Yolun dışında İzmir’den Samsun’a

Transanatolia Rally Raid, 19-26 Ağustos 2017 tarihlerinde İzmir ve Samsun arasında zorlu bir parkurda gerçekleşti.

Atlas - - Panorama - YAZI: ORHAN ÇELEN / FOTOĞRAFLAR: DORUK SEYMEN

İlk defa 1979 yılında Paris Dakar arasında yapılan Dakar Rallisi ile başlayan rally raid organizasyonları motosiklet, atv, 4x4, kamyon gibi arazide hareket etme kabiliyetine sahip araçların birlikte yarıştığı uzun soluklu bir etkinlik. Anadolu’yu kat eden Transanatolia Rally Raid de 19-26 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleşti.

19 Ağustos 2017. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İzfaş Fuar Alanı’ndayız. Ekiplerin idari ve teknik kontrolleri ve yarışta kullanılacak uydu takip sistemlerinin montajları tamamlandıktan sonra 100’den fazla araçtan oluşan görkemli bir konvoy ile start seramonisinin yapılacağı İzmir Fuarı Lozan Kapısı’na hareket ediyoruz. Startın verilmesiyle Transanatolia 2017 başlıyor.

20 Ağustos 2017. Yarışmanın navigasyonu ve uzunluğu ile zorlu etaplarından biri olan İzmir Ödemiş arasındaki 130 kilometrelik ilk etabın startı 6.30’da. Mobil yarışma merkezi ve yol üzerinde bulunan güvenlik ve acil müdahale ekipleri ile irtibat kurduğumuz bir noktada etabın akışını takip ediyoruz. İkinci etabı tamamlayarak Nazilli’ye ulaşan yarışmacılar transfer etabını geçerken biz de üçüncü etabın en zorlu bölümünde yerimizi alıyoruz. Etabın son 12 kilometresi Muğla ilinde Mortuma Çayı Vadisi’nin içinde. Derin su geçişleri, çamur taşlı zemin ve zorlu navigasyon yarışmacıları zorlayacak. Yol notunun dışına çıkarak derin suya ve çamura batan yarışmacıların kurtarma ekipleri tarafından kurtarılması, yol kaybeden yarışmacıların etaba dönmesi ile etap tamamlanıyor. 21 Ağustos 2017. Saat 5.30. Henüz karanlık ama yağmur dinmiş, etrafımızdaki hafif sis tabakası içinde servis alanında yoğun bir çalışma var. İlk etap Çameli- Altınyayla arasında sedir ormanları içinde ve antik kervan yollarını takip ediyor. İkinci etapta ise yarışmacılar Toros Dağları ile tanışıyor. Seki Temel Köyü’nden start alan ekipler Girdev Gölü kıyılarından geçerek Elmalı’ya ulaşıyor. Üçüncü ve günün son etabı Beydağları üzerinde. 1200 metreden start alan yarışmacılar iki noktada 2 bin 500 metre irtifaya çıkıp günü deniz seviyesinde bitirecekler. Aksu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Antalya’nın turizm bölgesi Kundu’ya ulaşıyoruz. 440 kilometrelik yorucu etaplar normal akışında tamamlanıyor. 22 Ağustos 2017. İlk etabın startı Akseki’de. Toroslar’ın yüksek yaylarında geçilen iki etap ile yarışmacılar Taşkent’e ulaşıyor. Günün son etabı 63 kilometre uzunluğunda ve Göksu Irmağı geçilerek Karaman’a ulaşılacak.

23 Ağustos 2017. Bugün toplam uzunluğu 180 kilometre olan iki etap geçilecek. Niğde Çamardı kamp alanına kadar kat edilecek mesafe ise 350 kilometre. Karaman’a bağlı Berendi Köyü’nden alınan start ile tamamı 2 bin metrenin üzerinde Toros yaylalarının muhteşem manzaraları eşliğinde tamamlanan ilk etap sonunda Pozantı’ya ulaşıyoruz. Artık yönümüz Aladağlar’a doğru. Pozantı yakınlarında başlayan ikinci etabın son bölümünde heyelan sebebi ile yol oldukça dar.

