Hasankeyf’in hüznü bekliyor geleceği

Atlas - - Edİtör -

“Hasankeyf gecesi yıldızlıydı. Kent ve Dicle birlikte binlerce gece geçirdi bu ıssızlıkta. Ilısu’yu Hasankeyf ’in başına musallat edenler, kenti nehre boğdurtmak isteyenler de bu yolculuğa katılıp bu yıldızların altında bir gece geçirmeliydi belki. O zaman hep birlikte anlardık bu ülke için aslında neyin gerekli olduğunu. Hasankeyf ’ten onunla tekrar buluşacak olmanın inancıyla ayrıldı sadakat yolcuları…”

Tam 12 yıl önce Atlas’ın organize ettiği “Hasankeyf ’e Sadakat Treni”nin yolculuğunu kaleme alan yazı işleri müdürümüz Mustafa Türker Erşen, 151. sayıda bu satırlarla anlatıyordu o günlerde duygularını. Ne yazık ki artık Hasankeyf ile buluşma heyecanı taşıyacak yeni sadakat yolcularımız olamayacak. Hasankeyf, inşası neredeyse tamamlanmak üzere olan Ilısu Barajı’nın suları altında kalmadan önce “düşme tehlikesi olan kayaların düşürülerek mağaraların doldurulması” işlemiyle karşı karşıya kaldı geçen ay. Bu aynı zamanda mağaraların ve Hasankeyf ’in tarihi ve doğal yapısının ortadan kalkması anlamına geliyor. Bölgedeki Zeynel Bey Türbesi yaz başında taşınmıştı. Ve Hasankeyf ’te artık korkulan yaşanıyor. Yıllardır on binlerce insanın sözlerine, şiirlerine, şarkılarına yansıyan “Hasankeyf ’e kıymayın efendiler” itirazı ne yazık ki karşılığını bulamadı. Binlerce yıldır tabiatın en çetin koşullarına karşı koyarak ayakta kalmış bu büyük kültürel ve doğal miras, yerini aldığı tarihle kıyaslanmayacak kadar kısa bir geleceğin faydasını öngören enerji projesi için yok oluyor.

Bu sayıda kapak konumuz Atlas fotoğrafçısı Turgut Tarhan’ın, Sakarya Nehri’nin gözlerden ırak kalmış vadisi. Tarhan, Orta Sakarya Havzası’ndaki doğal yaşamdan Ağustos güneşine yansıyan manzaraları taşıdı Atlas sayfalarına. Yıldırım Güngör, Gökçeada’da 15 ile 20 milyon yıl öncesine tarihlenen taş ağaçların hikâyesini ve bölgeyi jeopark haline getirme mücadelesini yazdı. Şahan Nuhoğlu, Cengiz Aytmatov’un memleketinde Tanrı Dağları’nın sarp geçitlerinde ata binen Kırgızları, Issık Göl’ün kıyısında top oynayan çocukları, Bişkek ve Karakol şehirlerinde günlük hayatı yazdı ve fotoğrafladı.

Fotoğrafçımız Turgut Tarhan’ın bu sayıya özel bir sürprizi var: Kayseri Aladağlar’daki Aksu Kanyonu’ndaki buz tüneli. Bu sayıda ayrıca Selim Kaya’nın yazıp fotoğrafladığı Dicle kıyılarında yaban hayatı, Nur Toprakoğlu ve Kıvanç Onan’ın Kars’taki peynir tadım şenliğinden izlenimleri yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.