dışına çıkmıyorlar. Samsung gibi bazı üreticiler kurumsal pazarda güvenliği arttırmak için fazladan çaba sarfediyorlar. Ancak pek çok Android cihazında güncellemelerin gizemli doğası önemli güvenlik yamalarını ciddi şekilde erteletebiliyor. Apple şu anda kurumsal Amerika’da kabul görmüş durumda ve ayrıca özellikle Touch ID ve iPhone X’te gelen FaceID ile genel tüketiciler için güvenliğin geliştirilmesine çalışıyor.

Kazanan: iOS

Kılıflar ve aksesuarlar

Ortalama iPad veya iPhone kullanıcısı, ortalama Android cihaz sahibinden daha fazla para harcıyor ve Apple, telefonları ve tabletleri için mükemmel bir çevre birimi ekosistemi inşa etti. iPhone’u başka herhangi bir aygıta kıyasladığınızda çok daha fazla çevre birimi ve kılıfının olduğunu görürsünüz.

Kazanan: iOS

Sonuç

Sayısal olarak, Android 9 kategoride kazanırken iOS 8 kategoride kazandı, ancak iOS daha önemli bazı kategorilerde kazançlı durumda - örneğin, alternatif uygulama mağazalarının çoğu kullanıcı için erişilebilirlik veya güvenlik kadar önemli olduğunu düşünmüyoruz. İkisini karşılaştırmak çok zor. Apple donanım ve yazılımı kontrol ettiğinden, iOS’un cihazlar arasında daha bir örnek deneyim sunduğunu göreceksiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.