Yaşamak şakaya gelmez

Efe ve Tufan Teksoy’un birbirinden güzel fotoğrafları, Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” şiiriyle harmanlandı; Down Sendromlular Derneği yararına kitap haline getirildi.

Atlas - - İçİndekİler -

Efe Teksoy, henüz 18 yaşında fotoğraf âşığı bir genç. Babası Tufan Teksoy ise profesyonel olmasa da yıllarca fotoğrafçılıkla ilgilenmiş. Geçen yıl babaoğul konseptiyle Down Sendromlular Derneği yararına bir fotoğraf sergisi açan Efe ve Tufan Teksoy’un çalışmaları, yine Down Sendromlular Derneği yararına kitaba dönüştü. Aslında bu çalışmaya kitaptan çok fotoğraf albümü demek daha doğru. Her ikisi de aynı ismi; Yaşamaya Dair adını taşıyan iki albüm kitaptan elde edilecek gelirin tamamı, Down Sendromlular Derneği’ne aktarılacak.

Baba oğul olarak aynı sergide buluşsalar da Teksoylar’ın çektikleri fotoğraflar birbirinden oldukça farklı. Fotoğrafların kiminde kırsalın huzurlu havası, kiminde kentin yoğun enerjisi yayılıyor çevreye. Kimi karede suyun dinginliğine, kiminde gökyüzünün derinliğine dalıp gidiyorsunuz. Tufan Teksoy’un ağaçların altında terkedilmiş bir sandalı fotoğrafladığı kare, doğanın ve sonbaharın hüznünü hissettiriyor. Efe Teksoy’un donmuş bir gölün üzerindeki terkedilmiş metal sandalyeli fotoğrafıysa doğal olanla yapay olanın çelişkisini vurguluyor.

Efe Teksoy, hikâyesi olan resimleri çekmeyi seviyor. Yaptığı photoshop çalışmaları da kendisini farklı bir şekilde ifade etme isteğinden kaynaklanıyor. Tufan Teksoy ise bir doğa âşığı olarak atlar, koyunlar, köpekler, kediler, martıları ve tabii ki çocukları konuk etmiş karelerine. İki fotoğraf âşığının ortak noktalarıysa yaşam sevinci. Zaten kitaplar da adlarını buradan almış; Nazım Hikmet’in “Yaşamaya

Dair” adlı şiirinden. ” Yaşamak şakaya gelmez” dizesiyle başlayan şiiri her iki kitapta da yer alıyor.

DOĞA VE YAŞAM

Fotoğraf sanatçısı ve küratör Gültekin Çizgen, kitaplara yazdığı önsözde Efe ve Tufan Teksoy’u şöyle anlatmış: “Tufan Teksoy fotoğraflarında, yaşamın yeni katmanlarını zengin bir şekilde gözlüyoruz. O da bu yolun yolcusu ve fotoğrafın temellendiği iki önemli ayağın üzerinde çalışmalarını sürdürüyor: Doğa ve yaşam. Efe Teksoy ise elinde kamera, kafasında ‘yeni fotoğraflar’ bakışıyla yola düşmüş. Fotoğraflarına baktığınızda, genç bir bakış yakalamış olduğunu fark edeceksiniz. Ben onun yüzlerce fotoğrafına baktığımda yaşamı ve yaşamayı gördüm.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.