Acısını güneşten alır

Atlas - - Içindekiler -

Atlas, acı biberin tarihinin, kültürünün ve zorlu üretimi sürecinin izini sürdü.

Yaşar Kemal, Bu Diyar Baştan Başa’da bu satırları kaleme alalı çok zaman geçti. Bugün Gaziantep, gerçekten de “doğunun Paris’i” yakıştırmasını hak edecek bir kent albenisine sahip. Kale ve çevresi yakın zamanda dönüşüme uğramış, hanlar ve esnaf odaları tek tek elden geçirilmiş. Buralar eski şehrin en canlı çarşısı. Bakırcılar, çarıkçılar, kumaşçılar, baharatçılar... Sonra kahvehaneler ve illa ki kebapçılar sıra sıra ahşap kepenkli nostaljik dekorun içinde kümelenmiş. Baharat alacakların adresi belli. Elmacılar Han, Küpçü Han tarafına yollanıyoruz. Elli biberin yan yana ipe dizildiği halkalar top top, ton ton alıcı buluyor... Kırmızı pul biberin tarladan sofraya gelişinin uzun bir öyküsü var. Bir o kadar da zahmetli... Nereden geliyor bu kadar biber?

Türkiye’de üretilen biberin yüzde 70’inin Gaziantep’e bağlı İslahiye ve Nurdağ’da yetiştiğini öğrenince, soluğu Nurdağ Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar’ın yanında alıyoruz: “Hasat mevsimi ağustos ortasından ekim sonuna kadar. İklim müsait olursa üç kez toplanabiliyor bir tarladan. En büyük sorunumuz işçi sıkıntısı. El emeği yoğun. İsrail ve İspanya’da makineyle toplanıyor. Yurtdışında bir defada ilaç atılıyor, biber kızartılıyor ve tek seferde toplanıyor.” Peki, hangi biber daha iyi? Oda başkanı Belpınar; İspanya ve Hindistan’dan ithal biber geldiğini, ama hiçbirinin bizimkinin tat ve aromasını vermediğini söylüyor: “Maraş’tan tut Kırıkhan’a kadar olan Akdeniz kuşağında çok güzel kırmızı biber olur.” Ancak bir de şikâyeti var: “Gerek güneydoğu, gerek Adana acıyı sever. Ama ne yazık ki batı acıyı sevmiyor, acıyı yeteri kadar tanımıyor. Örneğin beş yıldızlı lüks otellerde masada biberi bulamazsınız, talep üzerine gelir. Ama bir ketçabı bulundururlar, soslar bulunur. Natürel biberin kalitelisini kullanmaları lazım. Hayvancılıkta Nurdağ ciddi manada iyi bir konumda, o yüzden hayvansal gübrelemeye dikkat ediyoruz.”

“UzaktanAntepgözüktü.Antep’indörtbiryanıkırmızıtoprak. Kırmızıtepeler.Gümüşizeytinlikler,sarıyaçalanbiryeşillikbağlar... Antep’inüstündesütbeyazbulutlar.Yeşilinenyeşili,kırmızınınen kırmızısıAnteptoprağı...Girerkenyenibirşehregiriyorsun.Birkoku geliyorburnuna,biberkokusu.Dükkânlardanfışkırankebapkokusu, yağlıetkokusu.Biberdedimde,biberyemerekoruAntep’te.Her evyılda3000’le10.000arasıbiberkurutuyor.Öyledebirbiberki, amanallah...Birdirheminiağzınasokamazsın.Heryerinbirâdetivar. Anteplileravuçavuçyiyorlar!”

