Amiral Gemisi Telefonların Grafiklerle Karşılaştırmaları

Cep telefonu dünyasının önde gelen amiral gemisi ürünlerine ilişkin size bir rehber sunmak için ürünleri birbirleri ile kıyasladık.

App Users - - IÇINDEKILER -

Akıllı telefonlar, günümüzde çoğu insanın dijital hayatının odağı durumundalar ve bilgi işlem gerçek ‘ortam’ oluncaya kadar muhtemelen öyle de kalacaklar - muhtemelen giyilebilir cihazların (özellikle artırılmış gerçeklik [AR] başlıklarının), IoT cihazlarının, bulut servislerinin ve yapay zekânın kesintisiz bir kombinasyonunu gerektirecekler. Apple’ın iPhone 8, 8 Plus ve X, Samsung’un Galaxy S8/S8+ ve Galaxy Note 8, Google’ın Pixel 2 ve 2 XL ve şimdi de Huawei’nin Mate 10 ve Mate 10 Pro’su, üst düzey akıllı telefonlar başlığı altında genel yönü gösteriyor: Gittikçe artan bir oranda AR ve VR kullanımını deneyimleyen güçlü kullanıcı el cihazları, oyun, AR/VR, akıllı ev, sağlık, alışveriş ve ofis verimliliği gibi çeşitli sektörlerde ek cihazlar ve hizmetlerin ekosistemi ile entegre oluyorlar. Geçen yıl Galaxy Note 7’de yaşanan sorunlar ve Apple’ın güçlü dördüncü çeyrek performansından sonra Samsung, kısaca 2016 4. Çeyreğinde akıllı telefon pazarındaki ana rakibine birinci sıradaki yerini bıraktı. Bununla birlikte Koreli şirket, 2017’de hızla bir numaradaki yerine geri döndü. Apple’ın yeni iPhone’ları, Samsung, Huawei ve ilk beşteki diğer büyük üreticilerden ve “diğerleri” kategorisindeki birçok üreticiden gelen akıllı telefonların sert rekabeti ile karşı karşıya kaldı (onların arasında Google, HTC, LG, Motorola, Nokia, OnePlus ve Sony de var). IDC, 2017 2. çeyrek rakamlarını Kasım başında açıkladığında, “Bazı tanınmış oyuncuların ikinci çeyrekte yaptıkları önemli lansmanlara rağmen, tüm gözler bu sonbaharda çıkacak en üst seviye amiral gemisi ürünlerinde olacaktır. iPhone 8, Pixel 2, Note 8 ve V30 gibi cihazlarla rekabet Eylül ayında zorlaşacak ve tüm önemli oyuncuların en yeni amiral gemisi ürünlerini, çeşitli fırsatlar, bundle’lar ve reklamlar ile tanıtmalarını bekliyoruz” dediler.

Ekran boyutu ve piksel yoğunluğu

Ekran boyutu - diyagonal boyunca inç olarak ölçülür- bir akıllı telefonun tasarım karakteristiğini tamamlıyor ve önde gelen tedarikçilerden gelen ürünlerin ekran boyutu yelpazesi artık oldukça geniş. BlackBerry’nin 4.5-inç klavye ile donatılmış KEYone’ı en küçük olanı, buna karşılık Samsung’un Galaxy Note

8’i şu an 6.3 inç ile alana liderlik ediyor ve 25 cihazdan 14’ünün ekran boyutu, 5.5 ila 6 inç arasında değişiyor. Ekran teknolojileri, çeşitli OLED modelleri (Apple [iPhone X], Google, HP, Huawei [Mate 10 Pro], LG [V30], Motorola, OnePlus ve Samsung) ve IPS LCD (Apple, BlackBerry, Huawei, HTC, LG [G6], Sony) arasında değişiyor. Akıllı telefon ekranlarındaki son gelişmeler, ekranda ana düğmeyi, 18: 9 en-boy oranını, Gorilla Glass 5 ekran korumasına sahip kıvrımlı minimal çerçeveli ekranları ve bildirimler ve diğer yararlı bilgiler için küçük bir ikincil ekranı ( V20’yi V30’a güncellerken yakın zamanda LG tarafından bırakılan bir fikir) da içeriyor. Samsung’un Galaxy Note 8’i, kalem (S-Pen) sunan buradaki tek cihaz. Apple’ın 2017 iPhone’ları, renk sıcaklığını ve yoğunluğunu ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan True Tone teknolojisini (ilk olarak 2016’da 9.7 inçlik iPad Pro’da görüldü) getirirken, iPhone X, ana düğme (ve Touch ID)’yi birlikte kaldırarak daha fazla alan açtı. Buradaki diğer önemli istatistik, inç başına piksel (ppi) olarak ölçülen, ekran çözünürlüğündeki faktörler olan piksel yoğunluğudur. Grafik Samsung (Galaxy S8) ve LG’nın (G6) sırasıyla 567 ve 564ppi’lik piksel yoğunluklarıyla bu alanda lider olduklarını göstermektedir. Bunlardan farklı olan, Sony’nin 5.5 inçlik Xperia XZ Premium’udur, büyük bir 807ppi için 2,160 x 3,840’lık maksimum 4K çözünürlük sunuyor. Bu son derece etkileyici görünüyor ancak çoğu zaman Xperia XZ Premium pil ömründen tasarruf etmek için 1.080p çözünürlükte çalışır, böylece sıradan bir 403.5ppi ile sonuçlanır. Herkes geniş ekranlı bir cihazla rahat etmeyebilir, ancak öncü bir cihaz istiyorsanız, gittikçe size daha fazlası sunuluyor. Büyük bir ekrandan (> 5.5 inç) memnun kaldıysanız ve aynı zamanda

