Cerattepe’de doğa kaybetti

Türkiye’nin en büyük çevre davası, Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı açılmıştı. Hukuki süreç bu kez çevrecilerin aleyhine işledi. Danıştay, Cerattepe’de madenciliğe izin verdi.

Atlas - - Atlas Raporu -

Artvinliler 1987’den bu yana yaşam alanlarını korumak ve doğal varlıklarına sahip çıkmak amacıyla madencilik faaliyetlerine karşı hukuki mücadele yürütüyor. Gelinen son aşamada Cerattepe’de madencilik yapılabileceğine dair Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararına karşı iptal davası açılmıştı. Bu, Türkiye’de en fazla katılımın olduğu çevre davasıydı.

Ancak Rize İdare Mahkemesi, bölgede madencilik yapılabileceğine dair bir karar verdi. Dava açan yaşam savunucuları kararı Danıştay’a götürdü. Danıştay da idare mahkemesinin bu kararını onayladı. Yani Cerattape’de artık madenciliğin önü açılmış oldu.

Bu kararda bilirkişinin hazırladığı rapor etkili oldu. Raporda, açık galeri madenciliğinden kapalı galeri madenciliğine geçilmesi ve çıkarılacak bakır cevherinin kapalı taşıma kabinli teleferik sistemiyle taşınması halinde çevre zararlarının azalacağı görüşüne yer verildi. Maden sahasında kalan endemik siklamen bitkisinin toplanarak yakındaki aynı ekolojik koşullara sahip alanlara taşınabileceğini belirten heyet, su kaynaklarının kirlenmeyeceği görüşünü de dile getirdi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile avukat Bedrettin Kalın, karara tepki gösterdi. Karahan şunları söyledi: “Umudumuz vardı. Daha önceki gerekçeli kararları biliyorduk, ama bu kadar gerekçesiz bir karar beklemiyorduk. Ancak bunlar bizim kararımızda bir değişiklik yaratmaz. Gelecek kuşaklara bırakacağımız yaşam alanlarını korumamız gerekiyor.” Davanın müdahillerinden biri olan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç da, “maalesef karar bölgenin madenciliğe açılması yönünde; verilen bu kararı üzüntüyle karşıladık, çünkü Cerattepe çok kıymetli ve eşsiz doğal varlıklara sahip bir bölge” dedi.

Cerattepe’nin madenciliğe açılmasının Artvin’in merkez yerleşiminin 15 katı büyüklüğünde bir alanın madenciliğe açılması, geleneksel Kafkasör Şenlikleri’nin yapıldığı yörenin, kentin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının ve kuş göç yollarının etkilenmesi, biyoçeşitliliğin geri dönüşü mümkün olmayan şekilde zarar görmesi gibi olumsuzluklara neden olacağı belirtiliyor

Madencilik faaliyetleri Artvin doğasında çok geniş bir alanı etkileyecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.