Cafer Yıldırım’ın da en büyük derdi “işçi sıkıntısı”. Kendisi acı biberi işleyip sofralara ulaştıran tesislerden birinin sahibi. “Suriyeliler olmasa fabrikayı kapamak zorunda kalırdım” diyor. “İşçi sıkıntısı” biber üreticilerinin acı bir gerçeği! Ve tabii o gerçeğin diğer yüzünde bir de “işçinin sıkıntısı” var. Biberden para kazanılabileceğini düşünmüyor bölgenin yerlisi. Mesela üzümde çalışan yerli işçi, ancak çok sonra, üzüm hasadı bitince biber işine dahil olurmuş. İslahiye’de amele yevmiyeleri kilo başına üç-dört ku- ruş. Mesai sabah sekiz, akşam dört. Günde 200 kilo toplayabilen bir işçinin gündeliği sekiz lira. Fabrikada çalışan, kurutma işini yürüten işçinin günlüğü ise 50 lira. Çöp çekenler, yani biberin sapını ayıranlar ise yine kilo başına üç-üç buçuk kuruş kazanıyorlar. Otoyol kenarından ufka uzanan bereketli tarlalar, yediden yetmişe çömelmiş insan kümeleri… Hepsi de Suriyeli. Hal, hatır soracak oluyoruz. Ağızlarından dökülen sadece tek bir cümle: “Çok şükür!”

İslahiye’de memur izinleri hasat zamanına

“Eski biberler de artık yok” diyor Şanlıurfalılar. Söylediklerine göre tohumlarla oynamışlar, biberin de tadı kaçmış.

göre ayarlanmış. İmece usulü, halen bölgenin temel düsturu. Çiftçiler ve üreticiler arasında birlik ve beraberlik had safhada. İslahiye aynı zamanda zeytin, üzüm ve inciriyle de öne çıkan bir yöre. Batı illerine daha çok iri yağlı biber gönderiliyor. İstanbul’da nem olduğu için yağlı biberin tercih edildiğini söylüyorlar. Karadeniz ve İç Anadolu’nun tercihi ise kuru pul biberden yana. Doğu Anadolu’da yağlı yaprak tüketiliyormuş. Antep ve Güneydoğu Anadolu’da ise ince kıyım, ev tipi. Bu biber, çekirdeğinden ayrıştırılıp işlenen ve “ipek” diye tabir edilen bir biber tipi. Bölge halkı bundan başkasını ağzına sürmezmiş! Tabii illa ki acısı da yerinde olacak. Saf, yani ipek biberin fabrika satış fiyatı 14 ile 24 lira arasında geziniyor. İstanbul’da semt pazarında aynı biber 45-50 liradan alıcı buluyor... Biber halen bildiğimiz eski biber, ama eski çiftçi artık yok. Kurumadan, kızarmadan, ham, olgunlaşmamış biberlerin piyasa baskısıyla erkenden tarladan toplanıp fabrikalara getirilmesinden şikâyetçiler. Kızarmamış, yeşil biberler ne mi yapılıyor? Çöp oluyor. Anlaşılan o ki yeşil biberle işleri pek yok!

Taksiciden al haberi derler ya, acının bölge insanı için ne ifade ettiğini de veciz bir şekilde şoför Mehmet Keyfli’den dinliyoruz. “Hani bir şeye bakarsın, bazen bakmak için bakarsın, bazen görmek için bakarsın ya... Acı da o hesap. Olmasa, aç kalmam yani. Ama canın isteyerek yemek yemezsin. Sadece doymak için yemek var, bir de zevk için tadına vararak, hazzını alarak yemek...” Ama onun da biberden yana şikâyeti var: “Eski biberler de artık yok ya, neyse!” Kiminle konuşsanız “eski biberler artık kalmadı” yakınması var. İyi de nereye gitti o “eski biberler”? Çiftçilerden biri açıklıyor işin sebebini. Meselenin özü tohuma dayanıyor: “Eski Urfa biberinin tadı yok, içindeki o sarı damar köze değdi mi nefis bir koku yayılırdı. Onu alamıyoruz artık. İsrail tohumlarla oynadı. Görüntü var, ama tat yok. Domates bozuldu, salatalık da öyle. Şurada kestin miydi, kokusu mahalleye yayılırdı.” Şimdilerde eski tohumları arayıp bulma peşine düşmüşler. “Ama o da nereye kadar. Geçti, toprak değişti bir kere...”

