Avcının doğası

Atlas - - Kampçilik -

Tüyler ve uçuş:

Baykuşların kalın tüyleri, gece soğuğunda bile korunmalarını sağlar. Baykuşlar çok sessiz uçuculardır. Hava, kanatlarının ön kenarının tarağa benzeyen özel tasarımı sayesinde tüylerin arasında süzülerek geçer ve bu sayede gürültü engellenir. Baykuş tam tepesinde uçarken bile avı herhangi bir ses duymaz.

Gaga:

Gagaları kısa ve kavislidir. Görüşünü engellememek için gaga aşağı kıvrıktır. Burun delikleri gaga dibine doğru yerleşmiştir. Baykuşların çoğunun koku duyusu oldukça kötüdür.

Avlanma:

Baykuşların genellikle gündüz dinlendikleri yerden uzakta bir avlanma bölgeleri vardır. Tüm baykuşlar onları etkili birer yırtıcı kılan özel donanımlara sahiptir. Özel görüş yetenekleri geceleri loş ışıkta bile kolayca avlanmalarını, hassas kulakları saklanan avlarını bile saptamalarını sağlar. Kanatlarına adeta susturucu takılmıştır. Bu sessiz uçuş, baykuşun uçuş sırasında avlarının hareketlerini dinlemesine izin verdiği gibi sürpriz saldırıyla onları şaşkına uğratmasını da sağlar

Pelet:

Baykuşlar avlarını bütün olarak yutar, avlarının sindiremedikleri kemik, tüy, kıl gibi kısımlarını kusarak çıkarır. Pelet adı verilen bu topaçların araştırmacılar tarafından incelenmesi, baykuşun beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi toplanmasını sağlar.

Ses:

Islık, çığlık, tıslama, horlama gibi çok değişik sesler çıkarabilirler. Genellikle alan koruma ve çiftleşme sırasında seslidirler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.