Küresel ısınmaya karşı Elbruz Dağı’nda

Küresel ısınmayla mücadele çabalarına destek vermek amacıyla Arçelik’ten bir ekip, 5 bin 642 metrelik Elbruz Dağı’na tırmandı. Tırmanışın hazırlık ve zirve etaplarıyla etkinlik amaçlarını ekipten Oğuzhan Öztürk’e sorduk.

Atlas - - Panorama - RÖPORTAJ: M. TÜRKER ERŞEN

Tırmanışın amacı, dikkat çekmeyi istediğiniz noktalar hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Gezegenimizin iklimini dengeleyen buz kütlelerindeki kayıplar alarm veriyor. Kutuplardaki buzul seviyesi 1979’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. İki kutupta Meksika’dan daha büyük miktarda buz örtüsünü kaybetmiş durumdayız. Biz de buzulların erimesine dikkat çekmek, 145 ülkede faaliyet gösteren Arçelik’in “Dünyaya Saygılı, Dünya’da Saygın” vizyonunu, zirve iddiasını göstermek ve takım olmanın önemini daha iyi kavramak üzere bu tırmanışı gerçekleştirdik.

Dağcılık ve Elbruz Dağı tırmanışı, doğa koruma çabalarına destek verme hedefi açısından nasıl bir yere sahipti?

Kafkasya, dünyanın en güzel coğrafyalarından biri, inanılmaz bir doğaya sahip. Elbruz Dağı 5 bin 642 metre yüksekliğiyle dünyanın da en yüksek zirveleri arasında yer alıyor. Elbruz, son 50 yılda buzullarının yarısını kaybetmiş. Bu açıdan bakıldığında Elbruz’a tırmanmamızın ayrı bir önemi de var. Zirvede “yaşadığımız dünyaya saygılı olun” mesajını vermek istedik, Elbruz’un zirvesinde “Global Isınmaya Karşı Çıkış” yazılı pankartımızı açtık.

İş arkadaşlarından oluşan bir ekibin böyle bir tırmanışa birlikte imza atması nasıl bir deneyimdi?

Elbruz yolculuğumuzda bir takım olmayı ve takım

olarak başarmayı deneyimledik. Zorluklar karşısında disiplin ve kararlılıkla yılmadık. Dağ, iş hayatının ekstrem bir simülasyonu gibi. Hedef öncesinde çok iyi çalışmak, plan yapmak, takımı oluşturmak, motive edebilmek, çok iyi iş bölümü yapmak ve yardımlaşmak kritik önemde. İşbirliğinde yaşanan en ufak bir problem işleri herkes için zor ve tehlikeli hale getiriyor. Değişen koşullarda hızlı karar almak gerekiyor. Konfor alanının dışına çıkmayı ve bunun sonuçlarını daha iyi görüyorsunuz. Eksi 25 derecede, saatte 20-45 kilometre hızla, esen rüzgârda karanlıkta yürümek insanın sınırlarını zorluyor. Bu zorluğu ancak yüksek kararlılıkla aşmak mümkün. Elbruz’a tırmanışımız sırasında özellikle zirveye yaklaştığımızda her adım zorlaştı. Ancak birbirimizi motive ederek üstesinden geldik. Başarmak, hele ki ekibin tümüyle birlikte başarmak, inanılmaz bir duyguydu. Zirveye, oğlum Dağhan ile tırmanmak da bize farklı duygular yaşattı. Baba-oğul dayanışma içinde hareket ettiğimiz, birbirimizi çok daha iyi anlayabildiğimiz, yaşam boyu sürecek eşsiz bir deneyim yaşadık.

Daha önce Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’ya da tırmanmıştınız, o etkinlikten bahseder misiniz?

2011 yılında da, yine küresel ısınmaya ve kuraklığa dikkat çekmek için 12 kişilik bir ekip dünyanın en yüksek zirvelerinden Kilimanjaro’ya tırmanmıştık. 5 bin 895 metre yüksekliğindeki Kilimanjaro, Afrika kıtasının en yüksek dağı ve 1912-2011 yılları arasında buzullarının yüzde 85’i erimiş ve 2020’ye kadar Kilimanjaro’daki buzulların tamamen yok olmasından endişe ediliyor. Küresel ısınmaya dikkat çekmek için Kilimanjaro’ya tekrar tırmanmayı planlıyoruz.

Bundan sonra ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Arçelik A.Ş olarak, Türkiye operasyonlarımızda sera gazı emisyonlarını 2016 yılında 2010 yılına göre yüzde 56 oranında azalttık. 2025 yılı itibariyle üretimde tamamen karbon nötr bir şirket olmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir bir dünya için enerji verimliliği de büyük önem taşıyor. Türkiye’deki fabrikalarımızda yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilen elektrik payını yüzde 88’e çıkarttık, 2020’de kullandığımız elektriğin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı planlıyoruz. Dünyanın en büyük küresel iklim değişikliği verisine sahip, bağımsız uluslararası kuruluş olan Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP), en iyi performansa sahip şirketlere yer verdiği Global A listesine hem iklim değişikliğiyle mücadele, hem de su verimliği alanında giren ilk ve tek Türk şirket olduk. Çevreyi koruma ve küresel ısınmaya karşı mücadelemiz devam edecek. Yeni zirvelere tırmanacağız. Kilimanjaro, Everest, Güney Amerika’da Aconcagua, Antarktika’da Vinson, Kuzey Amerika’da Mckinley ve Avustralya’da Carstensz dağlarına tırmanmayı planlıyoruz

Rusya topraklarındaki Elbruz Dağı’na 21-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen tırmanışa Arçelik A.Ş. Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk (en sağda), Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grup Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu (ortada), Beko Tayland Fabrikası’nda Ar-Ge Uzmanı Erhan Kasapoğlu’nun aralarında bulunduğu 10 kişilik bir ekip katıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.