Destansı yolculuk!

Rüzgâra Karşı, bisiklete ilk kez 30 yaşında binen ve ertesi yıl rekor denemesine karar verip, 152 günde dünyanın çevresini dolaşmayı başaran Juliana Buhring’in akıllara durgunluk veren yolculuğunun hikâyesi.

Atlas - - İçİndekİler -

Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan ve bu sayede Guinness Rekorlar

Kitabı’na adını yazdıran Juliana Buhring’in bu sıra dışı yolculuğu anlattığı Rüzgâra

Karşı, Garaj Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. Bisiklete ilk kez 30 yaşında binen ve sadece ertesi yıl rekor denemesine karar veren Buhring bu zor ve bir o kadar da etkileyici yolculuğunu, 2012’de gerçekleştirmiş.

Tanrı’nın Çocukları adlı tarikata mensup bir anne ve babanın kızı olan; tarikatın kararıyla küçük yaşta anne ve babasından uzaklaştırılıp Asya, Afrika ve Avrupa’da 30’dan fazla ülkede büyüyen; kısacası kendini köksüz hisseden biri Buhring. “Bezen kendini bulmak için her şeyini kaybetmen gerekir” dediği bu rekor denemesinin sebebiyse, erkek arkadaşının ölümünden sonra yaşadığı boşluk hissi. Bisiklet sürmek, yeniden kendisine odaklanmasına ve üzüntüsünden kurtulmasına yardımcı olmuş. “Amacım bitiş çizgisi değil, yolculuğun kendisiydi” diyen Buhring, azmiyle her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başarmış. Bu zorluklar arasında, parasızlık, soğuk, sıcak, açlık, yorgunluk, hastalık, köpek ve kuş saldırısı, taciz girişimleri ve en önemlisi de yalnızlık var. Sık sık patlayan lastikler, değişmesi gereken jantlar, eğrilen teller gibi mekanik arızaları da unutmamak gerek. Sadece sekiz aylık bir antrenmanla bu rekor denemesine girişmek büyük risk. Ne sağlam bir sponsoru, ne teknik ekibi, ne de bir sağlık desteği var arkasında. En yakın arkadaşı, projenin de koordinatörü. Facebook üzerinden yapılan paylaşımlar sayesinde çoğu yemek ve yatak desteği şeklindeki yardımlarla, parasal güçlüklerin de üstesinden gelmiş. Sonuçta, 144 günde 29 bin 70 kilometre pedal basarak (toplam yolculuk süresi 152 gün) dünyanın çevresini bisikletle en hızlı dolaşan ilk kadın unvanının sahibi olmuş.

MERHABA TÜRKIYE, MERHABA IYI YEMEK!

Günde ortalama 200 kilometre bisiklet sürerek 19 ülke ve dört kıta geçen Buhring’in yolu Kasım 2012’de Türkiye’ye de düşmüş. Yalnız bir kadının Türkiye’de seyahat edemeyeceği uyarılarının aksine gayet sıcak bir yolculuk geçiren Juliana Buhring, yemek ve hijyen koşulları nedeniyle “felaket” olarak tanımladığı Hindistan’dan hemen sonra Türkiye’ye girişini: “Merhaba rahat sürüş, merhaba dev porsiyonlarda ucuz ve iyi yemek!” şeklinde özetliyor. Türkiye rotasındaki tek şikâyeti köpekler. Ankara’dan Çanakkale’ye giderken bir köpek sürüsünün saldırısından güçlükle kurtulduğunu anlatıyor kitabında. Ancak Türkiye izlenimleri hiç olumsuz değil. Yunanistan’a geçerken okurlara, “Türkiye’yi sevdim, insanlarını ve yemeklerini. Kesinlikle tekrar geleceğim” sözleriyle bir selam çakmayı ihmal etmemiş. Nitekim hemen ertesi yıl Londra-İstanbul arasında yapılan Kıtalararası Bisiklet Yarışı’na katılarak sözünü tutmuş.

Rüzgâra Karşı, hayalleri gerçekleştirmek için gereken tek şeyin azim ve cesaret olduğunu hatırlatan bir kitap. İnsanı keyifle saran bir yol hikâyesi. Bir solukta okuyacaksınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.