Moda yüzme yarışları

Atlas - - Panorama -

Atlas Tarih’in AğustosEylül sayısında 1933 yılında Cumhuriyet gazetesi tarafından hem kadınlar, hem erkekler arasında düzenlenen yüzme yarışları yer alıyor. Moda-Suadiye arasında yapılan yüzme yarışları, gazetelerin güzellik, atletizm, otomobil gibi konularda yarışmalar düzenlediği günlerde son derece dikkat çekmişti.

Cumhuriyet gazetesi 27 Temmuz 1933 tarihinde Denizcilik Federasyonu ve İstanbul Denizcilik Heyeti ile birlikte Cumhuriyet Yüzme Müsabakaları düzenleyeceğini ilan etti. Ülke gençliğini yüzme sporuna teşvik etmek için düzenlenen yarışmalar büyük ses getirdi. Ağustos ayındaki yarışa hem kadın, hem erkek yarışmacılar, şiddetli rüzgâra rağmen yoğun katılım gösterdi.

Yarışı tamamlayamayan yüzücülerin motorlarla plaja gelmesiyle büyük bir çay ziyafeti verildi. Hakemlerin neticeleri belirlemesiyle sonuçlar açıklandı ve ödül töreni yapıldı. Cengiz Kahraman’ın yazdığı ve kendi arşivinden fotoğrafların yer aldığı Moda’da yüzme yarışları, basında ilk erotik yayınlar, Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’nin hikâyesi, ortaçağ şövalyeleri konuları ve daha fazlası Atlas Tarih’te. Ayrıca bu sayıda Prof. Cemal Kafadar, Cem Sultan-Bayezid mücadelesini anlatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.