ANATOMI VE ACI SEANSLARI

Şanlıurfa biberi, nam-ı diğer isot... Kökeni “sıcak-ot”a mı dayanıyor gerçekten? İyisi mi, Urfa’ya varıp yerlisinden dinleyelim bir de. Urfa kazan biz kepçe; çeperden merkeze yol almak en iyisi... Sönmüş bir yanardağ olan Karacadağ’ın

Siverek’te hasat mevsimi eylül sonuna kadar sürüyor. Kuruturken kararan biber, çiğ köfte için tercih ediliyor.

batısında, Fırat’a doğru uzanan bölgede, Diyarbakır-Şanlıurfa-Adıyaman arasındaki üçgende kurulmuş Siverek hattındayız. Yörenin biberi çok meşhur ve bölge halkı bibere çok düşkün. Siverek, Şanlıurfa’nın en büyük ilçesi. Dahası, 250 binlik nüfusuyla bölgedeki on şehirden kalabalık.

Rehberimiz Mustafa Koşar. Kendisi hamarat bir ziraat mühendisi. “Buranın biberi top gibidir, sivri olmaz,” diye başlıyor izahata. Sivri olan biber pek yaygın değil Şanlıurfa’da. Sonradan Adana’dan gelmiş. Fakat Adana’dan gelen bir tek biber değil. “İklimimiz de değişiyor. Yavaş yavaş Adana havasına dönüyoruz,” diye dertleniyor Mustafa Bey. Sulamanın artması nemi yükseltmeye başlamış. “Biber küçük çiftçinin ürünü” diye devam ediyor. Bir dönüm biberden damlama sulama sayesinde ortalama üç dört ton verim sağlanıyor. Pazar değeri, kilo başına 60 kuruşla 1 lira arasında değişiyor. Büyük çiftçilerse daha çok makinalarla üretimi yapılan ve bakımı, hasadı ve pazara çıkana dek tüm koşulları kolay olan pamuğa yöneliyor.”

Hasat mevsimi eylülün sonuna kadar sürecek. O esnada haftada üç dört kez tarlaya girilecek. Siverek’in Çadırlı Köyü’nde Aziz Kaşka’yı iş başında yakalıyoruz. Hemen bir kaçak çay demleniyor. Gençlerden biri bostana varıp, “gelin karpuzu” denilen iri kıyım olanlardan birini sırtlanıp ortaya getiriyor. İsotluk biberin nasıl işlendiğini merak ediyoruz, o da anlatıyor: “Tarladan toplanan biberler bir güzel yıkanıp, eve getiriliyor. Silkelenip, içi boşaltılıyor. Bunları tohumluğa ayırıyoruz. Biberleri güneş gören, temiz, beton bir zemine sereriz. İki üç gün bekletildikten sonra naylon torbalarda toplanıyor. Zamanla biber kararmaya başlıyor. Kırmızısı da, karası da kullanılıyor. Çiğ köfte için tercih edilen kararmış olanı. Tam kuruduktan sonra makinadan çekiliyor. Kullanacağın kadarı hakiki zeytinyağı ile karıştırılıyor. Örneğin, biz yedi kişilik bir aileyiz, bir ayda üç kilo tüketi-

“İki türlü acı var burada, kan davaları, cinayetler... Burası acı bir coğrafya. Sofradaki acıya yönelmemiz lazım, yürektekine değil.”

yoruz. Her bir çiğ köfteye şu çaydanlık kadar biber koyuyoruz. Et ve biber eşit miktarda yani. Ovadayız, ama her tür hazırlığımız var, akşama kalırsanız sıkıntı yok.”

Ağlayan bebeğe isot verme hikâyesi de efsane değil gerçekmiş! “Bizim çocuklar alışmış” diyorlar. Doğal biber olduğu için zarar vermiyormuş: “Mide yanması mı? Kansere karşı ilaçtır bu, iştah açar. A ve C vitamini açısından bir hazine. Limondan yedi kat daha zengin!”

