İklim değişikliği

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) iklim değişikliğinin etkilerini araştırmak için harekete geçti. İki yıl içinde Antalya’nın çağın en büyük sorunundan nasıl etkileneceği ve neler yapılması gerekeceği ortaya çıkacak.

Atlas - - Içindekiler -

Projenin tam adı “Antalya’nın Deniz ve Kıyılarının İklim Değişikliğine Adaptasyonu.” Türkiye ilk kez böyle bir proje için AB’den yardım alıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığı’nın yürütücüsü ve TÜDAV’ın proje ortağı olduğu projeye göre, Antalya’nın deniz ve kıyılarının iklim değişikliğine karşı risk yönetimi stratejisi hazırlanacak. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesini sağlayacak. Turizm, balıkçılık, biyolojik çeşitlilik, tarih ve doğal mirasları korumak için alınması gereken önlemler belirlenecek. TÜDAV’ın Başkanı İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Bayram Öztürk projenin başında olacak. Öztürk’ün verdiği bilgilere göre, Avrupa’da iklim değişikliğinin etkilerine karşı en hassas bölgelerin başında Akdeniz Havzası geliyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından yapılan son değerlendirmeler, Akdeniz Bölgesi’nin iklim değişikliğinden bu yüzyıl boyunca çok fazla etkileneceğini gösteriyor. Akdeniz’de iklim değişikliğinin oşinografik ve fiziksel yönleri birçok rapor ve bilimsel çalışmada tanımlanmış durumda. Ancak beklenen fiziksel ve kimyasal değişimin farklı bölge ve alt bölgelerdeki derecesi halen belirsiz. Bu nedenle, sosyoekonomik etkiler henüz tahmin edilemiyor.

Projenin ne gibi çıktıları olacağı ile ilgili Prof. Öztürk şunları söyledi: “Akdeniz’de diğer türleri yok eden aslanbalıkları hızla yayılıyor. Zararlı denizanaları hızla çoğalıyor. Taş mercanları sararıyor. Zaten belirli değişiklik var. Deniz suyu kaç santim yükselecek? Yükselirse Demre lahitlerini görebilecek miyiz? İklim değişikliği durumunda Kızıldeniz’den daha fazla tür gelir mi? Balıkçılığı nasıl etkiler? Ani rüzgârlar, ani yağmurlar sulak alanları nasıl etkiler? Sıcaklık artışı tropikleşmeyi nasıl hızlandırır? Akdeniz’e yeni gelen türlerle nasıl mücadele edilmelidir Günlük hayatımızı nasıl etkileyecek gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. Daha da önemlisi bunların izlenmesi ve bilimsel bir sonuçlarının çıkarılması gerekiyor. Dünyada bu çalışmalar yüzyıl önceden başlıyor. Bizde daha yeni başlıyor. Antalya’dan elde edilen sonuçları diğer kıyı kentlerinde de kullanacağız...”

Bilimsel çalışma kültürel ve tarihi açıdan da ele alınacak. Özellikle arkeoloji konusunda Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Havva Işık projeye danışmanlık yapacak.

Antalya, 8 bin 333 kilometreyle Türkiye’nin Muğla’dan sonra en uzun kıyı şeridine sahip ikinci ili. Bu proje, özellikle iklim değişikliğinin deniz çevresine ve kıyılarına olan etkilerine, dolayısıyla ekonomiye, kültürel mirasa ve biyoçeşitliliğe olan etkilere odaklanacak. Proje, Antalya bölgesi için pilot bir çalışma olarak planlanıyor. Fakat Akdeniz ve Ege’de bulunan tüm kıyı bölgelerinde uygulanması için örnek teşkil edeceği düşünülüyor

Antalya iline bağlı kıyı yerleşimlerinden Alanya ilçe merkezi de deniz seviyesindeki olası bir değişiklikten etkilenecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.