Transilvanya Şatolarında Drakula’nın İzleri

Atlas - - Edİtör -

Geçen sayımızda Türkiyat ve halk bilimi araştırmaları uzmanı Ergün Veren’in makalesi ve Atlas fotoğrafçısı Turgut Tarhan’ın fotoğrafları ile kapak konusu olarak hazırladığımız, “Anadolu halk takvimi” başlık dosya, okurlarımızdan büyük ilgi gördü. Gazeteler ve internet sitelerinin yaptığı haberlerin yanı sıra, Açık Radyo’da Ömer Madra ve Murat Can Tonbil’in sunduğu Açık Gazete programında Atlas’ın kapak konusu ve coğrafyanın insanın günlük yaşamına etkisi üzerine geniş bir bölüm ayrıldı. Atlas’ta halk bilimi üzerine araştırmalara yer vermeyi sürdüreceğiz.

Bu sayıda kapak konumuz Drakula ve dönemi. Konunun arka planını ise Romanya’nın Transilvanya bölgesi ve şatoları süslüyor… Drakula ya da asıl adıyla Vlad Tepeş (III. Vlad) bir dönemler Eflak prensiydi ve Osmanlı’ya vergi ödüyordu. Ancak daha sonra Osmanlı’ya karşı bağımsızlık bayrağını açtı. Bu dönemde düşmanlarına karşı gaddarlığı ve kazığa oturtma cezası uygulaması nedeniyle “Kazıklı Voyvoda” ismiyle de tanındı. Prens Vlad’ın tüm dünyada popüler oluşunda hiç kuşkusuz 1897 yılında Bram Stoker’in onu bir vampir olarak yansıttığı Drakula romanının da etkisi var. Atlas, Drakula konusunu tarihsel arka planından günümüzdeki popüler kültüre dek, bütün yön ve unsurlarıyla ele aldı.

Nisan sayımızın bir başka ilginç dosyası ise son yılların en çok tartışılan konusu olan geridönüşüm… Arkadaşlarımız Demet Dinler ve Şahan Nuhoğlu, her gün sokakta çöp konteynerlerinden kâğıt ve diğer işe yarar malzemeleri toplarken gördüğümüz kâğıtçılardan başlayarak geri dönüşümün tüm evrelerini gözlemleyip dosya hazırladılar. Bu sayıda ayrıca Alp Ejder Kantoğlu gladyatörler şehri olarak anılan Muğla Yatağan’a bağlı Stratonikeia antik şehrini, Selim Kaya Türkiye’nin Yunanistan sınırındaki Enez’de bulunan Gala Gölü Milli Parkı’nda kışı geçiren göçmen kuşları yazdı. Yıldırım Güngör, hafta sonu tatilleri için İstanbul yakınlarındaki en güzel alternatiflerden biri olan Riva’yı kaleme aldı.

Bu sayıda Uzay Atlası adlı yeni bir bölüme daha başlıyoruz. NASA’da çalışan Dr. Umut Yıldız, uzaydaki yeni keşifleri ve teknolojik gelişmeleri her ay Atlas okurlarına aktaracak.

Geçen ay Doğan Burda Dergi Grubu İcra Kurulu Başkanı ve üretim müdürümüz Servet Kavasoğlu’nu kaybettik. Atlas ekibi olarak uzun yıllardır dergimizin kâğıt seçiminden okuyucuya ulaşımına kadar, neredeyse her aşaması ile yakından ilgilenen Servet Ağabey’i çok arayacağız ve onu hiç unutmayacağız.

Prens III. Vlad Drakula’nın büstü, Sighişoara’da Dominik Manastır Kilisesi’nin yanı başında yükseliyor

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.