Atlas Tarih çıktı

Atlas - - İçİndekİler -

Atlas Tarih dergisi ekimkasım sayısında Ekim Devrimi’nin 100. yılı dosyasını sayfalarına taşıyor. Hem dünya hem de Türkiye tarihinde önemli sonuçları olan Ekim Devrimi hakkında çok sayıda makale ve röportajın bulunduğu dosyada Rusya ve Sovyetler tarihi uzmanı, Londra’daki Warwick Üniversitesi’nden Prof. Christopher Read, devrimin neden Rusya’da yaşandığı ve 1917’ye doğru Rus siyasetini anlattı. Rus Devrimi araştırmalarıyla tanınan Londra Birkbeck Üniversitesi’nden Prof. Orlando Figes, Ekim 1917 ve sonrasının sosyal sonuçlarını aktardı. Türkiye’de solun tarihi denilince ilk akla gelen uzmanlardan biri olan Prof. Mete Tunçay, Atlas Tarih’in Bolşevik Devrimi’nin Osmanlı ve Milli Mücadele dönemindeki etkisi hakkındaki sorularını yanıtladı. Doç. Mehmet Ö. Alkan, St. Petersburg’da devrimin izlerini fotoğraflayıp kaleme aldı. Gürsel Köksal, Lenin’in Nisan 1917’deki tren yolculuğunun hikâyesini, Pelin Batu da Rus Devrimi sırasında öne çıkan kadınların öyküsünü yazdı.

Derginin yeni sayısında bir başka 100. yıldönümü yazısı Birinci Dünya Savaşı’nda Filistin Cephesi’nde Birüssebi Muharebeleri’ni konu alıyor. Dr. Tuncay Yılmazer, Kudüs düşmeden önce Filistin cephesinde yaşananları ve General Falkenhayn-Mustafa Kemal Paşa anlaşmazlığını anlattı.

Atlas Tarih’in bu sayısında Gazanfer İbar basın tarihimizin köşe taşlarından Ceride-i Havadis gazetesini; Yaşar Burak Uslu, Osmanlı’nın deniz piyadeleri olarak adlandırılan tüfenk-endaz leventleri; Cengiz Kahraman esnafın uğuru Pazarola Hasan Bey’in yaşam öyküsünü; Kader Elveren, Atina’daki Parthenon’u; Melike Sümertaş, Patrik Konstanios’un İstanbul kitabını yazdı. Tiyatro tarihi, sinema, arşivlerden, kayıp evrak, güncel, tablonun sırları, kitap ve karikatür sayfalarında da ilginç konular Atlas Tarih okurlarını bekliyor.

Atlas Tarih bu sayısında tüm okurlarına Türkiye’de zeytin ve zeytinyağının tarihi, mitolojisi, üretimi ve coğrafyasının bir araya getirildiği “Hayat Ağacının Öyküsü” kitapçığını armağan ediyor

St. Petersburg’da 23 Mart 1917’de, Şubat Devrimi’nde ölenlerin cenaze töreninde toplanan kalabalık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.