2017’de Lezzetli Öneriler

Birçok gezgin gezi rotalarını çizerken, yiyecek-içecek mekânlarını da listeye mutlaka yazıyor. Bu ay deneyimlediğim ve 2017’de de güven verdiğine inandığım lezzet duraklarını tanıtmaya çalışacağım.

Atlas - - İçİndekİler -

OSTERIA FRACESCANAMODENA, İTALYA

2016 yılının en iyi restoranı seçilen bu mekânın şefi, 3 Michelin yıldızına sahibi olan Massimo Bottura, İstanbul’da da bir restoran açmış, ama müşteri bulamadığı için kısa bir süre sonra kapatmak zorunda kalmıştı. Şef Bottura, İtalya’nın en lezzetli bölgesi olan Emilla-Romagna’nın yöresel yemeklerini bir sanat eserine dönüştürüyor.

MADISON PARK-NEW YORK / ABD

Burası dünyanın en iyi 50 restoranından biri. Yemekler sahiden lezzetli. Özellikle bal ve lavanta ile pişirilen ördek tam bir başyapıt. Bu restoranda yiyeceğiniz yemeklerin, gezinizi unutulmaz kılacağından emin olabilirsiniz.

NOMA-KOPENHAG / DAMİMARKA

2016 yılının en iyi 50 restoranından biri olan Moma bu unvana alışık. Çünkü 2010, 2011, 2012, ve 2014 yıllarında da dünyanın en iyi lokantası seçildi. Mönüsü, Kuzey Avrupa mutfağının manifestosu gibi. Mönüdeki tüm yemekler, Kuzey Avrupa’da yetişen ürünlerden yapılıyor.

STEIRERECK-VİYANA / AVUSTURYA

Mönüsü oldukça zengin. Avusturya mutfağının şaşırtıcı lezzetleriyle bu restoranda tanışabilirsiniz. Damağına düşkün olanlar için tam bir tapınak. 2 Michelin yıldızlı restoran ayrıca 2016’nın en iyi 50 lokantası listesine girmeyi de başardı. Eğer şnitzel seviyorsanız, burada tadına bakmanızı öneririm.

THE LEDBURY-LONDRA / İNGİLTERE

Mutfağın kumandası Avustralyalı genç şef Brett Graham’ın elinde. Mönü İngiltere’de yetişen ürünler ve av hayvanları ile oluşturuluyor. Restoranın en önemli yemeği, Keltik hardalıyla sunulan ızgara uskumru ve tütsülenmiş yılan balığı.

PIAZZA DUOMO-ALBA / İTALYA

İtalya’nın yemek cenneti Piemonte bölgesinin en önemli lokantalarından biri. Mönü, et, kestane, yer mantarı, çevrede yetişen otlar ve sebzelerle oluşturuluyor. Özellikle Alba yöresinin ünlü beyaz trufflesi (bir tür mantar) baş rol oyuncusu.

WHITE RABIT-MOSKOVA / RUSYA

Şefler bu restoranda modern Rus mutfağını inşa ediyor. Yemeklerinin yanı sıra manzarası da büyüleyici. Moskova’yı tepeden seyrediyorsunuz. Özellikle geceleri ışıl ışıl görüntüye doyum olmuyor.

ARPEGE-PARİS / FRANSA

1996 yılında aldığı 3 Michelin yıldızını hâlâ omuzlarında taşıyor. Şef Alain Passard, kırmızı eti yıllar önce mönüden çıkarmış. Onun yerine organik sebzelerden yarattığı yemekleri koymuş. Burada size önereceğim yemek, kiraz sirkesi, krema, Frenk soğanı ve akağaç şurubu ile tatlandırılmış poşe yumurta.

TICKETS-BARSELONA / İSPANYA

Kapının önünde önce sizi eski sirk bilet gişesi karşılıyor. Restoran ismini işte bu gişeden alıyor. Burası eşi benzeri az bulunur bir tapas barı. (Tapas, yemekli sofra kurmamış olsanız bile içeceğinizin yanında verilen mezelerin geneli diyebiliriz). Ortadaki açık mutfaktan yemeklerin nasıl hazırlandığını izlemek mümkün. Lezzet ve dekorasyon açısından burası tam bir harikalar diyarı.

LA TAVERNACCIA DA BRUNO-ROMA / İTALYA

Beş kuşaktan beri aynı aile tarafından işletilen mütevazı, ama lezzetli bir lokanta. Tuğlaların göründüğü sıvasız duvarlar ve kemerler, lokantanın eskiliğini yansıtıyor. Odun ateşinde pişen çıtır pizzanın lezzeti bütün Roma’nın malumu. Taze makarnalar aşırı lezzetli soslarla sunuluyor.

LA SANABRESSAMADRİD / İSPANYA

Müşteriler müzisyenler, yazarlar ve diğer sanatçılardan oluşuyor. Onun için fiyatlar oldukça makul. Bu yüzden özellikle öğle yemeklerinde masa bulmak için biraz beklemek gerekiyor. Ama beklemeye değer. Mönüde elliye yakın yemek var, seçim yapmakta zorlanabilirsiniz

LA TAVERNACCIA DA BRUNO-ROMA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.