Kritik derecede yetersiz!

Atlas - - Atlas Raporu -

Ülkelerin iklim değişikliği alanında yaptıkları bildirimleri inceleyerek raporlayan uluslararası sivil toplum kuruluşu Climate Action Tracker (CAT), yeni bir değerlendirme yayımladı. 33 ülke arasında ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkeler “kritik derecede yetersiz” kategorisinde yer aldı.

Climate Action Tracker, hükümetlerin iklim eylemlerini derecelendirme sistemini, Paris Anlaşması’nın 1.5 derecelik uzun dönemli ısınma limitini daha iyi yansıtması için güncelledi. Değerlendirme, en son bilimsel veriler ve emisyon trendleri baz alınarak yapıldı. Bazı ülkelerin derecelendirme notları değişti. CAT, hükümetlerin tüm eylemleri ya da eylemsizliklerini doğru tanımlayabilmek için bu güncellemede kategori sayısını dörtten altıya çıkardı: Bu kategoriler şöyle: “Rol model”, “1.5 derece Paris Anlaşması ile uyumlu”, “2 derece ile uyumlu”, “Yetersiz”, “Çok yetersiz”, “Kritik derecede yetersiz.”

“Rol model” kategorisinde şimdilik hiçbir ülke yok. Fas, Paris Anlaşması ile uyumlu. AB ortalaması “yetersiz” kategorisinde. “Çok yetersiz” kategorisinde Japonya ve Güney Afrika gibi ülkeler yer aldı. Türkiye ise durumun en ağır olduğu “kritik derecede yetersiz” kategorisinde.

CAT, her ülkeyi hükümetlerinin Paris Anlaşması çerçevesinde ve verdikleri Ulusal Katkı Beyanları’nda belirttikleri taahhütlerine göre derecelendiriyor. Ancak CAT’nin hükümetlerin eylemlerini uygulama değerlendirmesi, bunların çoğu zaman Ulusal Katkı Beyanları’ndan daha zayıf olduğunu gösteriyor. CAT, ülkeleri iklim taahhütlerine göre derecelendirmenin yanında, her ülkenin iklim eylemi uygulamalarının hedeflerini gerçekleştirmek için tasarladığı politika ve yasaların detaylı analizlerine dayanan bir değerlendirmesini de yapıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.