Türkiye’nin baykuşları

Atlas - - Edİtör -

Yunan mitolojisinde Zeus’un kızı tanrıça Athena’nın simgesi olan baykuş (Kukumav / Athene noctua), aklı ve bilgeliği simgeler, savaş zamanları zaferin habercisi sayılırmış. Roma’da ise uğursuz ve felaket habercisi bir hayvan olarak tanımlanıyor. Anadolu kültüründe de kötü şans getirdiğine inanılıyor. Efsanelerin dışında baykuş hikâyeleri edebiyatta da önemli bir figür olarak kullanılıyor. Hintli Beydeba’nın orijinali Sanskritçe olarak yazılmış Kelile ve Dimne adlı eserinde baykuşlarla kargaların öyküsü yüzyıllardır anlatılagelir. Yine fabl türünün ustası La Fontaine’in “Kartal ile Baykuş” öyküsü gibi pek çok yazarın, Grimm Kardeşler’in, Ezop’un, Andersen’in masalları arasında hep özel bir yer bulur baykuşlar.

Bu sayıda Türkiye coğrafyasında yaşayan 10 ayrı tür baykuşu anlatıyoruz. Bu dosyada, TRAKUŞ (Türkiye’nin Anonim Kuşları) grubunun uzun yıllardır yaptıkları fotoğraf çalışmalarıyla Puhu Kuşu, Kukumav, İshakkuşu gibi türlerine göre farklı isimler taşıyan baykuşların doğal ortamlarında nasıl yaşadıklarına, nasıl avlandıklarına ait pek çok ayrıntı yer alıyor. Ayrıca Yunan ve Roma mitolojisinde neden bilgiyi, felsefeyi ve güzel sanatları temsil ettikleri hakkında detaylar içeriyor.

Bu sayıda bir başka konumuz Akdeniz sahilinin iki şirin komşusu Kaş ve Meis.

Sinemasever okurlarımız Meis Adası’nın hikâyesini 1991 yılı yapımı Mediterraneo adlı filmden hatırlayacaklar. En iyi yabancı film dalında Oscar ödülü de alan filmde İkinci Dünya Savaşı sırasında Kaş’ın birkaç mil açığındaki bu küçük adadaki İtalyan askerlerin başına gelenler anlatılıyordu. Serkan Seymen ve Şahan Nuhoğlu, Kaş’tan Meis’e her yıl düzenlenen yüzme yarışlarını takip ettiler. Kaş ve Meis’in çarpıcı güzelliğini anlattılar.

Ağustos sayımızda Atlas’ın 2015 yılında kaybettiğimiz usta fotoğrafçısı Cüneyt Oğuztüzün’ün anısına Bakırçay havzasını işledik. Tevfik Taş ve Turgut Tarhan’dan oluşan ekibimiz Oğuztüzün’ün fotoğraflamayı çok istediği Bakırçay Vadisi’nin doğallığını ve zenginliğini belgeleyip Atlas sayfalarına taşıdı.

Bu sayıda ayrıca gazeteci Serkan Ocak’ın özgürlüğe koşan yılkı atları ve belgeselci Güven İslamoğlu’nun objektifinden Balkan yeşili Bosna Hersek konularını okuyacaksınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.