Ortaylı’dan Tarihi Şehir Rotaları

Atlas - - Panorama -

Atlas Tarih dergisinin Nisan-Mayıs sayısında Prof. İlber Ortaylı, tarih meraklılarına Türkiye dışında ziyaret edilmesini önerdiği 10 şehri anlattı. Ortaylı tarihi yaşatan bu 10 şehrin neden önemli olduğunu, mutlaka görülmesi gereken mimari yapılarını ve tarihi eserlerini aktardı. Derginin bu sayısında Doç. Mehmet Ö. Alkan, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra yeni anayasa için yapılan Türkiye’deki ilk referandum dönemini kaleme aldı; yazısını özel arşivinden görsellerle süsledi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın yıldönümünde Dr. Mithat Atabay, Gelibolu’da görev yapan Avusturyalı hemşire Anna Schwarz’ın trajik hikâyesini yazdı. Çanakkale araştırmacısı Ömer Arslan da Arıburnu muharebelerinde yaşamını yitiren Yeni Zelandalı bir askerin şehit Bigalı Yusuf ’a geçen kanlı mendilinin öyküsünü anlattı. Derginin bu sayıda dikkat çeken konularından biri İstanbul’un işgal günlerine ait. Dr. Ahmet Uçar İrlanda Bağımsızlık ık Savaşı üzerinden İstanbul’daki İngiliz işgal ordusunda görev yapan İrlandalılarla alılarla İngilizler arasında çıkan sorunlarıları yazdı. İttihatçıların en sert muhalifi fi Refik Halid Karay’ın yaşam öyküsü de Atlas Tarih’in hazırladığı dosyalar arasında. asında. Bu sayıda ayrıca Gazanfer İbar 1940’ lı yılların sonunda başlayan Marshallshall Yardımı’nın Avrupa ve Türkiye’deki’deki yansımalarını, Oğuz Otay Cerbe Savaşı’nı, avaşı’nı, Gökhan Akçura İstanbul üzerinene yazılmış şarkıları, Cengiz Kahraman n ekmeğini denizden çıkaran lodosçuları, ları, Pelin Batu Luisa Casati’nin sıra dışı yaşamını, İbrahim Dizman Biga’da bulunan an bir lahitin üzerindeki yüzlerce yıllıkık anlatıyı, Filiz Terzi karikatürist, gazeteci,teci, spiker Nedret Selçuker’in hayatını ı kaleme aldı.

Atlas Tarih’in bu sayıdaki eki ki ise Başkent Ankara’nın 100 Yılı albümü. bümü.

Atlas Tarih’in konularından biri de İstanbul’un geçmiş yıllarında lodos sayesinde ekmek paralarını kazanan “lodosçular”. Salacak’tan çekilen lodos fotoğrafında dalgalar deniz hamamını dövüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.