yüksek piksel yoğunluğu (> 500ppi) istiyorsanız, Samsung’un Galaxy Note 8 ve Galaxy S8+, Google’ın Pixel 2 XL, LG’nin G6 ve V30 modellerine bakmalısınız. Küçük cihaz istiyorsanız, 5.3-inçlik Nokia 8, makul ekran boyutu ile yüksek çözünürlük (554ppi) arasında iyi bir kombinasyon sunuyor.

Ekran-gövde oranı ve kalınlık

Bir diğer önemli akıllı telefon tasarım ölçütü, ekran-gövde oranıdır ve ekranın gövdesinin ne kadarının, çerçeve, kamera lensleri ve kontrol düğmeleri gibi ekran dışı öğelerle kaplandığını ölçer. Düşük ekran-gövde oranları “eski moda” ise, Apple’ın 2016 iPhone 7 ve 7 Plus’ı sırasıyla yüzde 65.5 ve yüzde 67.5 ile yaşlarını gösteriyordu ve 8 ve 8 Plus modelleri bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmadı. BlackBerry’nin KEYone’ı dışında, Google Pixel 2, HTC U Ultra, Nokia 8 ve Sony Xperia XZ Premium gibi sadece diğer dört cihaz yüzde 70’ten düşük orana sahip. Tabii ki, ekran-gövde oranını düşüren bir donanım klavyesine sahip olduğu için 4.5-inçlik KEYone yüzde 55.9’da kaldı. Ölçeğin diğer ucunda, kavisli Infinity ekranları ve ekrandaki ana düğmeleri ile Samsung’un Galaxy S8, S8+ ve Note 8 cihazları, ekran-gövde oranlarını %83-84 oranına artırıyor. LG’nin V30’u ve Apple’ın iPhone X’i, ekrangövde oranları yüzde 80’in üzerinde olan amiral gemisi kulübüne giren yeni Huawei Mate 10 ve 10 Pro’ya katıldılar. Google’ın minimal bir çerçeve tasarımındaki en iyi çabası olan 6 inçlik Pixel 2 XL’in yalnızca yüzde 76,7 oranında olması dikkat çekiyor.

Akıllı telefon üreticileri çoğu zaman cihazlarını ince yapıyorlar ve tabloda Huawei’nin özellikle bu tasarım özelliğine, yani en azından P serisi ve Honor modellerinde önem verdikleri açık. Öte yandan, BlackBerry ve Samsung çok daha kalın akıllı telefonlar sunarken Google’ın en yeni Pixel 2 ve Pixel 2 XL modelleri, önceki modellerindeki 8.5mm kalınlıktan daha inceltilmiş durumda. Motorola’nın modüler Moto Z2 Force, Mod’lar takılı olmadan 6.1mm kalınlığı ile en ince cihaz. Ancak, kameranın lens yuvası arkadan çıkıntı yapıyor ve cihazın gövdesi 3,5 mm kulaklık girişi için çok ince. Apple, Google ve Huawei (Mate 10 Pro’da) de, daha az bağlantı yuvasına doğru ilerlemenin bir parçası olarak geleneksel kulaklık girişinden vazgeçtiler (böylece toz ve su girişine karşı koruma daha kolay hale geldi) ve kablosuz bağlantılara daha fazla önem verdiler. Çoğu kişi, değerli cihazların önünde ve arkasında cam kullanımının artmasıyla birlikte (kablosuz şarja uyum sağlamak için), pahalı ve şık yeni cihazlarını koruyucu bir kılıfa yerleştiriyorlar ve bu da aşırı incelik arayışını biraz anlamsız hale getiriyor.

