Cerattepe’de yıkım başladı

Atlas - - Atlas Raporu -

Karadeniz’de belki de en uzun soluklu çevre mücadelesi Artvin’inki. Yaklaşık 30 yıldır bölgelerinde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı direniyorlar. Neredeyse tüm Artvin’i içine alacak şekilde bölgede 325 farklı noktada maden ruhsatı verilmiş durumda.

Cerattepe’de ise madencilik faaliyeti çoktan başladı. Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde açılan son davada, mahkemeden, “madencilik yapılabilir” kararı çıktı. Bu karar daha açıklanmadan ruhsat sahibi şirket çalışmalarına başladı.

Şu ana kadar şirketin henüz madene inmeden üst zeminde yaptığı kazı çalışmalarında ortaya çıkan hafriyatı ve atık suları ormana bırakması sonucu hem ormanlık alanda, hem sularda kirlilik yaşandı.

Bölgede yıllardır çalışmalarını sürdüren Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kurdoğlu, Cerattepe’deki madenciliğin bölgede yaratacağı tahribatın boyutlarını şu sözlerle anlattı:

“Cerattepe’de maden cevherine henüz ulaşılamamış olmasına rağmen, tahribat şimdiden kabul edilebilir düzeyin çok üzerine çıktı. Sular neden olduğu hâlâ açıklanmayan nedenlerden boyalı gibi beyaz akıyor. 2008’de kesilen binlerce ağacın oluşturduğu boşluklar şimdiden hafriyatlarla dolmuş durumda. Güney galeri denen boşaltma tünelinin tüm hafriyatını doğrudan altındaki ormanlara boşaltıyorlar. Hatila Vadisi’nin bu bölümü en bakir ve en dokunulmamış doğal yaşlı ormanlardan oluşuyor. En büyük doğa koruma problemi olarak kabul edebileceğimiz fragmentasyon (parçalanma) daha şimdiden güzelim Hatila Ormanları’nı tehdit etmeye başladı. Cevhere ulaşıldığında da artık yüzyıllar sürecek felaket başlamış olacak.”

Çoruh Vadisi, yapılan HES’lerde tahrip edilmiş durumda. Yıllardır yapılan vahşi madencilik nedeniyle Artvin Murgul neredeyse yaşanmayacak hale geldi. Artvinliler çevreye verilen tüm zararlara, alınan tüm kararlara rağmen çevreyi, yaşam haklarını, Cerattepe’yi savunmaya devam ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.