Kömür Değil Yaşam

Atlas - - Atlas Raporu -

Greenpeace, Manisa’nın Soma ilçesinde renkli bir eylem düzenledi. Kapadokya’da görmeye alışık olduğumuz bir sıcak hava balonu termik santral uğruna 6 bin zeytin ağacının kesildiği alanda uçtu. Üzerinde, “kömür can alır” yazısının bulunduğu dev balon, termik santralların sağlık, çevre ve iklim üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Greenpeace eylemcilerinin uçurduğu sıcak hava balonun üstünde bulunan 100 metrekarelik “kömür can alır” pankartı neredeyse tüm Soma’dan görüldü. Santralin yanındaki zeytinlik arazide buluşan bazı vatandaşlar da, “kömürü değil yaşamı seç” pankartı açarak eylemi destekledi.

Eylemde bulunan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası sorumlusu Avukat Deniz Bayram, Türkiye’de kömürün, enerji üretiminde yüzde 29’ luk bir paya sahip olduğun belirtti: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul edilen enerji stratejisi kömürü teşvik etmeye devam ediyor. Çevreyi kirleten, sağlığı bozan ve iklimi değiştiren mevcut 20 santralın yanı sıra planlanan 80 santralla birlikte proje sayısının her geçen gün artışı Türkiye için umut verici değil. Yaşamı tehdit eden kömür politikası bir an önce terk edilmeli. Bakanlık başta Soma’da yapılması planlanan Kolin Termik Santralı olmak üzere tüm yeni santral başvurularını reddetmeli. Etkin enerji verimliliği politikaları ve yenilenebilir enerji üretiminin önündeki engellerin kaldırılması yönünde derhal etkili politikalar hayata geçirilmeli.”

NE OLMUşTU?

Soma’nın Yırca Köyü’nde yapılması planlanan kömürlü termik santral inşaatı için Yırcalıların zeytinliklerinin etrafına hukuk dışı bir uygulamayla tel örgüler çekilmişti. Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararını çıkmasına rağmen şirket bir gecede 6 binden fazla zeytin ağacını kesmişti. Açılan davalar ve başlatılan imza kampanyaları sonuç vermiş, zeytin yasası ile ilgili yapılmak istenen değişiklik şimdilik rafa kaldırılmıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.