Faydalı Uygulamalar

Çoğu hem Android hem de iOS işletim sistemi ile çalışan akıllı cep telefonu ve tabletlerde kullanılabilen faydalı uygulamalardan bir derleme yaptık.

App Users - - UYGULAMA -

Instagram

Dünyanın en popüler fotoğraf uygulamalardan biri ve dünyanın en popüler fotoğraf paylaşımlı sosyal ağı olan Instagram, hayatın canlı gün batımlarını, kendine özgü manzaralarını ve lezzetli yemeklerini yakalamak için en büyük kaynaklardan biri olmayı sürdürüyor. Bir dizi yaratıcı araç ve filtreye erişimi ile Instagram, kullanıcılara fotoğrafların çekilmesi ve düzenlenmesi konusunda üstün denetim imkanları da sağlıyor. Instagram kullanıcıları, şık resimler çekip göndermenin yanı sıra, yayın yoluyla akan yeni resimlerin sürekli rotasyonuna sahip olmak için arkadaşlarının hesaplarını (veya ünlüleri) takip edebilirler.

Google Play Music

Beklendiği gibi, Google Play Music hareket halindeyken bulut tabanlı müzik koleksiyonunuza tam erişmenizi sağlar. Uygulama, elle seçilen çalma listeleri ve özel radyo istasyonları ile kaplanmış temiz, hatta kişisel zevkinize ve daha önceki dinleme alışkanlıklarına dayalı akıllı öneriler sunuyor.

SkyView

Terminal Eleven’ın SkyView’u , hepsi-bir-arada bir gökyüzü kılavuzu uygulamasından nelerin beklenebileceğini konusunda iyi bir fikir veriyor. SkyView, telefonunuzun ekranını ve sensörlerini kullanarak, gökyüzünde nelerin olup bittiğini gösteren artırılmış gerçekçilik görünümü sunuyor. Kullanıcılar, yıldızları, gezegenleri ve takımyıldızını tanımak için akıllı telefonlarını ve tabletlerini AR vizörlerine dönüştürebiliyorlar; uygulama bir nesnenin gökyüzündeki izini ve seçilen nesneler, gezegenler ve uydular hakkındaki bilgileri görüntüleyebiliyor. SkyView, gökyüzünü, geçmişte göründüğü şekliyle veya her nesnenin hareketleri hakkında bildiklerini temel alarak gelecekte görünecek şekilde gösteren “zaman yolculuğu” özelliğini de içeriyor.

Bear

Bear, metinleri, fotoğrafları, yapılacaklar listelerini ve hatta kod parçalarını bile birleştirebildiğiniz, kullanımı oldukça kolay ve güçlü bir uygulama. 20’den fazla programlama dilini destekleyen bir biçimlendirme editörü bulunduğu için Bear’ı kullanarak kodlama yapabilirsiniz. Uygulama ayrıca, tüm notlarınızı aramayı ve @task, @tagged ve @ files gibi tetikleyicileri kullanarak belirli şeylere odaklanmanızı kolaylaştırır.

Uygulama, iMessage ve Apple Watch ile uyumlu. Bear Pro’ya abone olarak bu uygulamanın gücünü artırabilirsiniz. Abone ücreti aylık olarak $1’ın biraz üzerinde veya yılda $15 ödeyebiliyorsunuz. Pro sürümü, yazılarınızı PDF, Word belgeleri, HTML ve daha pek çok hale dönüştürme olanağı veriyor. Ayrıca tüm notlarınızı tüm cihazlarınızda senkronize etme seçeneği sunuyor. iPad Pro kullanıcısıysanız, Bear’ın Apple Pencil ve el eskizini de desteklediğini bilmenizde fayda var.

Euclidean Lands

Monument Valley, Hitman Go ve Rubik Küpü birleştirin, bir geometri bulmaca oyunu olan Euclidean Lands’e oldukça yakın bir şey elde edersiniz. Kırmızı cüppeli savaşçınızı giderek zorlaşan bulmaca aşamalardan geçirin ya da parçanızı oyun tablasında hareket ettirin ya da tüm parçaları dev bir Dungeons & Dragons Rubik Küpü gibi döndürerek seviyenin kendisini idare edin. Canavarları mahvetmek için zekice manevra yapmanız gerekir ve belirli bir engele takılıp kaldıysanız, çözüm muhtemelen haritanın akıllıca bükülmesi ile tehlikenin etkisiz hale getirilmesini de içerir.

