Android Oreo’dan Son Dakika Bilgileri

Google, 8.0’ın yanı sıra Android 8.1 Developer Preview ile de Ayarlar uygulamasının yenilenmesini ve daha fazlasını getirdi.

App Users - - IÇINDEKILER -

Birkaç ay süren Developer Preview’dan sonra Android 8.0 Oreo nihayet çıktı. Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL ve Pixel C için hazır. Sürekli bildirimler, iyileşmiş pil ömrü, yüksek kaliteli Bluetooth ses ve geliştirilmiş şifreleme gibi özelliklerle dolu.

Android Oreo nasıl kurulacak

Android Oreo’yu kurmanın iki yolu var: OTA (havadan veya telefondaki menüler kullanılarak) veya elle. OTA en kolay yol - önümüzdeki günlerde Pixel, Nexus 5X/6P, Pixel C veya Nexus Player sahipleri, Android Oreo’ya geçmek için bir bildirim alacaklar. Android Beta Programa kaydolduysanız aynı bildirimi siz de alacaksınız. Update’i kurmak için sadece yönergeleri izleyin. Yine de Android Oreo’yu kurmak için beklemek zorunda değilsiniz. Google’ın Android Developer sayfasından fabrika görüntülerini indirebilir ve elle kurabilirsiniz, ancak bu biraz teknik bilgi gerektirebilir. Bir Nexus veya Pixel cihazına sahip değil misiniz? Endişe etmeyin. Google, yıl sonuna kadar cihazların Android 8.0 Oreo’ya upgrade’i için Essential, General Mobile, Nokia, Huawei, HTC, Kyocera, LG, Motorola, Samsung, Sharp ve Sony gibi iş ortakları ile çalıştıklarını söyledi.

Android Oreo’dakiyeni özellikler Yeni emoji

Android Oreo, Android’in önceki sürümlerinden , Android 7.1.2 Nougat’tan çok farklı görünmüyor, ancak birkaç değişiklik hemen fark ediliyor. Öncelikle, durum çubuğu daha

temiz. Ayarlar menüsü de yenilenmiş. Nougat ile karşılaştırıldığında, menü seçeneklerinin yaklaşık yarısı var. Yeni Ayarlar ekranının düzenine alışmak biraz zaman alabilir, ancak gruplamaların çoğu şimdi daha mantıklı. Emoji hayranıysanız, Android Oreo’nun yeniden tasarlanmış 50 emojisini ve Emoji 5.0 Unicode standardındaki tüm emoji kataloğunun desteklenmesini beğeneceksiniz. Resim içinde resim, iyileştirilmiş çoklu pencere Android Oreo’nun önemli yeni özelliklerinden biri, aynı anda iki uygulama görmenize izin veren resim içinde resim modudur. Örneğin, e-postanızı kontrol ederken bir pencerede YouTube videosu izleyebilir veya internette gezinirken bir WhatsApp video görüşmesi yapabilirsiniz. Android Oreo’da, bir uygulamayı çoklu bir pencerede açıp ana ekrana geri döndüğünüzde, uygulamanın görünür bir şeridi üstte kalır ve hangi uygulamayı açtığınızı görmenizi sağlar.

Yeni bir kamera uygulaması

Android Oreo, Nexus ve Pixel cihazları için yeni bir Google Camera uygulamasını tanıttı. Şimdi, ekrana çift dokunarak hızlıca bir kareyi zoom’layabilirsiniz. Deklanşörün yanındaki yeni simgeler, video ve kamera modları arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyor.

Yenilenmiş bildirimler ve ‘Bildirim Noktaları’

Android 8.0’da bildirimlerde bir sürü yeni özellik var. Bildirim Noktaları, yeni bir e-posta veya mesaj gibi yeni bildirimleri gösteren uygulama klasörlerinde veya uygulamalarda görünen küçük noktalardır. Uygulama simgesini basılı tutun, bildirimi açılan bir pencerede görebilir veya belirli işlemlerin kısayollarını bulabilirsiniz.

