Küçük akbaba için umut

Atlas - - Atlas Raporu -

Nesli tehlike altındaki küçük akbaba için dünyanın farklı yerlerinden gelen 34 akbaba uzmanı, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bir araya geldi. Küçük akbabanın yaşadığı Bulgaristan’dan Etiyopya’ya uzanan alanlarda ve göç yollarında gerçekleşen ölümleri engellemek için toplanan uzmanlar beş yıl sürecek bir çalışma başlattı. Beypazarı, Avrupa ve Türkiye’de en önemli küçük akbaba üreme alanlarından biri ve sadece Beypazarı’nda tüm Balkanlar’dakinden daha fazla küçük akbaba yaşıyor. Anadolu ise Avrupa’dan Afrika’ya uzanan göç yolunun tam ortasında. Yani her yıl yüzlerce küçük akbaba Afrika’da kışı geçirmek için üzerimizden süzülüyor.

Toplantıya katılan dokuz ülkeden 34 uzmanın amacı bu zorlu göçlerinde küçük akbabaların ölümlerinin önüne geçmek. Elektrik hatları ile çarpışma, elektrik çarpması, zehirlenme ve vurulma yüzünden ölen küçük akbabaların korunması için 15 farklı ülkede onlarca farklı etkinlik planlanıyor. Farklı araştırmacı ve gönüllüler, 2022 yılına kadar sürecek çalışmada akbabaların yaşaması için çalışacak.

Doğa Derneği Koruma Programı Koordinatörü Itri Levent Erkol şunları söyledi: “Son üç kuşakta küçük akbaba nüfusunun yüzde 80’i yok oldu. Acil önlemler almazsak gelecekte bu türü gökyüzünde görmemiz mümkün olmayacak. Bütün dünya bu türü korumak için birleşmişken Beypazarı’nda yaşayan 120 çift akbabanın yaşam alanının ortasına bir termik santral yapılmaya başlandı.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.