Atlas Kırklareli’nde

Atlas - - Içindekiler - YAZI: AYŞEGÜL PARLAYAN / FOTOĞRAFLAR: BÜLENT ÖZALP

Doğal ve tarihi değerleriyle son dönemde gezginlerin uğrak noktası haline gelen Kırklareli, 30 Eylül-1 Ekim 2017 tarihleri arasında Atlas ve Ford ortaklığıyla düzenlenen özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. “Kırklareli Keşif Gezisi”ne Atlas ve Ford ekiplerinin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerden çok sayıda basın mensubu katıldı.

Katılımcıları Demirköy’de Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu karşıladı. Kesimoğlu keşif ekibine yaptığı konuşmada ilin doğal ve tarihi zenginlikleri hakkında bilgi verdi:

“Kırklareli’nin keşfedilmemiş birçok yönü var. İğneada longoz ormanlarının dünyada çok az örneği bulunuyor. Bu doğa hazinesi maalesef nükleer ve termik santral yapımı ile yok edilmek isteniyor. Bu konuda çok bilinçliyiz, asla bölgemizin tahrip edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Nükleer santral, termik santral, çimento fabrikası gelince doğal güzellik maalesef ortadan kalkıyor. İğneada’da sırtınızı ormana veriyorsunuz, önünüz deniz. Dünyada çok nadir bulunan bir görüntü. Biraz daha aşağıdaki Dupnisa Mağarası dünyada çok az örneği bulunan bir mağara. Tarihi açıdan baktığınızda ise 93 Harbi’nden (1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı) kalma tabyalarımız var. Biz bir

sınır kentinde yaşıyoruz, bu kent zaman zaman işgaller yaşamış; Bulgarlar, Yunanlar, Ruslar gelmiş. Hangi kültürün etkisi altındaysa ondan da izler var. Mesela Kırklareli’nin Bulgar hâkimiyeti altında kaldığı dönemdeki ismi Lozengrad, üzüm şehriymiş. O dönemde bağcılık çok gelişmiş bir düzeyde. Fransa’daki bağlara 19. yüzyılın başında hastalık girince buradaki bağlar önem kazanıyor. Son zamanlarda bağcılığın yeniden geliştiğini görmekten de mutluluk duyuyoruz.”

Ford’un SUV modelleri Kuga, Edge ve pick-up modeli Ranger’larla yapılan iki günlük keşif turu yoğun yağış eşliğinde gerçekleşti. Gezinin birinci ziyaret noktası Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde yer alan Dupnisa Mağarası’ydı. Mağara, yaklaşık 4 milyon yıldan beri oluşum

ve gelişimini sürdüren büyük bir yeraltı sistemi. İçinde sürekli akışa sahip bir yeraltı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer iki metreyi aşan göller bulunan mağarada, zengin damla taş oluşumları yer alıyor. Süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonuna sahip olan ve dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit ve sütunlar, perde ve bayrak damla taşları, damla taş havuzları hayranlık uyandıran görüntü sunuyor. Dupnisa Mağarası’nın içinde bol bol fotoğraf çeken katılımcılar akşam saatlerinde Karadeniz kıyısındaki İğneada’ya ulaştı ve burada konakladı.

Keşif turunun ikinci gününde rota, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’ndan başladı. Yıldız (Istranca) Dağları’ndan doğup Karadeniz’e dökülen akarsuların getirdiği alüvyonların oluşturduğu longoz ormanları kendine has bir eko sistem yaratıyor. Meşe ve kızılağaçların yanı sıra orman içinde pek çok endemik bitki türü de bulunuyor. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı sınırlarında ayrıca beş ayrı göl yer alıyor. Longoz- da fotoğraf çeken katılımcılar sosyal medya üzerinden bölgenin doğal güzelliklerini takipçileriyle de paylaştı.

Ziyaretçilerin milli parktan sonraki durağı Türkiye’nin Bulgaristan sınırındaki en uç yerleşimi Beğendik Köyü oldu. Beğendik yakınında Karadeniz kıyısında mola veren ekip, rüzgâr ve yağmurla birlikte daha da hırçınlaşan dalgaları izledi. Katılımcıların son durağı ise Türkiye’nin Karadeniz sahilinin batı ucundaki Limanköy Feneri oldu. 1866 yılında Fransızlara yaptırılan deniz feneri, halk arasında İğneada Feneri veya Fransız Feneri olarak da adlandırılıyor. Yapıldığı yıllarda elektrik olmadığı için gazyağı ile aydınlatır ve kurma koluyla çalışırmış.

İki günlük keşif macerasından sonra İstanbul’a Demirköy üzerinden dönüldü. Yağışın güzergâhta meydana getirdiği zorluklara rağmen etkinliği rahatça tamamlayan katılımcılar, gezi sonunda Kırklareli’nin doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmenin mutluluğuyla vedalaştı

Keşif gezisinin duraklarından biri de Limanköy Deniz Feneri’ydi. Fransızlar tarafından 1866 yılında yapılan fener, denizcilere hâlâ yol gösteriyor.

Katılımcılar, ilin bereketli doğasını yağmurlu havada gezdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.