GAZİANTEP CAZİBESİ

Sahip olduğu doğa ve kültür varlıklarıyla Türkiye’nin en cazip seyahat rotalarından biri Gaziantep. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yıl onuncusu düzenlendi. Yöresel kutnu kumaşı ise geçtiğimiz günlerde Londra Moda Haftası’nda dü

Atlas - - Gezgİnce -

Gaziantep, 19-20 Ağustos 2017 tarihleri arasında 10. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival çerçevesinde bu yıl da çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Festival, Karkamış’ın Teketaşı Köyü’nde fıstık hasadı ile başladı. Hasada Türkiye’nin dört bir yanından 183 gurme ve şef katıldı, ayrıca yöreye özgü halk oyunları oynandı, Barak türküleri söylendi.

Hasatta işçilerle birlikte fıstık toplayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in “lezzet kenti” olma iddiasında ve bunu UNESCO’ya onaylatmasında

antepfıstığının önemli payı olduğunu söyledi.

Hasadın ardından tarlada kurulan çadırda “Türkiye’nin Gastronomi Profesyonelleri Mutfak Şefleri ve Yatırımcıları Antepfıstığı Hasadında Buluşuyor” konulu panel düzenlendi. Panelde antepfıstığının önemi ve yararlarının yanı sıra yöresel ürünler anlatıldı; Gaziantep’in 65 milyon dolarlık fıstık ihracatı yaptığı vurgulandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, antepfıstığının yetiştirilmesine ilişkin katılımcılara bilgi verdi. Panelde Cihan Çetinkaya, mutfak şefi Ebru Baybara, Türk Mutfağı Derneği Başkanı ve TİM Başkan Yardımcısı Tahsin Öztiryaki, Gökmen Sözen, yemek yazarı Ömür Akkor, Melih Şahinöz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfaklar Koordinatörü Doğa Çitçi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi MUSEM Koordinatörü Rağıp Güzelbey birer konuşma yaptı.

Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında şehirde ünlü isimlerin katılımıyla bir kortej yapıldı, Fıstık Parkı’nda konser düzenlendi, tiyatro oyunları sergilendi. Ayrıca En Bakımlı Bahçe Yarışması, Antepfıstığı Bilgi Yarışması, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) Yöresel Yemek Yarışması’nda bilgi ve beceriler yarıştı. GASMEK Yöresel Yemek Yarışması’nda aşçı adayları hünerlerini sergiledi. Eğitim kurslarında Aşçılık Kursu’na devam eden kursiyerler, festivalde Gaziantep’in ünlü mutfağından örnekler sundu. Kentin yöresel yemeklerinden biri olan, yörede “damat dolması” olarak bilinen kuzu içli kabak dolması yemeği gurmelerin beğenisine sunuldu.

KUTNU KUMAŞI LONDRA’DA

Gaziantep’in bir diğer kültür varlığı kutnu kumaşı eylül ayında Londra’da özel bir basın toplantısıyla yabancı kamuoyuna tanıtıldı. Ardından kutnu kumaşı Londra Moda Haftası’nda modacı Bora Aksu’nun hazırladığı defilede boy gösterdi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Londra’da yaptığı açıklamada kültürel mirasın geleceğe aktarılmasının öneminin altını çizdi ve Gaziantep’te 16. yüzyıldan bu yana dokunan, bir dönem Osmanlı padişahlarının kaftanlarının da dikildiği kutnu kumaşını İngiltere’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bora Aksu’nun Gaziantep’in meşhur kumaşı kutnudan ilham alarak tasarladığı 2018 İlkbahar-Yaz koleksiyonu, Londra Moda Haftası’nın ilk gününde büyük ilgi gördü. Turkuvaz, kırmızı, pembe, bebek mavisi ve kırık beyaz gibi renk çeşitlerinin tül, ipek ve kutnu kumaşıyla birlikte harmanlandığı yeni koleksiyon modaseverlerin beğenisini kazandı.

Aksu, kutnu kumaşının kendisi için büyük bir hazine olduğunu, yeni koleksiyonunun oluşmasında büyük etkisi bulunduğunu dile getirdi. Kutnu kumaşının, ipek çözgüler ile koton dokumalarını bir arada barındırması sebebiyle ilkbahar ve yaz döneminde de

rahatlıkla kullanılabileceğini, çok sağlıklı olduğunu belirten Bora Aksu, “Daha nice sezonda da kutnu kumaşını kullanacağım” dedi.

Kutnu Tanıtım Grubu Başkanı Jülide Konukoğlu, “Kumaşın Avrupa tanıtımına İngiltere’den başlamak güzel ve önemli, en büyük amacımız kutnu tezgâhları ve kutnu ustalarının sayısını artırmak” dedi. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu da “Gaziantep’in şu anda 6,3 milyar dolar ihracatı var, inanıyorum ki önümüzdeki beş altı yıl içinde kutnu kumaşının bu ihracatın artırılmasında payı olacaktır” şeklinde konuştu.

Gaziantep doğasına fıstık ağacı damgasını vuruyor. Şehir, önemli bir ekonomik kaynak olan antepfıstığının ihracatından 65 milyon dolarlık gelir elde ediyor.

Gaziantep’te 16. yüzyıldan bu yana dokunan özel bir kumaş kutnu. Bora Aksu’nun kutnu kumaşından ilham alarak tasarladığı 2018 İlkbaharYaz koleksiyonu, Londra Moda Haftası’nda boy gösterdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.