Siverek’in Başbük Köyü Muhtarı Hüseyin Palice’ye konuk oluyoruz ardından. Yine hemen bir çay demleniyor. Yanında da bal tadında kavun. Kış ortasında fidan ekimine giriştiklerini ve bu sayede erkencilik sağladıklarını anlatıyor:

“Erken yetiştirirsen fiyatlar yüksek oluyor. İyi bakımını yaparsan dönümünden iki üç bin lira kazanıyoruz. Her işten iyi. Çok iyi verim elde ediyoruz. Bu köyün biberleri mükemmel. Üstelik biber tarımının diğer bitkilere göre zor olması sebebiyle ciddi sayıda istihdam sağlıyor. Arazisi olmayanlara ekmek kapısı... Karacadağ bölgesine yakın olduğumuz için kışın soğuk olur burası. O yüzden seracılık yapamıyoruz. Ama hormon mormon da kullanmıyoruz yani, kendi haliyle güneşte yetişiyor. Gündüz sıcak, gece serin olur burası. Biber istirahat ediyor. Hal pazarına gidersen biberimizin değerini görürsün.”

Hal pazarı bekleyebilir. Selam vermek icap eden birileri var. Tarihi Cincikli Hamamı’nı

mesken tutmuş Siverek Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde meslektaşlar ile acılar ve biberler üzerine hasbihal ediyoruz. (Müteşebbis başkan Mustafa Gülpınar’ın eline sağlık, mekân bir kültür sanat vahasına dönüştürülmüş.) Abdullah Hakan Lale bamteline dokunuyor: “İki türlü acı var burada. Yaşanan cinayetler, aşiretlerin kangren olmuş kan davaları ile burası gerçekten acı bir coğrafya. Sofradaki acıya yönelmemiz lazım, yürekteki acıya değil.” Bir başkası, “Türkülerimiz de acıdır. Ağıttır. Hangi dilde olursa olsun” diyor: “Ama biber üzerinden acının edebiyatı yapılmaz, çünkü bu bize acı gelmiyor. Bu bir lezzet. Dert edilen bir şey değil. Burada kimse acısını direkt bibere atıf yaparak dile getirmez. Ara sıcak sayarlar. Acıyı çiğ köftede ararlar. Siverekli ise acıyı tava kebapta arar. Domates, biber, et, yoğun pul biber kullanılarak meşe odunu ateşinde pişirilir.” Urfalı, acıyı ciğerde seviyor. Ciğer şişleri ateşe verilmeden önce pul bibere bandırılıyor. Bu biberi diğerlerinden ayıran bir özelliği var. Acısı insanı helak etmiyor. Sabahları fırın tezgâhları biberle dolu. Közlenmiş biber sabah kahvaltısının da vazgeçilmezi. Mustafa Karayel işin sosyo-psikolojik boyutuna parmak basıyor: “Hilvan’da acı seansları yapılır. Biberin acısını ararlar. Bir araya geldiklerinde yedikleri acının şiddeti artsın diye üzerine sımsıcak çay içerler. Damak içi, ağız tadı dağlansın isterler. Bunun fanatikleri var. Bu bir güç gösterisi aslında. Gözün-

den yaş gelmeden, öf, pöf etmeden yiyebilmek güç gösterisidir. Bazen inan, dudağın morarıyor, elin yüzün yanıyor, yine de ses etmiyorsun.” Ferit Akçalı da biyolojik bir açılım getiriyor sohbete: “İsrail isotu dediğimiz bir biber var. Çok acı. Kutu kutu getiriyorlar. Kışın onu yeriz. Ama bu biber bizim anatomimize çok uyumlu değil. Doğal değil. Şişirir. Direkt deriyi yakar. Çok tüketilen bir biber değil zaten. Her tarafın yanar. Urfa biberi ağız içinde hemen deriye işleyen bir biber türü değil. Biz biberin acısını tuvalete gittiğimiz zaman anlıyoruz. Bağırsaklar bozuluyor, ishal yapıyor. Çıkışından anlıyoruz, ya bu biber acıymış diye. Acının testi odur yani.”