Hacim ve ağırlık

Beklendiği gibi akıllı telefonun fiziksel hacmi ile ağırlığı arasında net bir ilişki var, ancak eğilim çizgisinin etrafındaki varyasyonlar ilginç. Örneğin, (HTC tarafından tasarlanmış) Google Pixel 2 ve HTC U Ultra gibi cihazlar nispeten hafifler ve bu da kutunun içindeki bileşenler için bol miktarda yer olduğunu düşündürmekte. Ağırlık-hacim eğilim çizgisinin altında olan bir diğer cihaz, Samsung’un Galaxy Note 8’idir - belki de bu Not 7’deki başarısızlıktan sonraki tasarım değişikliklerinin kanıtıdır (özellikle Note 8, 3500mAh’de çalışan talihsiz öncülünden daha küçük kapasiteli bir 3.300mAh pil içeriyor). Apple’ın iPhone 8 Plus’ının hacmine karşılık ağırlığı (202g’de), iPhone 8 ve 8 Plus’ın önceki modellerden biraz daha ağır olması ve 5.8-inç iPhone X’in oldukça hafif ve 6.3 inçlik Samsung Galaxy Note 8’den daha kompakt olması dikkat çekici. En son akıllı telefon tasarım özelliği, herhangi bir uygulamayı (HTC U11) veya Google Asistanı (Google Pixel 2 ve 2 XL) başlatmak için yanlardan sıkıl- malarıdır. Bunun daha da yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı izlenecektir.

Toz ve suya dayanıklılık

Bir başka önemli akıllı telefon tasarım faktörü, yaygın olarak iki haneli bir IP derecelendirmesiyle gösterilen yabancı maddelerin girişine karşı dirençtir: İlk sayı, 1-6 ölçeğinde toz direncini açıklarken ikincisi, 1-8 skalasındaki su direncini tanımlar . Buradaki amiral gemisi cihazlar arasındaki en yüksek puan IP68’dir, burada ‘6’ cihazın ‘toz geçirmez’ olduğunu ve ‘8’ suya daldırılmaya karşı dayanabildiğini gösterir (genellikle en az 30 dakika en az 1m derinliğe kadar) . Toz için 5 IP derecesi, cihazın sadece “toza karşı korunmalı” olduğu anlamına gelir, su için 7, 30 dakika boyunca 1 metreye kadar daldırılmaya dayanabileceği anlamına gelir ve 4, “su sıçramasına “en az 10 dakika boyunca dayanabileceği anlamına gelir. BlackBerry KEYone, Huawei P-serisi ve Honor cihazları, HTC U Ultra, Motorola Moto Z2 Force (‘su geçirmeyen bir nano-kaplama’ya sahip olduğunu iddia etse de) ve OnePlus 5 için IP dereceleri mevcut değil. Bununla birlikte, iki amiral gemisi akıllı telefon (LG V30 ve HP Elite X3) ayrıca askeri sınıf bir MIL-STD 810G sağlamlık sertifikasına sahipler. Apple’ın 2017 iPhone’ları, IP derecelendirmelerini IP67’den IP68’e yükseltmedi, böylece Samsung’un Galaxy S8/8+/Note 8’i ile aynı seviyeye gelmedi. Ancak beklendiği gibi Google, yeni Pixel 2 ve Pixel 2 XL için IP derecelerini artırdı, IP53’ten IP67’ye bir geçiş yapmakla birlikte, 3.5 mm’lik bir kulaklık jack’ının yerine yalnızca bir USB bağlantısı (kutudan bir adaptör çıkıyor) sunarak bunu kolaylaştırdı. Huawei’nin yeni Mate 10 Pro’sunun IP67 derecesi olmasına rağmen, Mate 10’da böyle bir derece yok (ki bu belki de önemli ölçüde 3.5 mm kulaklık jack’ından kaynaklanıyor).

En azından IP67 ile toz direnci ve suya dayanıklılık, şimdi amiral gemisi akıllı telefonlar için ‘standart’ haline geliyor, IP54 ile Nokia 8 ve dereceye sahip olmayan cihazlarda bu önemli özellik bulunmuyor.

Ekran boyutu

Ekran boyutu (inç)”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.