İlk seyahat fotoğrafçılarının gözünden Osmanlı

Bahattin Öztuncay’ın küratörlüğünde M. Ömer Koç’un özel koleksiyonundan derlenerek hazırlanan “Gümüşten Suretler” sergisi, seyahat fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinin 1843-1860 döneminde yaptığı çekimleri ziyaretçilerle buluşturuyor.

Atlas - - Panorama -

Fotoğrafın icat edilişinin ve yaygınlaşmasının ardından bu sanatın dünya öncüleri tarafından Osmanlı coğrafyası ve Doğu Akdeniz metropolleri cazibe merkezi olarak kabul edildi. Bu yıllardan itibaren Atina’dan İskenderiye’ye, Kahire’den Luksor harabelerine, Kudüs’ten Şam’a kadar bölgedeki mimari yapıları, arkeolojik eserleri, günlük yaşamı belgeleyen çekimler yapan seyahat fotoğrafçıları, İstanbul’a uğrayarak bu coğrafyayı ölümsüzleştirdi.

Fotoğraf sanatının en önemli evresi sayılan 18391860 yılları arasından günümüze kalabilmiş nadir örnekleri içeren “Gümüşten Suretler” sergisi, dagereotiplerin ve kâğıt üzerine ilk fotoğrafların gizemli dünyasının kapılarını aralıyor. Sergide seyahat fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinden Girault de Prangey, Maxime du Camp, Auguste Salzmann, Felix Teynard, John Shaw Smith, Alfred Nicholas Normand, Francis Frith ve ClaudeMarie Ferrier gibi sanatçıların eserlerinin yanı sıra Osmanlı tebaasından olmayan, ama İstanbul’daki stüdyolarında faaliyet gösteren Carlo Naya, James Robertson, Felice Beato, Ernest de Caranza gibi sanatçıların da çalışmaları bulunuyor. Ayrıca minyatür portre yapımının en önemli isimlerinden İsviçreli ressam ve minyatür sanatçısı JeanEtienne Liotard’ın eserlerine de yer veriliyor.

Minyatür tarzda yapılmış 8 portreyi, 46 fotoğrafı, 11 albümü, fotoğraf tarihi ile ilgili 20’nci yüzyıla ait kitapları, teknik malzemeleri ve Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonuna ait iki fotoğrafı da ilk kez bir araya getiren sergi için hazırlanmış koleksiyon kitabı da eserleri en ince ayrıntısına kadar ele alışıyla dikkat çekiyor. “Gümüşten Suretler”, Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde, 10 Ekim 2017 tarihine kadar çarşamba günleri hariç her gün, 10.00– 17.00 saatleri arasında, fotoğraf sanatının geçmişine ışık tutan eserleri ziyaretçilerin beğenisine sunmaya devam edecek

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.