EGE’DE BÜYÜK KEŞIF

Araştırma ekibi, Bozcaada’nın yaklaşık altı mil kuzeybatısında İngiliz HMS Simoom denizaltısının batığını buldu. Bölgede herhangi bir denizaltı kaybı bilgisi olmadığından bu çok önemli bir keşif.

Atlas - - Panorama -

Araştırmacı yazar Selçuk Kolay iki yıldır Bozcaada çevresinde ve Gelibolu’ya uzanan sularda olası Birinci ve İkinci Dünya Savaşı batıklarını yan taramalı ve görüntüleme sonarlarıyla araştırmaktaydı. Çalışmalar sonucunda SS Eleni, SS Nantaise, SS Maya ve SS Wilhemsburg batıklarıyla karşılaşıldı. Kimlikleri doğrulandı, birçoğuna dalışlar gerçekleştirildi. SS Eleni’nin hikâyesi de geçen yıl Atlas sayfalarında yer aldı.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar ise büyük bir sürprizi ortaya çıkardı: 67 metre derinlikte bir denizaltı! Konumu Bozcaada’nın yaklaşık altı mil kuzeybatısında ve Gelibolu Yarımadası’na 17 mil uzaklıktaydı. Selçuk Kolay o bölgede bir denizaltı batığı bulmayı beklemiyordu. Çünkü şimdiye kadar bu yönde bir denizaltı kaybı rapor edilmemişti. Birkaç dalış gerçekleştirdi, sonar ekranındaki görüntünün gerçekten bir denizaltıya ait olduğu teyit edildi.

Selçuk Kolay, dalışları Ali Ethem Keskin ile birlikte rEvo kapalı devre sistemleri ile ve 18/45 karışım gazı kullanarak gerçekleştirdi. Ekibin diğer üyesi Kaya Yarar ise aynı karışım gazı ile açık devre scuba sistemi kullanarak dalışları tamamladı.

Ekip 45 metre derinliğe eriştiğinde mükemmel bir görüş vardı. Dipteki batığın bir denizaltıya ait olduğu artık aşikârdı. Batığın etrafındaki kısa turlama sonucunda batığın 60-70 metre uzunluğunda, gövdesi üzerinde su hattına kadar kuma oturmuş vaziyette 67 metrede tek parça ve mükemmel bir durumda olduğu anlaşıldı.

Öndeki yatay dalış dümenleri tıpkı İngiliz tasarımlarında olduğu gibi katlanır tipteydi. Sancak tarafındaki yatay dalış dümeninin hemen gerisinde büyük bir hasar vardı. Büyük olasılıkla bu hasar yüzeyde bir mayının çarpması sonucu ortaya çıkmıştı. Yatay dalış dümeninin yukarı katlanmış olması denizaltının çarpma sırasında yüzeyde seyretmekte olduğunun göstergesiydi. Kule ağlar ile kaplıydı. Kule önündeki üç inçlik güverte topu rahatlıkla seçilebiliyordu. Kıç tarafta bulunan torpil kovanı batığın tipik bir S sınıfı İngiliz denizaltısı olduğunu gösteriyordu.

HMS Simoom’un dışında yakın bölgede kaybolmuş bir diğer denizaltı HMS Trooper idi. Torpil kovanı sayısı ve top platformunun olmaması gibi nedenlerden dolayı bu batığın Trooper olması ihtimali yoktu.

Bulgular ve tarihsel veriler, İngiliz araştırmacısı ve denizaltı uzmanı Innes McCartney ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş ile tartışıldı. Sonuçta batığın HMS Simoon denizaltısı olduğuna kanaat getirildi.

İkinci Dünya Savaşı’na ait bir bulmacanın çözülmüş olması dışında HMS Simoom mürettebatının mezarlarının bulunması torunlarının yüreklerine bir nebze su serpecektir

2. Dünya Savaşı’nda 2 Kasım 1943’ten sonra haber alınamayan HMS Simoom (en üstte sağda) 67 metre derinlikte bulundu (en üstte solda). Ekipten Selçuk Kolay (solda) ve Ali Ethem Keskin dalışa hazırlanıyor (üstte).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.