Köprüleri yeniden inşa edelim

MASALLAR VE GERÇEKLER ÜLKESI ANADOLU, AHTER KUTADGU, BÜLENT DEMIRDURAK

Atlas - - Kİtap -

Ahter

Kutadgu ve Bülent Demirdurak’ın kitabı, kimi zaman Anadolu’da yaşanan bir hikâye, kimi zaman bir efsane, kimi zamansa insanlar aracılığıyla geçmişle günümüz arasında köprü kurmayı hedefliyor.

Turizmci Bülent Demirdurak ile iletişimci Ahter Kutadgu’nun, çeşitli hikâye ve efsanelerin yanı sıra binlerce yıldır bu topraklarda yaşamış kişiler arasında bir köprü kurmak amacıyla yazdıkları Masallar ve

Gerçekler Ülkesi Anadolu’da yardımseverlik, hoşgörü, vefa, sadakat, bağnazlık gibi 50 ana başlık altında, hiç ummadığınız kişiler ve olaylar aynı potada eritilmeye çalışılmış. Örneğin, Çanakkale Savaşı’ndaki Anzak askerleri, Cunda Adası’nın adının Alibey’e çevrilmesi, İnebolu’daki Salih Reis heykeli, adı Kahramanmaraş’ta kurulan üniversiteyle yaşatılan Sütçü İmam, şair Yorgo Seferis ve Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar “Vefa” başlığı altında biraraya getirilmiş.

Bir diğer ana başlık “Liderlik”. Bu başlık altında toplanan isimler; I. Alaeddin Keykubat, Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal. “Aşk ve Sevgi” başlığı altındaki isimlerse; I. Abdülhamit, Şair Abdülhak Hamit, yazar Halikarnas Balıkçısı, Meryem Ana, Mevlana ve Âşık Veysel.

AYNI TOPRAĞIN ÇOCUKLARI

“Bu isimler nasıl bir araya getirildi” sorusunun cevabı için kitabı okumanız gerek. Geçmişle günümüz arasında bir köprü kurmak amacıyla yazılan çalışma, on binlerce yıllık tarihsel süreçte aslında ne kadar küçük bir yer kapladığımızı hatırlatıyor, aynı toprağın çocuklarının binlerce yılda oluşan köprüleri yeniden kurması gerektiğinin altını çiziyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.