“Ocean Liners: Speed&Style” Transatlantikler: Hız ve Stil

Arredamento Mimarlik - - BAŞ SAYFA -

Victoria Albert Müzesi, Londra’da okyanus yolculuğunun altın çağını yeniden canlandıran kapsamlı bir sergiyi Şubat ayında ziyarete açtı. “Ocean Liners: Speed&Style” başlığını taşıyan sergi, Viking Cruises’ın sponsorluğunda, V&A ve Peabody

Essex Müzesi’nin işbirliği ile gerçekleşiyor. Açık deniz yolcu gemisi kültürüne ve tasarımına uluslararası ölçekte bakan sergi, 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın sonlarına dek okyanus yolculuğunda çığır açmış araçların tasarımını yaşam tarzından modaya, mühendislikten mimarlığa uzanarak çok yönlü ele alıyor.

Resim, heykel, gemi maketleri, mobilya, fotoğraf, afiş ve filmleri içeren 250’den fazla nesneye yer veren sergide; 1915 yılında batırılan yolcu gemisi Lusitania’dan çıkarılmış bir mücevherli taç, 1912’de ilk seferinde bir buzdağına çarparak Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülen Titanic’in birinci mevki salonundan ve 1930’larda devrinin en hızlı ve en büyük yolcu gemisi olan Normandie’nin sigara odasından panel parçaları, Windsor Dükü’ne ait 1940’lardan kalma Goyard marka bavullar görülebilecek. Sergide ayrıca Le Corbusier, Albert Gleizes, Charles Demuth ve Eileen Gray gibi modernist sanatçı, tasarımcı ve mimarların gemilerden esinli işleri de yer buluyor.

Sergi, Brunel’in buharlı gemisinden Kronprinz Wilhelm, Titanic, Olympic, Queen Mary ve Normandie gibi en lüks örneklere

1 Normandie New York’da, 1935-39 (©Collection French Lines). 2 Robert Howlett, Great Eastern’ın zincirleri önünde Isambard Kingdom Brunel, Birleşik Krallık,1857 (©Victoria and Albert Museum, Londra).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.