Termik santrallar ve insan hakları

Atlas - - İçİndekİler -

Yeryüzü Derneği, geçtiğimiz haftalarda “Termik Santrallar ve İnsan Hakları” adıyla bir sempozyum düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen çevre hareketi örgütleri tüm dünyanın vazgeçmeye başladığı kömürlü termik santralların temel insan haklarını hiçe saydığını vurguladı.

İstanbul Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda, termik santralların kurulu olduğu bölgelerde yarattığı çevresel tahribat ve bu çevresel tahribat üzerinden ortaya çıkan hak ihlalleri tartışıldı. İklim adaleti konusunda sunum yapan Dr. Hande Paker, iklim adaletinin ancak kömürü terk etmeyle geleceğini söyledi. Kömürlü termik santralların bir yandan yaşam alanlarını yok ettiğini belirten Paker, bir yandan da iklimi değiştirdiğini anlattı.

Toplantıya Adana, Çanakkale, Eskişehir, İzmir, Kütahya ve Zonguldak’tan sivil toplum örgütleri katıldı. Kütahya Bozcahöyük Muhtarı Ali Erez, 1960’ lardan beri kömürle yaşadıklarını, santralların bölgelerini, topraklarını kuruttuğunu anlatarak tesisin herkesi hasta ettiğini söyledi.

Sempozyumda, Yeryüzü Derneği’nin 109 kişiyle yüz yüze yaptığı mülakatlar sonucu ortaya çıkan araştırma da paylaşıldı. Araştırmaya göre, kamu politikalarıyla desteklenen kömürlü termik santrallar, yöre sakinlerinin tüm temel ekonomik ve sosyal haklarını ihlal ediyor. Dernek üyesi Araştırmacı Dr. Akif Pamuk, “Yetkililer, hasta ve hastalık verilerini açıklamıyor ama bu, tüm kömürlü termik santralların yapılmasıyla, özellikle kanser vakalarında ciddi artış olduğu gerçeğinin üstünü örtemiyor” dedi.

Yenice’den toplantıya katılan eski muhtar Hüseyin Soylu da Türkiye’nin en değerli ve en önemli orman varlıklarının Kazdağları olduğunu belirterek, bu kutsal değerin termik santrallara kurban edilmek istendiğinin altını çizdi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.