24 Ağustos 2017. Bugün ilk etap ile önceki günün dar ve riskli bölümü ters yönde

tekrar geçilecek. 126 kilometrelik ikinci etap ile yarışmanın en yüksek noktasına, 3 bin 100 metredeki Çobangediği’ne ulaşılıyor. Artık Kayseri ilinde, Kapadokya sınırlarındayız. Araplar Köyü’nde başlayan günün son etabında yarışmacıları bambaşka bir coğrafya ve tarih karşılıyor. Çöl şartlarını andıran derin kum zemin, Bizans döneminde kullanılan antik yollar, el emeği ile açılmış dar kaya geçitleri bu etabın özellikleri. Toz ise sürüşü zorlaştıran diğer bir etken. Günbatımı ile İbrahimpaşa Köyü’ndeki kamp alanına ulaşıyoruz. 25 Ağustos 2017. Transanatolia’da zorlu ve uzun bir gün daha. Hedef Tokat. Toplam mesafe 409 kilometre. Bugünün özelliği offpist dediğimiz herhangi bir yol veya izin olmadığı cap (pusula yönü) kullanılarak geçilecek navigasyonu zor bölümlerin ağırlıkta olması. Kapadokya yakınlarındaki 30 kilometrelik kısa bir etap sonrası geçilen transfer etabı ile Yozgat Çayıralan ilçesi Akdağ yaylalarındayız. İkinci etap 112 kilometre uzunluğunda düzgün zemini ve güzel manzaralar eşliğinde yarışın en hızlı etaplarından biri.

26 Ağustos 2017. Yarışın son günü start saat 9.00 da. Bugün diğer günlere göre kısa sayılır. 90 ve 40 kilometre uzunluğunda iki etap geçilecek. Kamp alanına çok yakın bir noktadan başlayan ilk etap ile Topçam yaylaları üzerinden Amasya sınırlarına giriyoruz. İkinci etap kısa, ama yine yoğun sis altında.

Finiş noktasında bekliyorum. Sisler arasından ilk yarışmacı finişe ulaşıyor. Elini sıkıp tebrik ediyorum. Duyduğum ilk cümle beni mutlu ediyor. “Fantastic rally.”

Heyecanımız henüz bitmedi. Güne başlarken milli yarışçımız Serkan Özdemir ile İtalyan rakibi arasında iki etapta kapanabilecek bir fark vardı ve podyumun üçüncü basamağının sahibi bu etaplarda belli olacaktı. Start sıralamasında önde olan İtalyan yarışmacı finişe geliyor zamanı çok iyi, 37 dakika 21 saniye. Serkan’ın zamanını merakla bekliyoruz ve evet finişi geçti. Zorlu yarışın sonunda üçüncülük, dört dakika 33 saniye farkla Serkan’ın. 19 il, 63 ilçe sınırından geçerek 2 bin 650 kilometre yol kat ettik.

Samsun Amazon Park’ta yapılan finiş töreni ile Transanatolia 2017 sona eriyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve sponsorlarımızın değerli destekleri ile organize ettiğimiz bir Transanatolia Rallisi’ni daha başarıyla tamamladık. Bu organizasyonun gerçekleştirilmesinde özveri ile çalışan Tosfed hakem ekibimize, acil sağlık müdaheleleri için 112 ve Umke ekiplerine, kurtarma operasyonlarını organize eden Antalya Offroad Kulübü ekibine ve tüm gönüllü ekip arkadaşlarımıza teşekkür etmek borcumuz.

Hedefimiz ülkemizin tanıtımına katkı sağladığını düşündüğümüz Transanatolia Rally Raid’i dünyanın en iyi rally raid organizasyonlarından biri haline getirmek

Arazide hareket etme kabiliyetine sahip araçların birlikte yarıştığı Transanatolia Rally Raid, 19 il ve 63 ilçe aştı (üstte). Transanatolia Rally Raid, 2 bin 650 kilometrelik uzun bir mesafe kat etti (karşı sayfada).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.