Acele kamulaştırma durduruldu

Atlas - - Atlas Raporu -

Danıştay, Tekirdağ ve İstanbul’da yapılması planlanan kömürlü termik santral projesinde, Çerkezköy Belediyesi’nin “acele kamulaştırmanın durdurulması” gerekçesiyle açtığı davada yürütmenin durdurulması kararı verdi. Bakanlar Kurulu, 22 Şubat 2017 tarihinde Tekirdağ, Çerkezköy ve İstanbul, Silivri’de kurulması planlanan kömürlü termik santral projesinin hayata geçirilmesi için “acele kamulaştırma” kararı almıştı.

Kararın yayımlanmasının akabinde, Yeşil Barış Hukuk Derneği, Silivri Çevre Derneği ve bölgede tarımsal faaliyet yapan, yaşama alanı bulunan Silivri ve Çerkezköylüler acele kamulaştırma kararına karşı hukuki bir mücadele başlatmıştı. Termik santral projesi planlanan alanda arazisi bulunan Çerkezköy Belediyesi de acele kamulaştırmanın durdurulması için dava açmıştı. Danıştay, belediyenin açtığı davada “Trakya’da imar planı değişikliklerinin kesinleşmediği” gerekçesi ile yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Avukat Deniz Bayram, Çerkezköy Belediyesi’nin açtığı davada alınan yürütmeyi durdurma kararının, bölge halkı ile çevre kurumların açtığı davalarda emsal olacağını vurguladı. Avukat Bayram, “Projenin hayata geçirilmesi için alınan acele kamulaştırma kararının iptal edileceğine şüphe yok.

Acele kamulaştırma kararı sadece olağanüstü hal, savaş gibi durumlarda sadece o durumla bağlantılı hallerde alınabilir. Ne var ki burada sadece enerji planlaması yararına böyle bir karar alındığını görüyoruz. Henüz ÇED süreçleri dahi tamamlanmamış bir proje için bölgede çiftçilik yapan, yaşayan insanların hak kayıplarına uğratılması kabul edilemez bir hukuka aykırılıktır” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.