Medya Kütüphanesi: “Third-Place”

Arredamento Mimarlik - - BAŞ SAYFA -

Fransa’nın kuzeydoğusunda, Thionville kentinde hayata geçen “Third-Place”, içinde oditoryum, kafe, yayın ve müzik stüdyolarının da bulunduğu bir medya kütüphanesi. Üç tarafı ağaç sırasıyla çevrili kare biçimli arazi içinde yer alan yapı, çevresinde avlular oluşturan dalgalı bir forma sahip.

Yapıyı saran beyaz kuşak, avlulardan manzara alabilmek için genişleyen, mahremiyet sağlamak içinse sokak yönünde daralan cam yüzeylerle birlikte dış cepheyi meydana getiriyor. Orta avludan yükselen bir rampa yapının bitkilendirilmiş çatısına ulaşıyor. Genelinde açık plan şemasının uygulandığı iç mekan, merkezdeki edebiyat yayınlarının etrafına yerleşen bölümler halinde planlanmış.

Yeşil halı ve banklarla düzenlenen ortak okuma alanlarının yanısıra duvardaki nişlerde özel okuma köşeleri de oluşturulmuş. Yapının dairesel cepleri içinde çocuklara ayrılmış bir alan, bir multimedya kütüphanesi, kalıcı ve geçici sergi alanları yer alıyor. Programın dil laboratuvarı, bilgisayar oyunu odası, sanat odası gibi diğer bileşenleri ise orta alandaki bölmeler içinde konumlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.