Android Telefonu Hızlandırmanın Püfleri

Bilgisayarlar gibi akıllı telefonlar da bakım yapılmadığında zamanla yavaşlıyorlar. Bunun nedeni genellikle uygulama, işlem ve cihazda depolanan dosyaların sayısındaki artıştır.

App Users - - PÜFLER -

Android cihazınız yavaş çalışıyorsa ve bunun nedenini belirleyemiyorsanız, aşağıda onu hızlandırmak için bazı ipuçları vereceğiz.

Birlikte gelen yazılımlar

İlk adım, cihazdaki yazılım yönetim uygulamasını çalıştırmaktır. Pek çok Android akıllı telefonda, en çok kaynağı hangi uygulamanın kullanacağını belirlemenize izin veren, depolama, bellek veya pil yöneticisi bulunur. Bu, belirli bir uygulamanın cihazınızı tıkayıp tıkamadığını veya sorunun belirli bir sınırlı kaynakta (işlemci, RAM vs.) olup olmadığını görmenize izin verir.

Bu uygulamalar, cihazınızı tekrar daha fonksiyonel bir duruma döndürebilen, otomatik temizleme programlarını da sık sık çalıştırırlar.

Depolama kaynaklarını boşaltma

Depolama alanı, sistem performansı sorunlarının sıklıkla gözden kaçan bir bileşenidir ve yalnızca galerinizde listelenen dosyalardan oluşmaz. Uygulama önbelleklerini, tarama geçmişini ve mesajlaşma uygulamaları yoluyla alınan dosyaları veya videoları düzenli olarak temizlemek iyi bir işlemdir. Cihazınızda bir microSD yuvası varsa, bir bellek kartı takmayı ve dosyalarınızı bu dizine otomatik olarak kaydedecek şekilde uygulamaları ayarlamayı düşünün. Bu, cihazı- nızın dahili depolamasında kullanılan alanı boşaltacaktır. Bazı cihazlar, önceden yüklenmiş bir depolama yöneticisi uygulamasıyla birlikte gönderilir; bu, dosyaların yer kapladığı alanları bulmanıza yardımcı olabilir.

Arka plan servisleri

Kullanıcılar, işlemlerin arka planda kaynakları kullanıp kullanmadıklarını kontrol etmek için Android Geliştirici Seçenekleri’ne erişebilirler. Kullanıcılar Geliştirici Seçeneklerini şöyle aktive edebilirler:

Ayarlar uygulamasını açın.

Telefon Hakkında’yı seçin.

Sayı Oluştur alanına yedi kez devamlı dokunun.

Geliştirici Seçenekleri şimdi aktiftir.

Bazı cihazlarda bulunmayan Geliştirici Seçenekleri, Google Play’den indirilebilir. Bu adımlardan sonra, Ayarlar uygulamasında bir Geliştirici Seçenekleri düğmesi görmelisiniz. Bu menüyü açın ve hangi işlemin belleğinizi veya işlemci gücünüzü kullandığını görmek için “Servisleri çalıştırma” seçeneğini kullanın.Cihazın genel fonksiyonu açısından bazı uygulamalar önemlidir ve ne yaptığını bilmeden işlemleri durdurmaya kalkmayın.

Animasyonları iptal edin

Geliştirici Seçenekleri, performansı artırmak için ek yolları açar: animasyonları iptal etme ve arka plan uygulamalarını sınırlama.

Uygulamalar, ekranlar ve menüler arasında geçiş yapılırken oynayan kısa animasyonlar, işlem gücünü korumak için iptal edilebilir.

Bu seçenek, Geliştirici Seçeneklerinin “Çizim” bölümünde veya bazılarında “animasyon ölçeklerinde” bulunuyor ve Geçiş animasyon ölçekleri tarafından kontrol ediliyor.

Bunları kapatmak bütün animasyonları kaldırır. Kullanıcılar, cihazda izin verilen arka plan işlemlerinin sayısını, “Uygulamalar” alt biriminde oldukça sınırlayabilirler. Arka plan işlemlerinin sayısını dört ile sıfır arasındaki bir sayı ile sınırlamayı seçebilirsiniz. Kullanıcılar, sınırladıkları işlemleri anlamadan bu ayarları yapmamalıdırlar.

Küçük araçlar

Android’in en çekici özelliklerinden biri olan küçük araçlar (Widget), performansı düşüren önemli bir kaynaktır. Ana ekranda dinamik uygulamalara erişilebilmesi yararlı olsa da, küçük araç sayısını sınırlarsanız cihazınızın performansı için daha iyi olabilir. Arka plan işlemlerinin ve aktif uygulamaların sayısını sınırlamak isterseniz cihazınızdan tüm küçük araçları kaldırmayı düşünün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.