Olmaz be ya!

Greenpeace, Trakya’daki termik santral projelerine karşı “Olmaz be ya!” başlığıyla kampanya yürütüyor.

Atlas - - Panorama - YAZI: TEVFİK TAŞ

İstanbul Kuzey Ormanları’nın Ergene Havzası’na açılan kesitinde insanlar yürüyor. Greenpeace’in düzenlediği bu yürüyüşe katılan 60’tan fazla doğaseverin derdi, Silivri ve Çerkezköy’de acele kamulaştırma yöntemiyle kurulmak istenen kömürlü termik santralların doğaya ve insana vereceği zarar. Zira Trakya, Türkiye’nin ekili ayçiçek topraklarının yüzde 73’üne ev sahipliği yapıyor. Çeltik üretiminin yüzde 58’i de bu bölgede gerçekleştiriliyor.

Ergene Havzası, 2009 yılında Çevre Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde koruma altına alınmıştı, bu sayede buraya kömürlü termik santrallar dahil birçok kirli endüstri tesisi kurulması durmuştu. Ancak 2016 yılının Ekim ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan Çevre Düzeni Planı Değişikliği’nde, TekirdağÇerkezköy, Kırklareli-Vize ve İstanbul-Silivri yerleşimleri sınırlarında iki termik santral yapılması için gerekli plan ve plan notu değişikliği yapıldı.

Tekirdağ Çerkezköy’e bağlı Çayırdere Köyü, 6 bin 450 dönüm arazinin kömürlü termik santral projesi için acele bir şekilde kamulaştırılması kararı karşısında şaşkın bir halde. Köyün kahvesinde şu sözler, birbirine karışıyor: “Kömürlü santral Trakya’nın ölümüne yol açar. Bu iyi bir şeyse dünyanın başka ülkeleri yenilerini yapmaktan neden vazgeçti? Havamızı, toprağımızı, suyumuzu zehirleyecek; ekinimizi, hayvanlarımızı ve en önemlisi insanlarımızı öldürecek olan bir santralın ne Silivri’de, ne Trakya’da, ne de Türkiye’de yapılmasını istiyoruz…”

Greenpeace, “Olmaz be ya!” başlığıyla yürüttüğü kampanya kapsamında www. olmazbeya.org adresindeki web sitesinde projenin iptali için imza topluyor. İmzalar şimdiden 30 bini aşmış durumda.

Yürüyüş sırasında konuştuğumuz Fatma Demir şöyle diyor: “Çiçek gibi Trakya’ya kömürlü termik santral olmaz be ya demekteyiz. Bize destek verin insanlar.”

Grenpeace aktivistleri 13 Ağustos 2017’de kömürlü santrala karşı yürüyüş düzenledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.