Bildirim kanalları

Android Oreo’daki bildirimler, uygulamalardan gelen bildirimlerin kanalları veya kategorileri fikri etrafında düzenlenmiş. Temel fikir: Bir havayolu uygulaması, önemli uçuş uyarıları için bir kanala ve uçak bileti indirimleri için ikinci bir kanala sahip olabilir. Android Oreo, bir kanalın telefonunuzu görüşme için kullanıp kullanmamasına veya bildirimlerin üzerine çıkıp çıkmamasına veya kanalları tamamen engellenmenize olanak sağlar. Bu, bildirim spamıyla mücadelede size yardımcı olacaktır.

Google Play Protect

Android için güvenlik ve gizlilik özeliklerinin bir seti olan Google Play Protect, Android Oreo ile resmi olarak ortaya çıkıyor. Android Oreo, Google Play’den ve üçüncü parti uygulama mağazalarından indirip kurduğunuz her uygulamayı virüs için tarar ve

hile tehditleri için de telefonunuzu sürekli olarak tarar. Android Device Manager’ın yeni adı olan Find My Device, akıllı telefonunuzu uzaktan çaldırmanıza, kilitlemenize veya temizlemenize izin verir.

Project Treble

Yeniden yapılanan bir update çerçevesi olan Project Treble, üreticilerin Android’i, yonga üreticileri tarafından sağlanan belirli, düşük seviye firmware’den bağımsız olarak değiştirmelerine olanak tanıyor.

System UI Tuner

Android Oreo, System UI Tuner’a yeni bir seçenek ekliyor, telefonunuzun görünüşünü kontrol etmenizi sağlayan gizli bir menü: Kilit ekranı kısayolları.

Dosyalar uygulaması ve zil tonu seçici

Android Oreo’da, zil sesleri listesinin altındaki Yeni Bir zil sesi ekleme düğmesi, herhangi bir ses dosyasını manuel olarak eklemenize olanak tanıyor. Android’in yerleşik dosya yöneticisi yeniden tasarlandı. Android Oreo’da Dosyalar uygulaması, eski İndirmeler kısayolunun yerine geçti. Bir dosyaya parmak basıp, basılı tutmaya devam ettiğinizde şimdi Aç menü seçeneği çıkıyor ve dosyaları Sıralama düğmesi daha görünür duruma geliyor.

Otomatik tamamlama ve akıllı metin seçimi

Android Oreo’nun Otomatik tamamlama özelliği, oturumları ve diğer form verilerini hatırlayarak bir uygulamadan diğerine metin kopyalamanız için gereken süreyi kısaltıyor. Android Oreo’da metin seçimi de oldukça geliştirildi. Metni seçtiğinizde çıkan kopyalama ve yapıştırma menüsü, Paylaş ve Yapıştır gibi işlemler gibi simgelere sahipler.

Daha iyi animasyonlar, uyarlanabilir simgeler ve daha fazla renk

Uyarlamalı simgeler, geliştiricilerin herhangi bir uygulama kısayolunun şeklini değiştirmesini kolaylaştırıyor. Android Oreo’da şekilli maskelere sınırlar ekleyebilir, simgeleri telefon ekranınızın orantılarına göre ayarlayabilir ve arka planlar ile ‘kayan’ simgeler için kullanılmak üzere katmanlar uygulayabilirsiniz.

Yeni fizik tabanlı animasyonlar, uygulama geliştiricilerin atlama ve yay animasyonlarını tanımlamalarına ve sürtünme, hız, menzil, sertlik ve nemlendirme gibi değerleri özelleştirmelerine izin veriyor. Sonuç, uygulama menülerinde çok daha gerçekçi bir momentum. Son olarak, Android Oreo, belirli uygulamaların görünüm ve kullanımını belirleyen geniş renk gamı profillerini destekler. Desteklenen donanımlarda geliştiriciler, AdobeRGB ve Pro Photo RGB gibi profesyonel profiller için desteği belirleyebilirler.

Yüksek kaliteli Bluetooth ses

Kablosuz Bluetooth kulaklıklar, kulakiçi kulaklıklar ve hoparlörler bugünlerde pek tutuluyorlar. Dolayısıyla, Android Oreo’nun ses konusunda iyileştirmeler getirmesi şaşırtıcı değil. Android Oreo, sesin standart Bluetooth’tan yaklaşık üç kat daha hızlı (990kbps) akışını sağlayan Sony’nin LDAC kablosuz codec bileşenini destekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.