Missive

Slack gibi sohbet yazılımı, e-postayı öldürmeye çalışıyor olabilir, ancak şimdilik, her gün gelen posta kutularımızla uğraşmaktan sıkıldık. E-posta konuları için işbirliği ekleyen, yeni başlatılan bir uygulama olan Missive’e girin. Uygulama, iş arkadaşlarınızla işbirliği içinde e-postalar yazmanıza veya grup sohbetlerinizi bir arada tutmanıza olanak tanıyor; bu, sonsuza dek görünmeyen iç e-posta zincirlerini ortadan kaldırmak için özellikle kullanışlı bir özellik.

Runtasty

Sağlık uygulaması sayesinde sağlık alanında tanınan Runtastic, Nisan ayında bir tarif ve beslenme uygulaması başlattı. 40’dan fazla tarifle, Food Network uygulamasının 50.000’den fazla tarifi ve AllReci-

pes’daki 1.000’den fazla seçeneğe karşılık, seçenekleri kısıtlı. Ancak mevcut filtre seçimi, egzersiz sonrası, glutensiz, düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli gibi belirli beslenme ihtiyaçlarını hedefleyen yemeklerin bulunmasını kolaylaştırması öne çıkan yönü.

Sprinkles

Microsoft, selfie’lerinize başlık koyma konusunda endişelenmemenizi istiyor. Fotoğraf uygulaması, fotoğrafınızda bulunanları, haftanın gününü ve diğer faktörleri temel alan filtreler üretmek için makine öğrenmeyi kullanıyor. Bunların bazıları yaşınızı tahmin eden veya hangi şöhretli kişiye benzediğinizi söyleyen filtreleri içeriyor. Uygulama aynı zamanda, ekranın üst kısmında hangi filtreyi önerdiğini de söylüyor; bu nedenle, doğru olup olmadığı konusunda geri bildirim sağlayabilirsiniz.

Filtru

Kahve tutkunları için bir rehber olan Filtru, boşaltma süreleri, karıştırma ve bekleme ipuçları da dahil olmak üzere kahve hazırlama sanatı konusunda size yol gösterir. Dokuz hazırlama yöntemini kanalize eder veya kendiniz yaratmanıza ve saklamanıza izin vererek, aeropress’ler ve bonmac damlatıcılarından moka cezve ve sifonlara kadar her şeyi destekler. Ve eğer kafein alımını izlemek zorunluysa, Apple’ın HealthKit’ine takın, böylece tüketilen kahve fincanlarını kontrol edebilirsiniz.

Meitu

Instagram ve Snapchat gibi uygulamalar, dikkatleri üzerlerine çekse de, App Store’da bu sene farklı bir rakip çıktı: Meitu. Selfie uygulaması yıllardır var, Asya pazarlarında popülerlik kazandı ancak son zamanlarda ABD’de de popüler oldu. Onu Meitu adıyla belki tanımadınız ama muhtemelen çalışmalarını Instagram ve Facebook’ta gördünüz. Fotoğraf düzenleme uygulamasının en seçkin özelliklerinden biri, sunduğu elle çizim filtreleri ve portreleri anime tarzı resme dönüştürmesi.

FaceApp

Bir sosyal medya beslemesini her açtığınızda kendinizi dikkat çekici derecede düzenlenmiş gülümsemelere sahip olduğunuz selfie’lerde görüyorsanız, yanlış yapmıyorsunuz. FaceApp, fotoğraflarda yüzleri değiştiren yapay zekayı kullanan bir uygulama, bu yıl başlarında tanıtıldıktan sonra popülerlik kazandı. Selfie’leri düzenleme k için fotoğraf düzenleme uygulamalarında bir sıkıntı yaşanmıyor ancak FaceApp, kullanıcıların yaşlarını, cinsiyetlerini ve yüz özelliklerini değiştiren filtreleri uygulamasına izin vererek bunların bir adım ötesine geçiyor. Analitik platformu App Annie’ye göre uygulama Nisan ayında zirveye ulaştı, ancak “sıcak” filtresinde kullanıcıların ten tonlarını değiştirdiği için eleştiri aldı.