BAĞIMLILIK YAPAN AROMA

Peki ya, şu “biberin eski tadı yok” mevzuu. Nedir aslı astarı? Diğer yaş sebze ve meyvelerde verimi yüksek olan hibrit türlerin arayışı süredursun, biber bahsinde işlerin farklı yürüdüğünü öğreniyoruz Mustafa Koşar’dan: “Eski biber tohumları koruma altına alındı. Mümkün mertebe dışarıdan tür değişikliğine gidilmiyor, çeşit karıştırmadan Urfa yerli biberi yaşatılmaya çalışılıyor. Kırsalda hâkim olan bu. Bir başka türü dışarıdan getirip burada ne satma, ne pazarlama şansınız var. Dolayısıyla kendi içinde kapalı bir havza olduğu için o eski kültürü sürdürüyor. Araştırma enstitüleri Urfa biberinin tescilini

yaptı. Mesela Adana’daki acının tarifiyle burasının acı tarifi çok farklı. Şanlıurfa’da acı biberi yerseniz saatlerce su içmek istersiniz.”

Biberin, Amerika’nın keşfiyle Meksika’dan Avrupa’ya yayıldığı bilinir. Bu coğrafyada acının mutfak kültüründe nasıl ve neden bu denli karşılık bulduğunu merak ediyoruz. “İklim, beslenme kültürü, insanların anatomik yapısı, genleri yaşadığı coğrafyanın tesirinde kalır” diyor Mustafa Karayel: “Birçok kişi öf pöf eder, boncuk boncuk terler, ama bırakamaz da. Çocukluktan kalma alışkanlıklar, o bilgi ömür boyu kalıcı oluyor. Renginden, şeklinden, pişirdiğinde yaydığı kokudan kendi biberimizi tanırız. Çocukların dişleri kaşınır ya, oğluma dişleri kaşındığında verdim eline biberi, alıştı valla. Kaldı ki daha annesi gebeyken tanışıyor o lezzetle.”

Vaktiyle kimse önemli bir araziyi alıp da biber ekmezmiş. Kullanılmayacak neresi varsa orası değerlendirilirmiş. Pazara yönelik bir durum yokmuş. Yağmur ve güneşin yettiği, kendiliğinden biten bir bitki türüymüş biber. “Çok sulanmazdı zaten” diyorlar, “çok suladığında acısını öldürüyorsun, yumuşatıyor biberi. Günümüzde biber büyük olmalı gibi bir yanılgı var, su veriyoruz, gübre veriyoruz, mısıra yetişecek kadar şişiriyoruz”.

Halden çuvallarla taze biber alışverişi yapan bir Urfalı yolun karşısında biberi tokmakla öğü- ten kadınlara teslim ediyor “kıymetlisini”. Şanlıurfa’da en çok Sırrın Mahallesi’nde biberin sapı ve çekirdeği birbirinden ayrılıyor. Kurutmalık sergi alanları kilometrelerce uzayıp gidiyor.

Bir süre sonra Antep yolu üzerinde Şanlıurfa gıda imalatçıları bölgesine vasıl oluyoruz. İsotsan’dan Mehmet Işıkay “isot yakma”nın püf noktalarına değiniyor: “Aflatoksin demek, nem demek. Nem de küf mantarı demek. Çuvalın içinde bir gram nem bile kıvılcım gibi yayılıp tüm biber çuvalını mahvetmeye yetiyor. Aflatoksin, günümüzün en kanserojen maddelerin-

Meğer Adana’nın nemli havasından ötürü kurutmalık biber olmazmış, Adanalı sevdiği acı biberi başka yerden getirtmek zorunda!

