Edebiyat varsa, hâlâ umut vardır!

Ekokurgu, çevre krizlerinin kültürel ideolojilerle doğrudan ilgisi olduğunu, bu açıdan bakıldığında çevre sorunlarında sosyal bilimlerin de fen bilimleri kadar söz sahibi olması gerektiğini savunuyor.

Atlas - - Kİtap -

YeniYen İnsan Yayınevi, art arda yayımladığı ekoloji serisine yeni bir kitap ekledi. Sezgin Toska’nınToska’n kitabı Ekokurgu, ekolojik felaketlerle mücadelem için kendine edebiyatı seçenlere od odaklanan bir çalışma.

Ekok Ekokurgu, edebiyatta doğa ve çevrenin nasıl algıl algılandığını, doğa ve çevreye karşı işlenmiş suç suçların neler olduğunu, nasıl işlendiğini ve b bunlar için ne gibi çözüm yolları geliştirildiğinitirildiğ araştırıyor. Bu araştırma, 21’inci yüzyıldayüzyıld yazılan ABD kökenli ekokurgu eserlereeserler odaklanmış. Bunun sebebiyse ekoloji kül kültürünün ve yeni ekolojik kavramların bu dönemdedön yoğun biçimde tartışılması.

EKOLOJI VE KÜLTÜR ILIŞKISI

Sezgin Toska çalışmasında, çevre krizlerinin kültürel ideolojilerle doğrudan ilgisi olduğunu, bu açıdan bakıldığında ise çevre sorunlarında sosyal bilimlerin de en az fen bilimleri kadar söz sahibi olması gerektiğini vurguluyor. İnsanların yaşamları boyunca deneyimlerini açıkladığı kavramların sosyal bilimlerin, dolayısıyla da edebiyatın konusu olduğunu vurgulayan Toska, genel anlamda sanat, dar anlamdaysa edebiyata yoğunlaşmış. Toska, 2015’te yayımlanan doktora tezini geliştirerek yazdığı kitabına şöyle noktayı koyuyor: “Edebiyat varsa, hâlâ umut vardır!”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.