Focalmark

Hashtag’lar, Instagram’da takipçilerinizi artırmak için gizli bir silahtır. İdeal olarak, yayınladığınız her şeyle alakalı hashtag’lar istersiniz, ancak kalabalığın içinde kaybolan fotoğraflarınız veya videolarınız çok fazla kullanılmaz. Focalmark bu konuda yardımcı olabilir: Ne tür bir resim yüklediğinizi uygulamaya anlatın, o çalışmalarınızın görülebilmesine yardımcı olacak bir hashtag karışımı oluşturacaktır. Son Instagram yüklemenize bir yorumu kopyalayıp yapıştırın ve beğenenleri izleyin.

Google Earth

Google Earth’ü kullanmak sizi çantanızı hazırlamaya teşvik etmiyorsa, yeni güncellemesi gelebilir.

Google’ın sanal seyahat uygulamasının yenilenen sürümü Nisan ayında piyasaya sürüldü ve dijital yolculukları keşfetmek için yeni bir Voyager özelliği bulunuyor. Amazing Urban Gardens, izleyicileri Singapur seralarından İtalya’daki ormanlara götürürken, Land Art from Above adlı böyle bir yolculuk da büyük ölçekli açık hava sanat eserlerinin kuşbakışı görüntüsünü sunuyor. Google Earth’ün yeni bilgi kartları, dünya genelindeki ilgi çekici noktalarla ilgili ayrıntıları da içeriyor.

Microsoft To-Do

Yapılması gerekenler listeleri son derece basit araçlardır: İşten eve dönerken yumurta ve süt almayı unutmamak için tasarlanmış işlerin bir listesini de içerirler. Peki neden iyi bir uygulama bulmak çok zor? Wunderlist popüler bir seçimdi ancak sevenleri, Microsoft’un iki yıl önce şirketi satın almasıyla çok heyecanlandılar. Endişe etmeyin: Basitçe “To Do” olarak adlandırılan yeni uygulama, çok önemli çapraz platform uyumluluğu ve yararlı son tarih hatırlatıcıları içeren, kullanımı kolay, güzel tasarlanmış bir uygulama.

Wemogee

Çoğu sosyal uygulama, sohbetin daha kolay ve hızlı olmasını sağla- mak için tasarlanmıştır, ancak pek azı iletişim bozukluklarına maruz kalanlara yardım etme niyetiyle yapılır. Samsung’un Nisan ayında piyasaya sunduğu ve konuşma terapistleri ile birlikte geliştirdiği Wemogee de böyle. Uygulama, belirli sözcük gruplarını onlara karşılık gelen emoji haline otomatik olarak çevirerek, dil bozukluğu olanların arkadaşları ve aileleri ile konuşmalarını mümkün kılar. Örneğin, böyle bir bozukluğu olan bir kullanıcı, emoji yapılı cümlelerin bir menüsüne göz atarak söylemek istediklerine karar verebilir. Bu karakter dizileri alıcıya metin olarak görünür ve bunun tersi de olur.

Musical.ly

Kısmen sosyal ağ kısmen de video düzenleme uygulaması olan Musical.ly, kullanıcılarına kendi müzik videolarını oluşturmalarını sağlıyor. Uygulama, özellikle gençler arasında 2015’ten beri popüler ve bu konuda herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bu yılın başlarında Apple ile müzik servisi kataloğunu uygulamaya entegre eden bir ortaklık kuruldu ve Musical.ly, kendi ağında en çok sanatçıyı onurlandırma kategorisinde Billboard Music Awards’den ödül kazandı.

ArtPassport

Dünyanın en iyi sanat galerilerine gezi yapamıyorsanız, onları 360 derecelik sanal gerçeklikte izlemek en iyi şey olabilir. ArtPassport’un dönen seçeneklerinden birini seçin, telefonunuzu Google Cardboard tarzı bir VR görüntüleyiciye bırakın (Fakat gerçek bir galerideki gibi onlara dokunamıyorsunuz). VR görüntüleyici yok mu? Sorun değil: Galerileri telefonunuzda da 360 derece görebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.