den biri. O yüzden güneşte kurutulmuş mal sürekli birinci sırada tercih ediliyor.” Aksırıp tıksırmaktan kendimizi dışarı zor atıyoruz. Maske filan nafile... Derken bir reçel lafı dolanıyor ortalıkta. Meğer reçel dedikleri salçadan başka bir şey değilmiş! Güneşte kurutulup biberin özüne ulaştıkları bir işlem. Glikozu kendinden. Bizim ziraat mühendisi, “bu aroma bağımlılık yapıyor, bu da bizim kolamız” diyerek kahkahayı basıyor. “Çocukların en çok istediği şey budur. Dört yumurta iki kaşık salça bitti. Bal, kaymak, reçel koy sofraya, acı varken dokunan olmaz. Hazır salçaların belli bir ömrü var. Bir kez açınca belli bir sürede tüketmezsen, üstü küflenmeye başlar. Bizim salçaları iki yıl bırak, en fazla kurur.”

Urfa’nın acı tarifinden sonra Çukurova’ya doğru yola koyuluyoruz. Fakat şu hayret verici bilgiyle: Adanalı o çok sevdiği biberi başka yerden temin etmek zorundaymış. Meğer Adana’nın nemli havasından ötürü orada kurutmalık biber olmazmış. Evet, Adanalı acıyı sever, kebabı acıdır, süs biberi, turşuluk biberi acıdır, ama orada yetişmiyor işte.

ÇOCUK BÜYÜTÜR GIBI

Adana’nın 50 kilometre kuzeybatısında 62 mahalleden müteşekkil, 22 bin nüfuslu bir ilçe Karaisalı. 1835’te belediye olmuş, zaman içinde Adana merkeze bugünkü nüfusunun 10 katı kadar göç vermiş. Burası, meşhur Varda Köprüsü’ne ev sahipliği yaptığı için de biliniyor. İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak amacıyla 1912’de Almanlar tarafından inşa edildiğinden Alman Köprüsü olarak da bilinen kartpostal güzeli. Hani en son James Bond’un “Skyfall” serisinde arz-ı endam etmiş köprü.

Mevzumuza dönelim; salçalık biber deyince, Karaisalı, İzmir ve Bursa ile birlikte Türkiye’deki üç adresten biri. Burada biber sezonu ağustostan kasım sonuna dek beş el hasat geçiriyor.

konusunda ağız birliği var. Aile işletmeciliği ve emek yoğun bir iş söz konusu. Türkiye’nin temel göç mekaniği burada da işlemiş, kırsalda genç nüfus kalmamış, halk ovaya kaymış.

Tertemiz, ışıl ışıl bir ilçe burası. Belediye başkanı Süleyman Aslan’dan dinliyoruz: “Diplomalı işsizler çoğaldı, sekiz yıl eğitim sonrası herkes iyi kötü üniversite okuyor. Sonra kimse gelip de çapa yapmak istemiyor. Bölgenin temel geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve orman işçiliği. Turizm dördüncü sırada. Şelaleler ve akarsular diyarı...” Bölgenin mikro klima özelliği var! İlçeye tepeden bakan Toroslar’ın etekleri hep yabani zeytin plantasyonlarıyla dolu. Tarımsal faaliyet, kaba ve ince tarım olmak üzere ikiye ayrılmış. Buğday, ayçiçeği, karpuz kaba tarım. Biber, domates ve sera ürünleri ince işçilik gerektiriyor. Bölgeye dışarıdan gelen memurlar dışında kimsenin marketten biber, ya da salça aldığı yok. Nasıl olsun ki? Damlarda, naylonlara sarılı düzenekler içinde doğal biber kurutması yapılıyor. Güneşe serilen biber salçasının suyu buhar olup giderken güneşin enerjisini içine emen salçanın tadına doyum olmuyor.

