Buz tüneli

Yahyalı ilçesinde bakir, vahşi ve ulaşılmaz bir kanyon oluşturuyor Aksu Deresi. Suyun kanyonun dibinde, buzlaşmış çığ kütlesinde açtığı tünel, ender rastlanan bir oluşum.

Atlas - - İçİndekİler - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: TURGUT TARHAN

Ulupınar Mahallesi, ya da dağcılar arasında iyi bilinen eski adıyla Barazama’nın kuzeyindeki Aksu Vadisi’nin girişine ulaştığımızda hava yöreden beklenmeyecek ölçüde sıcaktı. Tarihi köprünün sol yakasından başlayan patikadan yürüyüşümüze başladık.

İlk yükseltiyi aştıktan sonra bazen vadinin kenarından ve çınarların arasından ilerlerken, bazen de suyun içinde yürümek zorunda kalıyorduk. Yamaçlarda daha çok ardıç ağaçları bulunuyordu. İleride ise bitki örtüsü seyreldi, vadi her iki yakasında dikleşen duvarlarıyla kanyon görünümü aldı.

Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından devasa bir çığ tüneli karşıladı bizi. Bu ürkütücü yapı, 1500 metre rakımlı vadi tabanından itibaren 3 bin metreye kadar yükselen geniş yüzeyde biriken kar örtüsünün yarattığı çığ kütlelerinin kış ve ilkbaharda dar bir yarıktan akması ve burada yığılması sonucu oluşmuş. Her yıl ilkbahar sonlarında akışa geçen Aksu Deresi ise kar yığınını delip bu tüneli ortaya çıkarıyor.

Karayolu tünellerini aratmayacak boyuttaki bu oluğun içinden geçme konusunda önce tereddüt ettik, ama tamamen buzlaşmış yüzeyini görünce sağlamlığına güvenip içeri adım attık. Tavandan sanki bir mağaradaki gibi sular damlıyordu. Yer yer karla birlikte sürüklenip buzun içinde sıkışıp kalmış dallar da dikkat çekiyordu. Öteki ucundan bakıldığında çığ kütlesi daha görkemli duruyordu.

Coğrafi yapısından dolayı vadinin yukarı kesimlerinde buna benzer başka tünellerin

bulunma ihtimali yüksekti. Bu nedenle bir kilometre kadar daha serin suyun içinde yürüdük; ancak daralan kanyonda hem ilerlemenin güçleşmesi, hem de karanlığa kalmamak için dönüşe geçmeyi kararlaştırdık.

Aladağlar’daki yüksek boğazların büyük bölümünde yüzeyde su akışı yok. Bunlara örnek olarak doğu yüzündeki Hacer ve batı yüzündeki Emli vadileri gösterilebilir. Çığ düşse bile buralarda buz tünelleri görülmüyor. Fakat aynı zamanda Aladağlar Milli Parkı’nın kuzeydoğu sınırını çizen Aksu Vadisi bir istisna oluşturuyor.

Yakındaki Kapuzbaşı Şelaleleri’nin yaz kalabalığının aksine Aksu Kanyonu ve çığ tüneli henüz pek bilinmeyen bir güzellik. Adına yakışır şekilde suyun berrak ve özgürce aktığı, bir taşının bile insan eliyle yerinin değiştirilmediği, yerde tek çöp parçasının bile görülmediği bu coğrafyanın hep böyle bakir, vahşi ve ulaşılmaz kalmasını umut ediyor insan...

Aksu Deresi, kanyona aylar önce düşen ve zamanla buzlaşan çığ kütlesini delip geçiyor. Kış aylarında ise kanyonda yeniden kar ve buzun egemenliği başlayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.