Kaybolan Telefonunuzu Nasıl Bulursunuz?

İster Android olsun, isterse de iPhone, kaybolan akıllı telefonları bulmanın çeşitli yolları var.

App Users - - PÜFLER -

Telefonunuzu mu kaybettiniz? Hepimiz oradaydık. Bir dakika önce cebinizdeydi – ama şimdi yok, koltuğunuzun minderleri arasında unutulmuş ya da yoğun bir gününüzde yanlışlıkla bir yere bırakılmış olabilir. Belki sadece diğer ceketinizdedir ya da belki şimdi bir kaldırımda onu bulan birinin elinde olabilir. Her iki durumda da tek yapmak istediğiniz şey onu geri almaktır. Neyse ki kayıp telefonunuzu bulmanın bir çok yolu var. Bu, iOS veya Android’le çalışan bir akıllı telefon (hatta bir tablet) ise, şansınıza zaten gerekli yazılımı içermektedirler - telefonunuzu izlemek için yükleyebileceğiniz bir uygulama da vardır.

Akıllı telefonlar

Önemli akıllı telefon platformu sağlayıcıları (Apple ve Google) artık akıllı telefonlarında telefonu geri kazanma teknolojisi bulunduruyorlar; bu durumda onu kaybetme ihtimaliniz yok demektir, ancak yeter ki akıllı telefon izleme uygulamalarından birini kurmayı unutmayın. Genellikle, bu uygulamaların çalışması, cihazınızla ilişkili hesap aracılığıyla gerçekleşir. Android cihazlar için bu, Google hesabınızdır, iPhone’lar için, sizin iCloud hesabınızdır. Her ikisi de, telefonunuzu uzaktan kilitlemenizi ve silmenizi, telefonun çalmasını ve bulan kişiyi uyarması için özel mesajlar kurmanızı sağlarlar.

Kayıp bir Android telefon nasıl bulunur

Android, cihazınızı uzaktan bulma ve yönetme konusunda Google’ın özel hizmetini sunmakla kalmıyor, akıllı telefonunuzu bulmak için tasarlanmış bir takım üçüncü parti uygulamaları da sunuyor. Kullanımı en kolay olanı Google Play Hizmetleri aracılığıyla doğrudan Android akıllı telefonunuza kurulan Cihazımı Bul’dur; aynı zamanda bir tarayıcı da çalıştırılabilir veya Google Play Store’dan indirilebilir. Cihazınızı kaybettiğinizde veya yanlış yere bıraktığınızda hizmetin mevcut olması gerekir.

Android cihazınızın Cihazımı Bul özelliğinin açık olduğunu doğrulamak için “Ayarlar> Google> Güvenlik” bölümüne gidin ve Android Cihaz Yöneticisi bölümünde “Bu cihazı uzaktan bul” ve “Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izni ver” seçeneğinin açık olduğundan emin olun. Akıllı telefonunuzu bulamıyorsanız, hassas bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemek için akıllı telefonunuzu her zaman temizleyin. Ancak cihazınızın bir internet bağlantısı ve sizinle iletişim kurmak için yeterli gücü olması gerekir. Android 5.0 Lollipop’ta Google, Fabrika Sıfırlama Koruması’nı (FRP) da tanıttı. Bu, hırsızların telefonunuzu çalmasını, silmesini ve ardından onu kullanmasını veya satmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. FRP’yi etkin duruma getiren biri telefonu fabrika ayarlarına sıfırlar ve yeni bir cihaz olarak kurmaya çalışırsanız, cihazda kayıtlı olan son Google hesabının kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenir; giremezseniz telefon kilitli kalır. Telefonunuzu bulmanıza yardımcı olmak için yükleyebileceğiniz üçüncü taraf uygulamalar da var. Cerberus Anti-theft, telefonunuzun bulunduğu yer hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayan, uzaktan kurulabilen harika bir uygulamadır. Cihazınızı nasıl izlediğiniz, cihazınızın yaptıklarının ekran görüntüleri, fotoğraf makinesindeki hırsızında olması muhtemel olan fotoğraflar ve diğerlerine ilişkin, Cihazımı Bul’un sunmadığı daha detaylı bildirimler gibi bir dizi ek özellik sunar. Siz bulana kadar, cihazınızı birinin sıfırlamasını veya kapatmasını önlemek için daha fazla özellik de var.

Seçkin Samsung akıllı telefonları için bir diğer seçenek Mobilimi Bul servisidir. Kayıp bir telefonu bulmak, kilitlemek veya tamamen silmek için kullanılabilir. Yine de bir Samsung hesabına ve telefonunuzda Uzaktan Kumanda seçeneklerine izin verilmesine ihtiyacınız olacak. Akıllı telefonunuzda Mobilimi Bul’un bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve görmek için Ayarlar> Güvenlik bölümüne gidin. Menüde Mobilimi Bul’u görürseniz, servisi kullanabilirsiniz. “Ayarlar> Güvenlik> Mobilimi Bul> Uzaktan kontroller” aracılığıyla Uzaktan Kumanda seçeneklerini etkinleştirin.

Kayıp bir iPhone’u nasıl buluruz

iPhone’unuzu geri kazanmanın en iyi (ve tek) yolu, Apple’ın doğal bir özelliği olan iPhone’umu Bul’dur. Uygulama, her iOS cihazında önceden yüklenmiş olarak gelir ve kayıp cihazınızı kolaylıkla bulmanıza ve yönetmenize yardımcı olmak için onu bir harita üzerinde gösterebilir. Bununla birlikte, bu özelliği kullan- mak için iPhone’umu Bul uygulamasıyla bir bilgisayar veya başka bir iOS cihazı kullanmak gerekir. Ne yazık ki, bu özellikler yalnızca telefonunuz açıkken ve internete bağlandığında kullanılabilir. Bu özelliği kullanmak için, iCloud’da oturum açın ve iPhone’umu Bul özelliğini açın. Apple servisi, telefonunuzu bir haritada bulacak ve size cihazınızda bir ses çalma, telefonunuza “kayıp mod” ile mesaj gönderme veya içeriğini silme seçeneği sunacaktır. Tüm bunlar ek yapılandırmalar olmaksızın yapılabilir. iPhone’umu Bul ayrıca, Mac, iPod ve iPad’inizi de bulabiliyor. Bu, yalnızca herhangi bir iOS cihazını izlemek için inanılmaz derecede etkili bir araçtır. Bize inanmayın? Uygulamayı kullanarak bir suçluyu yakalayan polisler hakkındaki bu hikayeyi kontrol edin. Bu, telefon izleme yazılımının günü kurtarmasına yardımcı olan birçok benzer hikayeler arasında sadece bir tanesidir. Apple, iPhone’unuzu hırsızlardan korumak için Etkinleştirme Kilidi (Activation Lock) olarak bilinen başka bir güvenlik biçimi kullanmaktadır. Samsung akıllı telefonlar için yeniden etkinleştirme kilidi gibi Aktivasyon Kilidi, iPhone’umu Bul’u devre dışı bırakmanız, cihazınızı silmeniz veya yeniden etkinleştirmenizden önce Apple kimliğinizi ve şifrenizi girmenizi gerektirir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.