Tunç’tan yeni 8 binlik

Atlas - - Panorama -

Tunç Fındık geçtiğimiz haftalarda “14x8000” projesi dahilinde dünyanın en yüksek 12’nci zirvesi olan 8 bin 47 metrelik Broad Peak Dağı’na tırmandı. Fındık, 2017’nin Haziran ve Ağustos aylarını kapsayan iki aylık tırmanış faaliyetiyle Pakistan’ın Karakurum Dağları’nda yer alan zirveye Türkiye’den ilk çıkışı gerçekleştirmiş oldu. Dünyanın 8 bin metreden yüksek 14 dağına “14x8000” projesiyle birer birer tırmanan sporcu, Broad Peak’in zirvesine oksijen desteği kullanmadan çıktı.

Broad Peak orta zorluktaki 8 binlik zirvelerden, ancak koşullara göre çok daha zor veya biraz daha kolay olabiliyor. Fındık, dağ üzerinde üç yüksek kamp kullandı; birinci kamp 5 bin 800, ikinci kamp 6 bin 300 ve üçüncü kamp 7 bin 150 metredeydi. Bu yıl hava koşullarının özellikle Temmuz başından itibaren dengesiz ve karışık olması, muson iklimi şeklinde devam etmesi nedeniyle, Tunç Fındık’ın tırmanış için gereken hava koşullarını uzun süre beklemesi gerekti. Uygun koşulların Temmuz ayı sonunda gelmesiyle beraber Tunç Fındık ve İspanyol Oscar Cadiach Puig, Pakistanlı Ali Sadpara ve Mohammad Yusuf ’tan oluşan dört kişilik ekip, 27 Temmuz 2017 tarihinde, toplam 20 saat süren bir çıkışın ardından Broad Peak’ın esas zirvesine ulaştı.

Böylece Tunç Fındık, 8 bin metrelik 11 farklı dağa tırmanmış oldu. Sporcu, 2018’de Nepal’deki Annapurna (8 bin 91metre) ve Pakistan’daki Nanga Parbat dağlarına oksijen kullanmadan tırmanacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.