SESSİZLİKLE YÜRÜMEK

Kocaeli’ndeki Serindere parkuru birçok büyük kente yakın. Burada birbirine açılan irili ufaklı kanyonlar var. Yürüyüşlerin büyük bölümü, yüzerek ya da yürürken ıslanarak suyla insanın buluşmasını sağlıyor. İsteyenler İnönü Yaylası’na varıp çadır kampı da

Atlas - - Hafta Sonu -

Doğa yürüyüşü yaparken genellikle dağların, tepelerin yamaçlarını veya orman içindeki patikaları, sarp yolları takip ederiz. Ancak son yıllarda doğaseverler kendilerini daha heyecanlandıracak ve daha çok keyif verecek yerler bulmaya başladılar. Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Bolu sınırları içinde doğaseverleri heyecanlandıracak kanyonlar, geçişi zevki verecek aynı zamanda da yaşamsal risk taşımayan dereler bulunuyor. Doğaseverler yaz aylarında artık bu parkurlarda yorulmak istiyorlar.

Kocaeli sınırlarında yer alan birçok yürüyüş parkuru içinde Serindere ve Soğukdere parkurlarının özel bir yeri var. Bunun nedeni iki parkurun da çok ıslak olması. Özellikle Serindere geçişi, yaz ve sonbahar aylarında rahatlıkla yapılacak en güzel dere geçişi etkinliklerinin başında geliyor. Çok riski olmayan bu zevkli rota sıcak havalarda onlarca doğaseveri ağırlıyor. Rota bazen bir ormanın içinden, ama çoğu zaman dere içinden geçiyor, katılımcılar bazen bellerine kadar suya girerek bazen de yüzerek geçiyorlar bazı etapları. Bu da sıcak havalarda yürüyüşün keyifli hale gelmesine neden oluyor. Yaşamsal risk taşımaması ise parkurun diğer bir avantajıdır diyebiliriz.

İstanbul’a 130, Kocaeli’ne ise 18 kilometre mesafede bulunan Serindere Yuvacık Barajı’nı besleyen irili ufaklı çayların birleştiği Serindere su toplama havzası içinde bulunuyor. Derenin en büyük ve önemli kolu ise İnönü Yaylası’ndan doğuyor. Yayladan doğan bu kol aşağılara doğru derin bir kanyonun içinde geçerek Serindere’ye ulaşıyor.

Serindere’nin üç farklı parkuru bulunuyor. Birinci ve ikinci parkurlar Serindere Mahallesi alabalık tesislerinden başlıyor. Soldaki dere birinci, sağdaki dere ise ikinci parkurdur. Her iki parkur da kısmen dere kenarındaki patikalardan, çoğunlukla da dere içinden gidiyor. Ancak ikinci parkur neredeyse hep dere içinden devam ediyor. Bu nedenle en çok tercih edilen parkur bu.

Serindere rotası yaz aylarında bu bölgedeki en ıslak rota. Yürüyüş yapanların en büyük keyfi derede ıslanmak ve yüzmek. Dere içindeki irili ufaklı rotalarda

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.