Acı biberin hikâyesi

Atlas - - Edİtör -

Amerika kıtasının keşfinden sonra Avrupa’ya ve Güney Asya’ya taşınan acı biber bizim coğrafyamıza ne zaman geldi? Yemeklerde ve salatalarda ne kadar süredir kullanılıyor? Avrupa’da ilk İspanya’ya girdiği kabul edilen biber hangi yolu kullanarak Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde yetiştirilir hale geldi? Yemek ve Kültür dergisi yayıncısı Musa Dağdeviren’e göre 1800’ lü yılların ilk yarısından önce Osmanlı’nın mutfak kültüründe acı bibere neredeyse hiç rastlanmıyor. Biber olarak yemeklerde geçen ise karabiber. 1844 tarihli Melceüt Tabbahin ( Aşçıların Sığınağı) kitabında biber salatası ve biber turşusunda acı biberle karşılıyoruz. Peki nasıl oldu da acı biber 200 yıla yakın zaman içinde Adana, Şanlıurfa, Gaziantep Kahramanmaraş, Antakya ve çevresinde bu kadar yaygın bir şekilde yetiştirilir ve tüketilir oldu? Bununla da kalmadı bölge insanının yaşamının vazgeçilmez parçası oldu. Şahan Nuhoğlu ve Serkan Seymen’den oluşan Atlas ekibi, biberin Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep çevresinde günlük hayattaki yerinden hasadına, güneş altında kurutulmasından sofraya gelişine kadarki aşamaları araştırdı ve fotoğrafladı.

Bu sayıda gıda coğrafyasına dair bir başka konu usta fotoğrafçı İzzet Keribar’dan. Vietnam’ın kuzeybatısındaki Sa Pa kasabasında pirinç hasadını görüntüleyen Keribar’ın objektifine takılan kareler hem pirinç yetiştirmenin güçlüklerini gözler önüne seriyor, hem de sıra dışı manzaralar sunuyor.

Kültür tarihi çalışmalarından ve Atlas Tarih’teki yazılarından tanıdığımız Gökhan Akçura ve Hakan Akçura, dünyanın en uzun sanat galerisi olarak adlandırılan Stockholm’deki metro istasyonlarında duvar resimlerini taşıyor derginin sayfalarına.

Önümüzdeki yıl Ilısu baraj gölünün suları altında kalacak Hasankeyf ’te tehlike altındaki doğal hayatın bir başka yönünü Selim Kaya yazdı ve fotoğrafladı: Hasankeyf ’in akbabaları.

Bu sayıda ayrıca Barış Koca, Kızılırmak Deltası’ndaki Galeriç Longozu’nu, Yıldırım Güngör Istranca Ormanları’nı, İlker Cihat Çatak Çekya’daki Moravya bölgesini aktarıyor.

Yeni sayımızda Ersin Demirel de dergiyle birlikte tüm okurlarımıza Sonbaharın Yürüyüş Rotaları kitapçığını hazırladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.