Salça işi meşakkatli iş: 100 kilo biberden 20 kilo salça çıkıyor. Urfa ve Antep biberine nazaran daha boylu boslu, rayihalı, bordoya çalan kıpkırmızı renkte bir biber bu... Süs biber, turşuluk biber üretimi ise her evde var. Başkanın makam odasının pencere dibinde bile birkaç saksıda yetiştirdiği biberleri görmüştük. Üstelik “yedi kardeş” olarak bilinen yörenin en acı türü. Urfa ve Antep’ten kulağımızda yer etmiş bir laf burada nakarat yapıyor. “Biber bakımı, çocuk bakımı gibidir. Sıcak olduğunda üstünü açarız, soğuk olduğunda üstünü örteriz.” Karaisalı biberde öyle bir marka olmuş ki, sezon açıldı mı etrafta satılan tüm biberlerin adının Karaisalı olduğunu söylüyorlar. “Halbuki alakası yok” diyorlar, içinde hafiften bir övünme barındıran o gülümsemeleriyle.

Adana sıcakları malumunuz. Asabiyete kesmeleri belki ondandır. Güneşe silah sıkan mı ararsınız, arabasına ev tipi klima bağlayan mı... Gerçekten de insanı nefes almakta yer yer zorlayan türden bir sıcak. Belki de nemdendir! Uzatılan bayram tatili ile birlikte Adana boşalmış. Adanalı çareyi yaylaya, ya da deniz kenarına gitmekte bulmuş. Karaisalı dönüşünde çevreyolu kenarında toplu konutların olduğu mahalleden içeri dalarken minibüstekilerden biri noktayı koyuyor: “Kurban Bayramı’nda Adana’ya gelmiş olsanız, Adana yanıyor zannedersiniz.” Hayır mecazen değil. “Adana’ya bir sis çöker, tüm balkonlarda mangallar yanar.”

O zaman son olarak güzel bir salça tarifi verelim size. Ne demiştik? 100 kilo biberden 20 kilo salça elde ediliyor. Yani oran beşe bir. Önce biberlerin içini tek tek alacaksınız. Gözünüz korkmasın, işin en meşakkatli safhası da bu. Sonra biberler makinede çekilip püreye döndürülecek. (kimi hanelerde bu biber kurutulduktan sonra eski usul -kepek ayırmayankara değirmende öğütülüyor.) Geldik güneşe sermeden önceki son safhaya, tuz katma işlemine. Bu defaki oranımızsa 20’ye bir. Yani 100 kilogram biber kullandıysak 5 kilogram tuza ihtiyacımız var. Sonrası kurutma aşaması. Artık, salçamızın her yeri eşit kurusun, güneşe iyice doysun diye arada bir iyice karıştırıp alt üst etmek dışında bir şey yapmamıza gerek yok. Karıştırması sizden, lezzeti güneşten. Afiyet olsun!

Biber tarlasında çalışan kadınlar acı biberin uçuşan polenlerini solumamak için çareyi yüzlerini örtmekte bulmuş (karşı sayfada). Gaziantep Nizip’te acı biberler kurutuluyor (solda).

Gaziantep İslahiye’de bir genç kız kurutulmak üzere sergiye leğenle biber taşıyor.

Şanlıurfa sanayi bölgesindeki bir fabrikada kurutulmuş isot biberi öğütülüp sofralık pul biber haline getirilmek üzere paletlere yükleniyor.

Şanlıurfa’nın yeni hal pazarında köylerden yeni gelmiş isot biberleri (üstte, solda). Adana, Karaisalı’da doğal yollarla çatılarda biber üretiliyor (üstte).

Bölgede üretilen pul biber ve isot ülkenin her tarafına gönderiliyor (üstte). Şanlırfa’da bir öğle spesiyali. Sabahları kahvaltılık isot közleyen esnaf fırınları, öğle yemeği için müşterilerin getirdiği tepsi kebaplarını pişiriyor (altta). Adana kebabının başlıca eşlikçisi şalgam suyu. Neredeyse her kebapçının yanı başında bir şalgam suyu arabası var (karşı sayfada).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.