Devrimden 100 yıl sonra St. Petersburg

Atlas - - Edİtör -

Ufkun ötesinde başkentin pırıl pırıl yanan ışıkları… Başkent geceleyin gündüzden daha güzeldir, çorak ovanın ortasında pırlantadan bir duvar gibi yanıp durur. Kamyonu süren ihtiyar işçi bir eliyle direksiyonu tutarken öteki eliyle uzakta parıldayan başkenti görmek için camı büyük bir jestle sildi.

“Benim!” diye bağırdı. Yüzü aydınlanmıştı. “Artık hepsi benim! Benim Petrograd’ım!”

Yukarıdaki satırlar Amerikalı gazeteci John Reed’in 1917 Ekim Devrimi günlerini anlattığı

Dünyayı Sarsan 10 Gün kitabından. Bolşevik Devrimi ya da diğer adıyla Ekim Devrimi, Rus Çarı Büyük Petro’nun kurduğu şehir olan St. Petersburg’un en çalkantılı zamanlarıdır. Şehrin her köşesi devrimden izler taşır. Atlas dergisi olarak devrimin 100. yılında St. Petersburg’u kapak konusu olarak işledik. Mehmet Y. Yılmaz ve Adnan Bostancıoğlu’nun yazıları ve Murat Köksal’ın fotoğraflarıyla devrimden 100 yıl sonra St. Petersburg’dan izlenimler bulacaksınız.

Bu sayıda yünün öyküsü konularımız arasında. Avustralya’daki çiftliklerde koyunlardan kırkılan yünün İtalya’da iplik haline getirilmesini ve ardından Samsun’da triko fabrikasına kadar geçen yolculuğunu Ayşegül Parlayan ve Bülent Özalp hazırladı.

Yeni sayıda Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinin doğal güzellikleri Barış Koca’nın fotoğrafları ve yazısıyla yer alıyor. Ayrıca Turgut Tarhan’ın fotoğrafları ve Tevfik Taş’ın kaleminden Ege ve Akdeniz kıyılarındaki birbirinden ilginç sahil manastırları derginin sayfaları arasında.

Yıldırım Güngör, Hafta Sonu bölümünde Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Oylat’ı keşfe çıktı.

Atlas’ın bu sayıda okurlarına armağanı ise Türkiye’nin 75 Kanyonu eki.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.