ALA ARÇA’NIN HÜZNÜ

Atlas’ın ekspedisyon editörü Uğur Uluocak’ı 2 Temmuz 2003’te, Ala Arça’da, Tunç Fındık’ın çıktığı Korona’nın tam karşısındaki Teke Tor Dağı’na tırmanışı sırasında kaybetmiştik. Dağcılık dünyası ve tüm dostları Uğur’u sevgi ve özlemle anıyor…

Atlas - - Fotokeşif - YAZI: MUSTAFA TÜRKER ERŞEN

Kendine hayatta bir rota çizdi. Kilometrelerce yükseldi, milimetrelerin hesabını yaparak. Bir yol gösterdi… İşaretlenmiş, fotoğraflanmış, tarif edilip detaylandırılmış. Bir yol gösterdi, ancak tutkuyla, dostlukla, bilgiyle ve inançla yürüyebilecekler için. Ve o yolda düştü…

Atlas sevgili dostunu, ekspedisyon editörü Uğur Uluocak’ı bu sözlerle uğurlamıştı. Uğur, 2 Temmuz 2003’te, Kırgızistan’ın Ala Arça bölgesinde Teke Tor tırmanışı sırasında sonsuzluğa düşmüştü. Haldun Ülkenli ve Alper Işın Duran’ın da yer aldığı ekip, bölgede zorluk derecesi yüksek tırmanışlar gerçekleştiriyordu. Beklenmedik bir kaza usta bir dağcı, fotoğrafçı ve yazar olan Uğur’u aramızdan aldı.

Tunç Fındık, Ala Arça’nın Korona Dağı’nda gerçekleştirdiği tırmanışta Uğur’u da unutmadı. Bölgedeki duygularını şöyle anlatıyor Tunç: “Türkiye dağcılığı için 2003 hüzünlü bir yıl olmuştu, çünkü aynı yıl içinde Uğur Uluocak ve Kürşat Avcı’yı kaybettik. Uğur, Türkiye’de dağcılık için önemli işler başarmış biriydi; ardında birçok unutulmaz tırmanış bıraktı. O kazadan 13 yıl sonra, Ala Arça’da tırmandığımız zaman dilimi içinde entelektüel kişiliği ve sporcu zihniyetiyle hepimizde iz bırakmış olan Uğur’u sevgiyle ve rahmetle andık.”

Demavend, K2, Annapurna, Dolomitler, Cilo, Dedegöl Dağları, Munzur… Sayısız zirveye adını yazdırmıştı Uğur Uluocak. Geride unutulmaz başarılar, öğrenciler, bizi Anadolu ve dünyanın güzellikleriyle buluşturan konular, çalışkanlık ve kararlılık dolu örnek alınacak bir yaşam öyküsü bıraktı. Bir de sevenlerinde unutulmayacak hatıralar.

Dostumuzu sevgi ve özlemle anıyoruz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.