Bloomberg

Arredamento Mimarlik - - BAŞ SAYFA -

Foster + Partners, New York merkezli finansal yazılım, veri ve medya kuruluşu Bloomberg’in Londra’daki Avrupa Genel Merkezi binasını tasarladı. BREEAM kriterlerine göre %98,5 değeri ile “dünyanın en sürdürülebilir ofis binası” olarak hayata geçirilen yapı, antik Roma tapınağının bulunduğu tarihi alanda

St. Paul Katedrali ile merkez bankası arasında konumlanıyor.

Tasarımda izlenen çevresel stratejiler ile yapıda, ortalama ofis binasına kıyasla su tüketiminin %73 oranında azaltılması ve %35 oranında enerji tasarrufu ile karbon salımının en aza indirilmesi amaçlanıyor. Kent merkezinde yaklaşık 13.000 m2’lik alana yayılan ve bir köprü ile birbirine bağlanan iki kütleden oluşan yapı, ofis ve ticari alanları barındırıyor. Zemin katında antik Roma yolunu yeniden canlandıran, restoran ve kafelerle çevrili bir pasaj yer alıyor. Pasajın iki ucunda ve yapının girişinde, İspanyol sanatçı Cristina Iglesias’ın “Forgotten Streams” isimli üç parçalı heykel çalışmasının yerleştirildiği meydanlar oluşturulmuş. Yapının en alt kotu, 2. Dünya Savaşı’nın ardından araziden çıkarılmış Mithras tapınağı kalıntılarının sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor.

Cepheyi saran bronz kanatlar, hava koşuluna göre açılıp kapanarak yapı içinde doğal hava sirkülasyonu oluşturuyor. Girişteki karşılama alanında iki kat yüksekliğindeki boşluğu tırmanan sarmal bir rampa bulunuyor. Yapıda düşey sirkülasyon dışarıya bakan cam asansörlerle sağlanıyor. Isıtma, soğutma ve aydınlatma sistemleri ile akustik çözümleri bünyesinde toplayan tavan panelleri projeye özel tasarlanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.