KAPSARC: Kral Abdullah Petrol Araştırmaları Merkezi

Arredamento Mimarlik - - BAŞ SAYFA -

Enerji verimliliği alanında kar amacı gütmeyen bağımsız araştırma kuruluşu KAPSARC’ın Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan yerleşkesi beş yapıyı bünyesinde topluyor: Enerji Bilgi Merkezi, Enerji Bilgisayar Merkezi, sergi salonu ve 300 kişilik oditoryumu içeren Konferans Merkezi, 100.000 cilt kapasiteli Araştırma Kütüphanesi ve ibadet mekanı Musalla. Prizmatik altıgen birimlerin oluşturduğu kısmen modüler örtü, tüm yapıları kamusal mekanlarla bir bütün haline getiriyor.

Yerleşkedeki yapılar yeni gereksinimler ve çalışma yöntemlerine göre değişme imkanına sahipken kampüs, mevcut strüktüre altıgen birimler eklenerek genişletilebiliyor. Kampüs bünyesindeki yapıların her biri, elverişli havalarda buluşma mekanı olarak işlev gören merkezi bir kamusal meydana açılıyor. Yaya ulaşımına öncelik verilen yerleşkede yılın en sıcak aylarında kullanılmak üzere bir yeraltı bağlantı sistemi de bulunuyor. Dolaşım alanları, yapı içinde ziyaretçiler ve araştırmacılar arasında etkileşimi artıracak şekilde katmanlanıyor.

ZHA’nın LEED Platinum sertifikası alan ilk yapısı olan ve Honeywell Smart Building Awards programı tarafından Suudi Arabistan’ın “en akıllı” binası seçilen KAPSARC, enerji ve kaynak kullanımını en aza indirmek için bulunduğu coğrafyanın özellikleri göz önüne alınarak tasarlanmış. Prizmatik altıgen birimlerin değişebilen büyüklük ve yükseklikleri, güneş ve rüzgardan en verimli şekilde faydalanmayı sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.